İnceleme

Zyxel GS1350-26HP Yönetilebilir PoE Switch

Reklam Axis Seslendirme

Zyxel’in yeni ürün serisinden olan GS1350-26HP Yönetilebilir PoE Switch’ini inceledik.

Günümüzde IP kameralar, gelişen teknolojisi ve yaygınlaşması bakımından çok daha kaliteli görüntüler elde etmemizin yanı sıra, birçok akıllı çözüm de sunuyor. IP kameraların, görüntü kalitesi ve özelliklerinin verimli kullanılabilmesi için de data ve enerji aktarımı bakımından kaliteli ve stabil switchler tercih etmemiz gerekiyor.

Genel standart olarak PoE switch’ler 100 metreye kadar destek sunduğu için projelerde maliyet artıyor. Zyxel bu duruma GS1350 serisi ile çözüm sunmayı amaçlıyor.

GS1350 serisi dört modelden oluşuyor. İncelemiş olduğumuz GS1350-26HP bizlere; 24 port PoE ve 2 adet Combo Uplink ile birlikte 375W PoE kapasitesi sunuyor.

GS1350 Serisi

Zyxel GS1350 serisini diğer switch’lerden ayıran başlıca özellikleri;

  • Fiber ve uzak mesafe PoE desteği sağlaması,
  • Sürekli çalışma özellikleri sayesinde görüntü kaybının önüne geçmesi,
  • Kullanıcılar açısından kolay yönetilebilir olması,
  • Projeye uygun PoE kapasitesi sunmasıdır.

Uzak Mesafe PoE Desteği

Zyxel GS1350-26HP, yeni nesil uzak mesafe PoE desteği ile 250 metre mesafeye kadar PoE desteği sağlıyor. Bu durum da, genel olarak IP kameraları 100 metrede çalıştıran PoE switch’lere göre ciddi bir maliyet avantajı sağlıyor.

Rakipleri ile kıyasladığımızda, 250m PoE desteğinin standartlara uygun olarak geliştirilmesi sebebiyle, 10Mbps standardı ile uyumlu farklı marka IP Kameralar ile kullanılabilen bu switch, özel marka ve model IP Kamera alınması gereksinimi de ortadan kaldırıyor.

Ayrıca, VLAN ve 802.1p desteği ile sanal ağlar oluşturup; data network’ü ile IP kamera network’ünü birleştirme imkanı sunuyor. Bu durum da yine projelerde çok ciddi maliyet avantajı sağlıyor.

Uzak Mesafe Ayarlarını Yapmak

GS1350-26HP uzak mesafe ayarını, switch arayüzünde bulunan “Port Setup” bölümünden yapıyoruz. Uzak mesafe ayarlarını etkinleştirmek için portların tümünü veya istediğimiz portları ayrı ayrı seçebiliyoruz.

Uzak mesafe ayarlarının aktif olup olmadığını switch üzerinde bulunan LED’lerin renginden kontrol edebilirsiniz. Link ışığı sarı, PoE ışığı yeşil ise uzak mesafe ayarları aktif edilmiş demektir.

GS1350 Port Ayarları

Sistemde yaptığınız bütün Konfigürasyon ayarlarını etkinleştirmek için “Uygula” butonuna basmanız yeterlidir. Yeni konfigürasyonları etkinleştirdikten sonra hata ile karşılaşmamak için, sistemde yaptığınız her ayar sonrası çalışan konfigürasyonu kaydetmeyi unutmayın. Switch üzerinde, yapılan ayarlarda bir sorun oluşması durumunda en son çalışan ayarlara geri dönmenizi sağlayan bir tuş bulunuyor.

Sürekli Çalışma Özellikleri

Kesintisiz PoE Desteği

GS1350 serisi sürekli çalışma özellikleri sayesinde, görüntü kaybını en aza indirmeyi amaçlıyor. Kesintisiz PoE desteği, cihazın PoE ayarları bölümünden tek tıkla aktif hale getirilebiliyor. Konfigürasyon yükleme, fabrika ayarlarına alma, yazılım güncelleme vb. durumlarda da, cihaz PoE desteği vermeye devam ediyor. Kısacası, cihaz kapatılıp açılırken de poe desteği vermeye devam ediyor.

