Yangın Kontrol Panelleri

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri

Reklam Milestone

Konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde yangın ihbarı, zone (bölge) olarak adlandırılan, dedektörlerin oluşturduğu gruplardan gelmektedir.

Konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde yangın ihbarları bölgelerden gelmektedir, yani yangın ihbarının tam olarak hangi elemandan geldiğini tespit etmek mümkün değildir. Konvansiyonel yangın alarm sistemleri, adresli yangın alarm sistemleri göz önünde bulundurulduğunda, yangın alarm sistemlerinin en basit türde olanıdır.

Konvansiyonel yangın alarm sistemi, her bölgede ardı ardına paralel olarak bağlanmış olan yangın dedektörleri ve yangın ihbar cihazlarından (yangın ihbar sireni) meydana gelmektedir. Bölgeler hat sonuna bağlanmış olan hat sonu direnci (E.O.L) ile kontrol edilmektedir. Bu direnç sayesinde hatta sürekli bir akım dolaşmaktadır. Herhangi bir şekilde hattın kesilmesi durumunda (dedektör sökmek vb.) akım devrede dolaşamaz ve bölge arıza ihbarı verilir. Böylelikle hat açık devreye karşı korunmuş olur.

Alarm durumunda bazı sistemler arasında farklılıklar olmasına karşın temel yapı aynı şekildedir. Her bölge başına bir akım sınırlayıcı devre bulunmaktadır. Yangın ihbar durumunda yangın dedektörleri bölge hattını kısa devre konumuna getirirler. Hatta bulunan akım, akım sınırlayıcı devre ile belirli bir limitte tutulmaktadır. Bununla birlikte yangın ihbarı gerçekleşir. Alarm durumlarında da basit bir devre ile yangın ihbar cihazları ya da ilgili çıkışlar devreye sokulmaktadır.

Özel gazlı ve sulu yangın söndürme panelleri de bu grupta yer almaktadır. Temel olarak bir söndürme bölgesinde iki ayrı algılama bölgesi bulunmaktadır. Her iki bölgeden de yangın ihbarı geldiğinde basit bir devre ile yangın söndürme çıkışı devreye sokulur. Ayrıca sistemde gazı doğrudan boşaltabilmek için bir boşaltma butonu ve gerektiğinde gazın boşaltılmasını bekletebilmek için bekletme butonu bulunmaktadır. Bölgelerden gelen ilk ikaz zil, ikinci ikaz ise flaşörlü siren ile ihbar edilir.

Konvansiyonel yangın algılama sistemlerinin, yangın durumunda araştırma yapmayı gerektireceği için; otel, odalardan oluşan büro vb. gibi ortamlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir. Daha çok; depo, salon vb. gibi açık alanlarda kullanılması gerekmektedir.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı