Yangın Dedektörleri

Yangın Dedektörleri

Reklam Axis Seslendirme

Yangın dedektörleri, yangını henüz başlangıç aşamasında algılayıp yangın panellerine uyarı gönderen cihazlardır.

Yangın dedektörleri, yangın alarm sistemleri içerisinde en önemli unsurdur. Yangın dedektörlerinin türü ve yapısı, kurulumun yapılacağı yere göre farklı özellikler göstermektedir. Yangın dedektör türleri ortamın yapısına ve ortamda yanma riski taşıyan maddenin içeriğine göre belirlenmektedir.

Kurulacak olan sistemin temeli ise yangın panellerinin yapısına göre şekillenmektedir. Yangın kontrol paneli, kurulumun yapılacağı tesise göre; adresli ya da konvansiyonel olarak iki ayrı şekilde temellendirilir. Yangın alarm sistemi kurulduktan sonra sistemin ve dedektörlerin periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Yangın Alarm Sistem Sertifikaları

Ülkemizde, yangın alarm sistemleri konusunda birçok kurum ve kuruluş EN54 (Avrupa Normları) başta olmak üzere; LPCB, VdS, UL ve AFNOR sertifikalarını istemektedir.

Yangın algılama ve ihbar sistemleri kalite standartları, Avrupa Birliği tarafından “EN54” başlığı altında belirlenmiş olup ülkemizde TS/EN54 olarak tarif edilmiştir.

Yangın Algılama

Yanma olayında ısı ve çoğu zamanda duman ile ışığın oluşturduğu kimyasal bir reaksiyon söz konusudur. İnsan duyuları sayesinde yanma sırasında oluşan dumanı koklayabilir, ısıyı hissedebilir, ışığı görebilir ve çıkan sesleri duyabilir. Bu duyular sebebiyle insanlar ideal yangın algılayıcılar olarak kabul edilmektedir. İnsanların olmadığı; mekan, zaman ve durumlarda yangın algılama işini dedektör olarak tanımlanan algılama cihazları yapmaktadır.

Yangın dedektörlerinin türü yangının etkilerine göre belirlenir ve yapının tamamına montajlanır. Dedektörler, kullanıldıkları ortamlarda oluşabilecek yangını henüz başlangıç aşamasında tespit eder ve yangın kontrol panellerine haber verirler. Yapının belirli bölgelerine insanların fark ettiği yanma olayını haber verebilmesi için ihbar butonları konulmaktadır.

Yangın Algılama, Yangın Alarm Dedektörleri, Dedektör Çeşitleri

Dedektör Türleri

Reklam IRMARINETECH Yazılım

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı