KütüphaneYangın Alarm Sistemleri

Yangınların Nedenleri

Reklam Milestone

Yangınların nedenleri araştırıldığında çoğunlukla bilgisizlik ve dikkatsizlik sonucunda ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

Yangınlar; yapılarda, şehirlerde ve doğada birçok canlıya ciddi zararlar vermektedir. Yangınların nedenleri ne kadar azaltılırsa; canlıları, doğayı ve yapıları o denli büyük ölçüde koruyabiliriz (Bkz. Yangın Nedir).

Yangınların nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz; yangınlardan korunma önlemlerinin alınmaması, bilgisizlik, ihmal ve dikkatsizlik, kazalar, sıçrama, sabotaj, tabiat olayları.

Yangın tamamen engellenebilecek bir olay değildir. Önemli olan yangın olaylarına karşı her daim hazırlıklı olmak ve yangından korunma önlemlerini almaktır. Bu önlemlerin başında; ormanlık alanlarda; ateş, kül, izmarit, çöp vb. yangın çıkartabilecek şeylere dikkat edilmesi gelmektedir.

Yapılarda ise; elektrik tesisatlarının kaliteli malzemeden ve düzgün olarak kurgulanması, özellikle yangın algılama ve ihbar sistemleri başta olmak üzere zayıf akım sistemleri bakımlarının düzenli ve zamanında yapılmamasını ekleyebiliriz.

Yangınların Nedenleri

Yangınlardan Korunma Önlemlerinin Alınmaması

Yapılarda bulunan elektrik tesisatının, sigorta sistemlerinin, kalorifer sisteminin vb. mekanizmaların gerekli altyapı ile doğru uygulamalarının yapılmaması ve bu tesisat ve sistemlerin periyodik bakımlarının düzgün bir şekilde yapılmaması. Günümüzün gelişen teknolojisiyle birlikte üretilen yangın algılama ve ihbar sistemlerinde yapılan yanlış seçimler ve yanlış uygulamalar da bu kategoriye girebilir.

Bilgisizlik

Yapılarda yanıcı maddelere karşı önlem alınmaması, kolay tutuşabilen maddelerin bir arada tutulması, yakıt ve gaz benzeri maddelerin bulunduğu ortamlarda kolay kıvılcım çıkartabilecek etkenlerin olması.

İhmal ve Dikkatsizlik

İhmal ve dikkatsizlik yangınların nedenleri arasında en belirgin başlıklardan birisidir. Bu başlıkta her şeyden önce ateşle oynamayı sayabiliriz. Ayrıca; sigara izmaritleri, mangal külleri, prizde unutulan ütü veya su ısıtıcıları, ocakta unutulan çaydanlık, açıkta bırakılan elektrik kabloları vb. sayabiliriz.

Yangınların Nedenleri

Kazalar

Bu başlığa trafik kazaları, iş kazaları örnek olarak gösterilebilir.

Sıçrama

Bu başlıkta; fabrika, atölye gibi yerlerde bulunan makinalardan çıkan kıvılcımların etrafta bulunan kolay yanıcı maddelere sıçraması örnek olarak gösterilebilir.

Sabotaj

Terör, öfke, intikam, imar alanı oluşturmak vb. çeşitli amaçlar doğrultusunda bilerek ve isteyerek çıkartılan yangınlardır.

Tabiat Olayları

Deprem, yıldırım düşmesi, aşırı sıcak vb. doğa olayları sonucunda meydana gelen yangınlardır.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı