Yangın Dedektörleri

Yangın İhbar Butonu

Reklam Milestone

Yangın ihbar butonu, insanların tespit ettiği yanma olaylarını sisteme doğrudan bildirmelerine yarayan cihazlardır.

Yanma olayında genellikle ısı ve ışığın oluşturduğu kimyasal bir reaksiyon söz konusudur. İnsan duyuları sebebiyle en iyi yangın algılayıcıdır. İnsanların olmadığı mekan, zaman ve durumlarda yangın algılama işini yangın dedektörleri yapmaktadır.

Yangın dedektörleri, yangın alarm sistemleri içerisinde en önemli unsurdur. Yangın dedektörleri, yangını algıladıktan sonra durumu kontrol paneline iletir. Gelen bilgi yangın kontrol paneli tarafından işlenerek yangın ihbar cihazları aracılığı ile insanlar uyarılır.

Yangın alarm sistemlerinde kullanılacak olan yangın dedektörlerinin türü ve yapısı; kurulumun yapılacağı yere göre farklı özellikler göstermektedir. İnsanlar tarafından tespit edilen yangınların yangın panellerine bildirilmesi amacıyla ortama yangın ihbar butonları yerleştirilmektedir.

Yangın İhbar Butonu Nedir

Yangın ihbar butonu, insanların tespit ettiği yanma olaylarını sisteme doğrudan bildirmelerine yarayan cihazlardır. Yangın ihbar butonları da ilk olarak insan tarafından algılanan bir yanma olayının ihbar edilebilmesi için kullanılan butonlardır. Günümüzde birçok farklı modeli (kır-bas, çekilerek devreye sokulan, çekiçle kırılan vb.) olmasına rağmen çalışma prensibi diğer yangın dedektörleri ile aynıdır.

Reklam

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Kim ne demiş?

avatar
  Takibe al  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
X