Switch, data aktarımına hazır hale geldiği anda kameraya bağlanıyor ve bu özelliği sayesinde kesintiyi en aza indirgemiş oluyor. Böylelikle, IP kameralar üzerine takılan depolama kartı ile kameralar data aktarımının başlayacağı zamana kadar geçen sürede, kayıt almaya devam etmiş oluyor.

Link Birleştirme ve Yedek Link

Zyxel GS1350-26HP’nin, LACP ve RSTP teknolojilerini destekliyor olması da yüksek kapasiteli ve yedekli link bağlantısı açısından önemli bir özellik.

LACP teknolojisi ile omurga switch’e bir yerine iki kablo ile bağlanıp, linklerin birleştirilip yüksek kapasite sağlanması mümkün oluyor.

RSTP teknolojileri ile bir linkte kesinti yaşanması durumunda, sistem diğer linke geçiş yapıyor ve bu sayede görüntü kaybı yaşanmamış oluyor.

Otomatik Kamera Kurtarma

GS1350-26HP, LLDP desteği ile ya da ping atarak IP kameraların durumlarının izlenmesine olanak sağlıyor. Bu özellik sayesinde, switch üzerinden IP kameraların çalışıp çalışmadığı kontrol edilebiliyor. IP kameradan belirlediğimiz sürede cevap alınamaması durumunda, ilgili portu switch üzerinden kapatıp açabiliyor ve alarm oluşturabiliyoruz.

Switch’in bu özelliği, kamerayı, sahaya gitmeden direkt olarak switch üzerinden kapatıp açmamıza imkan sağlıyor.

GS1350 Otomatik Kamera Kurtarma

Otomatik kamera kurtarma modunu switch arayüzünde “Gelişmiş Uygulama” başlığı altında bulunan “Otomatik Kamera Kurtarma” sekmesinden aktif hale getirebiliyoruz. Otomatik kamera kurtarma modunu çalıştırmak istediğimiz portları seçiyoruz, bu portlar üzerinde “LLDP” ya da “Ping” olarak kameraları kontrol edebiliyoruz.

Polling Interval” ve “Polling Count” alanlarından, kamera kontrol süre ve tekrarlarını ayarlayabiliyoruz. Hatalı durumda olan kameraların kapatılıp açılmasını ya da alarm vermesini “Action” kısmından ayarlayabiliyoruz.

Diğer Özellikler

GS1350 serisi, cihaz üzerinde bulunan Led sayesinde PoE kullanım seviyesini de 5 kademeli olarak gösteriyor.

Cihaz -20 ile 50 derece arasındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor ve ayrıca 4KV‘ye kadar gelişmiş akım koruması, 15KV‘ye kadar da “Elektrostatic Discharge” koruması sunuyor.

Zyxel, bu gelişmiş dayanıklı özellikleri sayesinde Limited Lifetime Warranty desteği ile ürünün yaşam döngüsü bittikten sonra +5 yılı da içerecek şekilde garanti sunuyor. Kısacası bu switchin 5 yıllık bir teknolojik ömrü olduğunu varsayarsak, switch ek +5 yıl ile birlikte toplam 10 yıllık garantiye sahip oluyor.

Zyxel Nebula

Ayrıca, Zyxel GS1350 serisini, geleceğe yönelik olarak Nebula platformuna uyumlu bir şekilde sunuyor. Yazılım güncellemesi ile aktif hale gelen “Nebula Yönetim Platformu” desteği ile kullanıcılar, switchlerini internetten veya mobil uygulama üzerinden kendi hesapları ile yönetebiliyorlar.

GS1350 serisi cihazlarını satın almak için, Zyxel Türkiye ya da Zyxel Türkiye’nin bayileri ile iletişime geçebilir, ürün ile ilgili soru ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı