KütüphaneYangın Sertifikaları

LPCB Nedir

Reklam Axis Seslendirme

LPCB (Loss Prevention Certification Board), yangından korunma alanında üretilen ürünlerin, sorunsuz bir şekilde çalışmalarını garantiye almak için gereken standartları belirleyen uluslararası bir sertifika organizasyonudur.

LPCB standartları, ülkemizde ve dünya çapında güvenlik ve yangından korunma sektörlerinde geniş bir şekilde tanınmakta ve uygulanmaktadır. Ülkemizde yayınlanan şartnamelerin çoğunluğunda “yangın alarm sistemleri” başlığı altında LPCB ile karşılaşmak mümkündür. Bu durum da; işçilik yapan firmaların ve kullanıcıların aklına “LPCB Nedir” sorusunu getirmektedir.

Ülkemizde, yangın alarm sistemleri konusunda birçok kurum ve kuruluş EN54 (Avrupa Normları) başta olmak üzere; LPCB, VdS, UL ve AFNOR sertifikalarını istemektedir.

LBCB Nedir?

LPCB (Loss Prevention Certification Board), uzun yıllar boyunca İngiltere’de bulunan BRE Global çatısı altında, güvenlik ve yangından korunma alanlarında üretilen ürünlerin, sorunsuz bir şekilde çalışmalarını garantiye almak için gereken standartları belirleyen uluslararası bağımsız bir sertifika organizasyonudur. LPCB, bağımsız bir şekilde sertifikasyon sunarak ürünlerin ve hizmetlerin bu standartlar ile uyumlu olduğunu ve olmaya devam edeceğini doğrulamaktadır.

LPCB, Asya Pasifik, Orta Doğu ve Avrupa olmak üzere dünya çapında hükümetler ve düzenleyici kurullar tarafından tanınan bir sertifikadır.

LPCB Standartları Nasıl ve Kimler Tarafından Belirleniyor?

LPCB, üretilen ürün ve hizmetlerin, sunulduğu alanda kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamasını garantiye almaya yardımcı olabilmek amacıyla ortaya çıkmıştır. LPCB onayı için gerekli olan şemalar kurumun internet sitesinde yayınlanmaktadır. Bu şemalar BRE Global’in teknik uzmanları ve bağımsız uzmanlar tarafından oluşturulduktan sonra alanında uzman olan; meslek örgütlerinden, denetleyicilerden, sigortacılardan, şartname hazırlayan teknik personellerden, üretici ve tedarikçilerden gelen temsilciler tarafından gözden geçirilir ve son olarak BRE Global yönetim kurulu tarafından onaylanır.

Bir ürün için onay süreci de aynı şekilde; BRE Global’in teknik uzmanları ve bağımsız uzmanlar tarafından gerekli incelemeler yapılmakta ve BRE Global yönetim kurulu tarafından onay verilmektedir.

LPCB standart kriterleri sürekli olarak revizyona açıktır. Standartlar konusunda, kurum içi ya da kurum dışı öneriler sürekli olarak dinlenmekte ve gerekli iyileştirmeler yapılmaktadır.

LPCB Onayı Nasıl Kontrol Edilir?

LPCB onayı verilen ürünlerin, LPCB standartları ile uyumluluğunun devamını garanti altına almak amacıyla, düzenli olarak yapılan denetimler sayesinde sürekliliği korunur. Kısaca; LPCB onayı almış bir ürün sürekli olarak kontrol edilir ve kriterlere uymaması halinde onay dışı bırakılır.

Firmalar genelde kurumlara, şartnamelerde LPCB sertifikası istenen ürünlere ait dökümanları gönderiyor. Bu dökümanlar yukarıda bahsettiğimiz kontrol mekanizması nedeniyle güncelliğini yitirmiş olabilir. Peki bir ürünün güncel olarak LPCB onayının olup olmadığını nasıl anlarız?

LPCB Onayı Nasıl Kontrol Edilir

LPCB Onayı Nasıl Kontrol Edilir

LPCB onayı alan ürünler güncel olarak kurumun resmi sitesi olan RedBookLive.com‘da yayınlanmaktadır. Sitede, yukarıdaki resimde altı mavi renkle çizili kutuya (Search for…) marka ya da modeli yazıp aratabilirsiniz. Marka adını aratmanız halinde o markaya ait LPCB onaylı ürünlerin listesini bulabilirsiniz. Çıkan sonuçlar içerisinde aradığınız model bulunmuyorsa o modelin LPCB onayının olmadığı anlamına gelmektedir.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı