KütüphaneYangın Sertifikaları

VdS Nedir

Reklam Axis Seslendirme

VdS, yangından korunma ve güvenlik teknolojisi alanlarındaki ürünler (bileşenler, ekipman ve sistemler) için resmi olarak sertifikasyon hizmeti sağlayan bir Alman test enstitüsüdür. VdS, German Insurance Association (GDV) iştirakidir.

VdS standartları, ülkemizde ve dünya çapında güvenlik ve yangından korunma sektörlerinde geniş bir şekilde tanınmakta ve uygulanmaktadır. Ülkemizde yayınlanan şartnamelerin çoğunluğunda “yangın alarm sistemleri” başlığı altında VdS ile karşılaşmak mümkündür. Bu durum da; işçilik yapan firmaların ve kullanıcıların aklına “VdS Nedir” sorusunu getirmektedir.

Ülkemizde, yangın algılama ve ihbar sistemleri konusunda birçok kurum ve kuruluş EN54 (Avrupa Normları) başta olmak üzere; LPCB, VdS, UL ve AFNOR sertifikalarını istemektedir.

VdS Nedir

VdS, yangın alarm sistemleri ve güvenlik konusunda Almanya’nın önde gelen bağımsız test enstitülerinden birisidir. VdS, uzun yıllardır hizmet vermektedir ve German Insurance Association (GDV) iştirakidir. Çok sayıda akreditasyon kuruluşu tarafından kabul gören VdS, Avrupa’da emniyet ve güvenlik pazarlarının içindeki neredeyse tüm grupların güvenini toplamıştır.

VdS sertifikası; kurum, kuruluş ve özel tüketicilere, yüksek kaliteli ve orta karar ürün ve hizmetleri ayırt etme konusunda yönlendirmeyi amaçlamaktadır. VdS, yangından korunma ve güvenlik konularında en son teknolojiyi takip ederek sürdürülebilir standartlar belirlemek için sürekli olarak kendini güncellemektedir. Hazırlamış olduğu eğitimler ve çıkartmış olduğu yayımlarla da gerek personel gerekse tüketiciyi sürekli olarak bilgilendirmektedir. 

Ürünlerin VdS Onayı

Bileşenler, ekipman ve sistemlerinin VdS onayı için tüm imalatçılar, sistemlerinin onayı için de uygulama firmaları başvuruda bulunabilirler. VdS 2344 onay prosedürü, ağırlıklı olarak yangından korunma ve güvenlik teknolojisi alanlarındaki ürünler (bileşenler, ekipman ve sistemler) için sunulmaktadır. Ancak bazı durumlarda başka ürünler için de kullanılabilmektedir. VdS, Deutsche Akkreditierungsstelle GmbH (DAkkS) (Alman Akreditasyon Kurumu) tarafından ürünlerin testi için DIN EN ISO/IEC 17025’e göre, ürünlerin sertifikalandırması için de DIN EN ISO/IEC 17065’e göre akredite edilmiştir.

VdS Sertifikası Hangi Ürünler İçin Verilir

  • Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri
  • Yangın Söndürme Sistemleri
  • Duman ve Isı Egzoz Havalandırma Sistemleri (RWA)
  • Güvenlik Kamera Sistemleri
  • Hırsız Alarm Sistemleri
  • Fiziksel Güvenlik Önlemleri
  • Kasa Odaları ve Kasalar

VdS Onayı Nasıl Kontrol Edilir

VdS onayı verilen ürünlerin, VdS standartları ile uyumluluğunun devamını garanti altına almak amacıyla, düzenli olarak yapılan denetimler sayesinde sürekliliği korunur. Kısaca; VdS onayı almış bir ürün sürekli olarak kontrol edilir ve kriterlere uymaması halinde onay dışı bırakılır.

Firmalar genelde kurumlara, şartnamelerde VdS sertifikası istenen ürünlere ait dökümanları gönderiyor. Bu dökümanlar yukarıda bahsettiğimiz kontrol mekanizması nedeniyle güncelliğini yitirmiş olabilir. Peki bir ürünün güncel olarak VdS onayının olup olmadığını nasıl anlarız?

VdS Onayı Nasıl Kontrol EdilirVdS Onayı Nasıl Kontrol Edilir

VdS onayı alan ürünler güncel olarak kurumun resmi sitesi olan VdS-global.com‘da (VdS Resmi Web Sitesi) yayınlanmaktadır. Sitede, yukarıdaki resimde kırmızı renkle çizili kutuya (Search) marka ya da modeli yazıp aratabilirsiniz. Marka adını aratmanız halinde o markaya ait VdS onaylı ürünlerin listesini bulabilirsiniz. Çıkan sonuçlar içerisinde aradığınız model bulunmuyorsa o modelin VdS onayının olmadığı anlamına gelmektedir.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı