Haber

Yargıtay: “Güvenlik kamerası komşunun evini göremez”

Reklam Axis Seslendirme

Yargıtay, hırsızlık ve türlü olumsuzluklara karşı takılan güvenlik kameralarına yönelik emsal nitelikte bir karara imza attı. Özel hayatın gizliliğine dikkat çeken yüksek mahkeme, komşunun evinin penceresi ve avlusunu gören güvenlik kamerasının kaldırılmasına hükmetti.

Bir vatandaş, komşusunun dairesine taktırdığı güvenlik kameralarının, evinin pencere ve avlusunu gözetlediği şikâyetiyle yargıya gitti. Yerel mahkeme şikâyette bulunan davacıyı haklı bularak kameraların sökülmesine hükmetti. Bunun üzerine davalı temyiz yolunu seçti. Ancak Yargıtay, yerel mahkemenin kararını haklı bularak “Güvenlik kameraları, komşunun evini görmeyecek şekilde takılacak” dedi.

2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne müracaat eden bir vatandaş, komşusunun dairesine taktırdığı güvenlik kamerasının açısının kendi evinin penceresi ve avlusunu görüntülediğini öne sürdü. Davacı vatandaş, üst katta oturan davalının evin girişine, avlusuna, merdiven kısmına ve balkonuna kamera koyduğunu söyledi. Komşu, kameraların kendi evinin giriş kapısı ve pencerelerine yöneltilerek kayıt işlemi yapıldığını, özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini belirterek, kameraların kaldırılmasına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme: Kameraların Sökülmesine Karar Verdi

İHA’da yer alan habere göre mahkemede savunma yapan davalı komşu ise kameraları güvenlik için taktırdığını, davanın reddini talep etti. Mahkeme, davanın kabulüne ve müdahalenin önlenmesine, bilirkişi raporunda yerleri belirtilen 2, 3, 4, 5 numaralı kameraların sökülmesine karar verdi.

Yüksek Mahkeme Kararı Onadı

Mahkemenin verdiği karar, davalı tarafından temyiz edildi. Yargıtay 14. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı. Daire, mahkeme kararında kanuna aykırılık görülmediğine dikkat çekerek, kararın onanmasına hükmetti. Bu kararla birlikte, güvenlik maksadıyla takılan kamera açıları komşunun evini görmeyecek şekilde takılacak.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı