Yangın İhbar CihazlarıYazılar

Yangın Alarm Butonları Nerelerde Kullanılır?

Reklam Axis Seslendirme

Düşünün, tatildesiniz. Akşamüstü otel odasında uzanmış yemek saatine kadar dinleniyorsunuz fakat birden burnunuza yanık kokusu geliyor. Odada bir şey yok. Koridora çıktığınızda perdelerin tutuştuğunu görüyorsunuz. Ne yapmanız lazım? Tabii ki de en yakın yangın alarm butonuna basmak.

Yangın alarm butonları, yangın algılama sisteminin en önemli cihazlarından biridir. Mahaldeki kişilerin yangın oluşumunu yangın algılama sistemine manuel olarak bildirmesini sağlar.

Yangın alarm butonlarının özellikleri ve performans kriterleri EN 54-11 Standardında belirtilmiştir. Binalarda kullanılacak yangın alarm butonlarının uluslararası akredite kuruluşlar tarafından verilen EN 54-11 CPR sertifikasının bulunması gerekmektedir.

Yangın alarm butonları projelendirilirken EN 54-14 standartları referans alınmalıdır. EN 54-14 standardının 6.5.4 sayılı maddesinde “Alarm butonları kaçış yolları üzerine, kaçış merdivenlerinin açılan bütün kapılarına (iç ve dış) ve açık havaya açılan bütün çıkışlara konulmalıdır. Özel tehlike arz eden yerlerin yakınına da konulabilir. Alarm butonlarının yer seçiminde özürlü insanların hareket etmesi beklenen yerlere özel dikkat sarf edilmesi gerekebilir. Alarm butonları açıkça görülebilmeli, tanınabilmeli ve kolayca erişilebilir olmalıdır. ” şeklinde ifade edilmektedir.

Yangın Alarm Butonları Kaç Metre Aralıklarla Kullanılmalıdır?

Peki butonlar kaç metre aralıklarla kullanılmalıdır? Bu sorunun cevabı da EN 54-14 standardının A.6.4.4 sayılı maddesinde belirtilmektedir: “Alarm butonları tesisteki hiçbir kimsenin bu butonlara ulaşmak için 30 m’den fazla yol gitmesini gerektirmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Kullanıcıların hareket özürlü olması beklenen tesislerde bu mesafe daha da azaltılmalıdır.” Bu maddeye göre yangın alarm butonları arasındaki mesafe maksimum 30 metre olmalıdır.

Yangın Alarm Butonları Kaç Metre Aralıklarla Kullanılmalıdır?

Yangın alarm butonları duvara monte edilmelidir. Duvarda hangi yükseklikte monte edilmesi gerektiği yine EN 54-14 standardının A.6.4.4 sayılı maddesinde belirtilmektedir: “Genel olarak alarm butonları döşeme seviyesinden 1,2 m ila 1,6 m yükseğe takılmalıdır.

Yangın Alarm Butonu Ne Kadar Yükseklikte Olmalı?

Sonuç olarak yangın alarm butonları yangın algılama sistemlerinin önemli cihazlarından biridir. Mahaldeki bir kişi yangın oluşumunu fark ettiğinde butonlar aracılığıyla yangın alarm santraline bilgi verebilmektedir. Bu sebeple butonların yerleşimi ve montaj yüksekliği çok önemlidir. Projelendirme yaparken EN 54-14 standardındaki maddeler dikkate alınmalıdır.

Reklam blank

İpek Yavuz Konak

2007 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi'nden, 2011 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ardından Yeditepe Üniversitesi İşletme MBA yüksek lisans programını tamamladı. Yangın ve gaz algılama sektöründe 8 senelik tecrübeye sahiptir. Mavili Elektronik’te Dış Satış Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı