Kayıt CihazlarıKütüphane

Video Sıkıştırma Nedir

Reklam Axis Seslendirme

Video sıkıştırma, elde edilen videonun veri miktarı ve akış hızının azaltılmasıdır. Video sıkıştırma, veri miktarının ve akış hızının azaltılmasına yarayan bir işlemdir ve bant genişliği (Bandwith) terimi ile doğru orantılı olarak kullanılmaktadır.

Video sıkıştırma; Lossless Compression (Kayıpsız Sıkıştırma) ve Lossy Compression (Kayıplı Sıkıştırma) olmak üzere 2 farklı sıkıştırma yöntemi bulunmaktadır. CCTV güvenlik kamera sistemlerinde genellikle “Kayıplı Sıkıştırma” yöntemi kullanılmaktadır.

Videoların ya da kayıt edilen görüntülerin sıkıştırma işlemi 2 temel başlık altında incelenebilmektedir. Bunların birincisi Intraframe (Kare İçi) ve ikincisi Interframe (Kareler Arası)’dir. Herhangi bir video karesi, kendi içinde sıkıştırılıyor ise “Kare İçi Sıkıştırma”, birbirini izleyen video/görüntü kareleri sistemsel olarak analiz edilerek hareketsiz kalan bölgeler ayrıca sıkıştırılıyor ise “Kareler Arası Sıkıştırma” yöntemidir.

Tüm dünya üzerinde kullanılan belli başlı sıkıştırma oranları ve şekilleri aşağıda belirtilmiştir.

Prores: Apple tarafından geliştirilmiş bir yöntemdir. 4K’ya kadar destek verebilmektedir. Apple tarafından geliştirildiği için yalnızca Apple marka PC’lerde kullanılabilmektedir.

Mpeg2: DVD’ler de kullanılan sıkıştırma sistemidir. Hem kare içi hem de kareler arası sıkıştırma yapabilmektedir.

H.264 / MPEG-4 AVC: HD (High Definition) formatında ki videoların sıkıştırılması için 2003 yılı itibari ile kullanılmaya başlanılan bir sıkıştırma yöntemidir. Hemen hemen yeni çıkan tüm kameralarda bu codec sistemi kullanılmaktadır. Genel olarak AVCHD (Advanced Video Codec High Definition) olarak bilinmekte olan bu codec, özünde H.264 sisteminin bir türevidir. Hem kare içi hem de kareler arası sıkıştırma yapabilmektedir.

H.265 / HEVC: H.264 sistemine göre yaklaşık olarak 2 kat daha fazla sıkıştırma yapabilen ve buna rağmen görüntü kalitesinde herhangi bir düşüş yaratmayan, en yeni sıkıştırma yöntemlerinden biridir. Kullanımının artması sebebi ile yakında genel bir standart olarak kabul edileceği öngörülmektedir.

Reklam IRMARINETECH Yazılım

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı