KütüphaneYangın Alarm Sistemleri

Yangın Çeşitleri ve Sınıflandırılması

Reklam Milestone

Yangın çeşitleri ve sınıflandırılması Avrupa Birliği tarafından yanıcı madde çeşidine göre yapılmıştır. Bunlar; A, B, C, D ve F sınıfı yangınlar olarak beş ana başlıkta sıralanmıştır.

Yangın olaylarını doğru bir şekilde teşhis edebilmek ve olaylara doğru bir şekilde müdahale edebilmek için yangın çeşitleri ve sınıflandırılması konusunda bilgi sahibi olmamız gerekmektedir (bkz. Yangın Nedir). Bunun toplum arasındaki en belirgin örneği; “yanan yağa su dökülmez” sözüdür.

Avrupa normlarına göre EN 2 şeklinde ifade edilen yangın sınıfları, Avrupa Birliği standartlarını kabul eden ülkemizde; TS EN 2 ve TS EN 2/A1 olarak tarif edilmiştir.

Yangın Çeşitleri ve Sınıflandırılması

Ülkemizde yangın sınıflarının tarifi şu şekildedir;

A Sınıfı Yangınlar: Yanmanın, normal olarak parlak korların oluşumuyla yürüdüğü, genellikle organik esaslı katı madde yangınları.
B Sınıfı Yangınlar: Sıvılar veya sıvılaşabilir katılar ile ilgili yangınlar.
C Sınıfı Yangınlar: Gaz yangınları.
D Sınıfı Yangınlar: Metal yangınları.
F Sınıfı Yangınlar: Pişirme gereçlerindeki pişirme ortamı (bitkisel veya hayvansal sıvı ve katı yağlar) yangınları.

Yangın Sınıfları Karşılaştırması

Amerika Avrupa Avustralya / Asya Yakıt / Isı Kaynağı
A Sınıfı A Sınıfı A Sınıfı Sıradan Yanıcı
B Sınıfı B Sınıfı B Sınıfı Yanıcı Sıvılar
B Sınıfı C Sınıfı C Sınıfı Yanıcı Gazlar
C Sınıfı Sınıflandırılamayan E Sınıfı Elektrikli Ekipmanlar
D Sınıfı D Sınıfı D Sınıfı Yanıcı Metaller
K Sınıfı F Sınıfı F Sınıfı Yağ veya Yemeklik Yağ

Yangın Sınıfları

A Sınıfı Yangınlar

Genellikle karbon bileşikleri olan organik yapıda malzemelerin; ahşap, kömür, ot, kağıt, tekstil ürünleri vb. yanması ile oluşan yangınlardır. Bu maddeler yanma sonucunda karlaşır ve kül meydana gelir. A sınıfı yangınlar genellikle soğutucu etki yaratan maddeler ile müdahele edilerek söndürülür.

B Sınıfı Yangınlar

B sınıfı yangınlar sıvı yanıcı maddelerin meydana getirdiği yangınlardır. Bu sıvılar su ile karışanlar ve karışmayanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar.

  • Benzin, Benzol, Mazot, Fuel-Oil, Madeni Yağlar,
  • Vernik, Boya, Tiner, Alkol, Parafin, Aseton, Asfalt, Tutkal v.b.

B sınıfı yangınlar yanan maddenin oksijen ile teması kesilerek söndürülür. Bu yönteme “boğma” denir.

C Sınıfı Yangınlar

C sınıfı yangınlar basınç ile sıvılaştırılmış haldeki gazlar ve yanıcı gaz haldeki maddelerin meydana getirdiği yangınlardır. C sınıfı yanıcı maddelere; doğal ve üretilmiş gazlar, metan, hidrojen, LPG vb. maddeleri örnek olarak gösterebiliriz. C sınıfı yangınlar öncelikle yangının kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülürler.

D Sınıfı Yangınlar

D sınıfı yangınlar yanabilen hafif metallerin meydana getirdiği yangınlardır. D sınıfı yanıcı maddelere; aliminyum, sodyum, fosfor vb. maddeleri örnek olarak gösterebiliriz. D sınıfı yangınlar özel olarak üretilmiş olan D sınıfı kuru tozlar ile söndürülürler.

F Sınıfı Yangınlar

F sınıfı yangınlar bitkisel ve hayvansal pişirme yağları ve yağların meydana getirdiği yangınlardır. F sınıfı yangınlar sulu kimyasal söndürücüler veya toz söndürücüler ile söndürülmektedir. F sınıfı yanıcı maddeler su ile temas ettiğinde parlama ve patlamalar meydana getirdikleri için hiçbir şekilde su ile müdahele edilmemektedir.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı