Yangın Dedektörleri

Yangın Dedektörleri

Reklam

Yangın dedektörleri, yangını henüz başlangıç aşamasında algılayıp yangın panellerine uyarı gönderen cihazlardır.

Yangın dedektörleri, yangın algılama ve ihbar sistemleri içerisinde en önemli unsurdur. Yangın dedektörlerinin türü ve yapısı, kurulumun yapılacağı yere göre farklı özellikler göstermektedir. Yangın dedektör türleri ortamın yapısına ve ortamda yanma riski taşıyan maddenin içeriğine göre belirlenmektedir.

Kurulacak olan sistemin temeli ise yangın panellerinin yapısına göre şekillenmektedir. Yangın kontrol paneli, kurulumun yapılacağı tesise göre; adresli ya da konvansiyonel olarak iki ayrı şekilde temellendirilir. Yangın algılama ve ihbar sistemi kurulduktan sonra sistemin ve dedektörlerin periyodik bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Yangın Algılama ve İhbar Sistem Sertifikaları

Ülkemizde, yangın algılama ve ihbar sistemleri konusunda birçok kurum ve kuruluş EN54 (Avrupa Normları) başta olmak üzere; LPCB, VdS, UL ve AFNOR sertifikalarını istemektedir.

Yangın algılama ve ihbar sistemleri kalite standartları, Avrupa Birliği tarafından “EN54” başlığı altında belirlenmiş olup ülkemizde TS/EN54 olarak tarif edilmiştir.

Yangın Algılama

Yanma olayında ısı ve çoğu zamanda duman ile ışığın oluşturduğu kimyasal bir reaksiyon söz konusudur. İnsan duyuları sayesinde yanma sırasında oluşan dumanı koklayabilir, ısıyı hissedebilir, ışığı görebilir ve çıkan sesleri duyabilir. Bu duyular sebebiyle insanlar ideal yangın algılayıcılar olarak kabul edilmektedir. İnsanların olmadığı; mekan, zaman ve durumlarda yangın algılama işini dedektör olarak tanımlanan algılama cihazları yapmaktadır.

Yangın dedektörlerinin türü yangının etkilerine göre belirlenir ve yapının tamamına montajlanır. Dedektörler, kullanıldıkları ortamlarda oluşabilecek yangını henüz başlangıç aşamasında tespit eder ve yangın kontrol panellerine haber verirler. Yapının belirli bölgelerine insanların fark ettiği yanma olayını haber verebilmesi için ihbar butonları konulmaktadır.

Yangın Algılama, Yangın Alarm Dedektörleri, Dedektör Çeşitleri

Dedektör Türleri

Reklam
Etiketler
dedektör türleri nedir yangın alarm yangın algılama yangın dedektörleri yangın ihbar

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Kim ne demiş?

avatar
  Takibe al  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı