Kayıt CihazlarıKütüphane

Video Analytics (Video Analiz) Nedir

Reklam Axis Seslendirme

Video Analytics (Video Analiz), güvenlik kameralarının yapmış olduğu kayıt esnasında görüntüyü, belirlenen kriterlere göre analiz edip, raporlayan sistemdir.

Video Analytics (Video Analiz) sistemi, güvenlik kamera sistemleri tarafından anlık olarak izlenen ya da kaydedilmiş olan görüntüleri inceleyip, olabilecek tehditleri önceden algılamaya yarayan bir sistemdir. Daha net ifade edecek olursak; Video Analytics (Video Analiz); olası tehditleri, tehdit içeren şüphelileri, tehdit içerebilecek şüpheli olayları ya da an itibari ile gerçekleşen şüpheli davranışları tanımlayabilmek ve algılayabilmek için kayıt edilen görüntüleri sayısal olarak analiz edebilen sinyal izleme ve işleme sistemidir.

CCTV sistemlerinde oluşabilecek tehditlerin algılanabilmesi için genel izleme odasında bulunan güvenlik personellerinin sürekli olarak kayıt yapılan ekranı izlemeleri gerekmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre birden fazla ekrandan ortalama 12 dakika süre ile güvenlik personeli tarafından izlenen kayıt görüntülerinin %45 oranında bir bölümünün kaçırıldığı, yine ortalama 22 dakika sonra ise bu oranın %95’lere çıktığı tespit edilmiştir.

Video Analytics (Video Analiz) sistemi sayesinde herhangi ekstra bir alarm durumunun dışında, güvenlik personeli tarafından kayıt edilen görüntülerin aktif olarak izlenmesine gerek bırakmamaktadır. Video Analiz sisteminin kullanılabileceği durumlar aşağıda belirtilmiştir.

Video Analytics (Video Analiz) Hangi Durumlarda Kullanılır

  • Hareket algılama
  • Kişi yada yüz belirleme ve plaka belirleme / tanıma
  • Kişi ve/veya araç/cisim sayabilme
  • Yabancı, yeni veya kayıp nesne algılayabilme
  • Trafik içerisinde ki ters yöne girişler ve yoğunluk algılayabilme
  • Tüketici alışkanlıkları ölçme (AVM vb. yerlerde)
  • Kişi sayma

Video Analytics (Video Analiz) Kullanım Yöntemleri

Video Analytics (Video Analiz) sistemi; kamera üzerinde yüklü olarak gelen yazılım, NVR üzerinde yüklü olarak gelen yazılım ve kamera ve NVR (markasından) sisteminden bağımsız olarak satın alınabilecek farklı markaların video analiz çözümleri olmak üzere 3 farklı yöntem ile kullanılabilmektedir.

Reklam IRMARINETECH Yazılım

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı