Haber

Türk Müteahhitlerinin 2018 Yurt Dışı Proje Raporu

Reklam Axis Seslendirme

Türk müteahhitler 2018 yılında yurt dışında toplamda 19,4 milyar dolarlık proje üstlendiler. Bu projelerin yüzde 46’sı Avrasya bölgesinde gerçekleştirdi.

Bazı Türk müteahhitler, çeşitli risklere ve ticari rekabete rağmen 2018 yılında da yurt dışı projelerine odaklandılar. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, yaptığı açıklamada; 2018 yılında Türk müteahhitlerin yurt dışında 19,4 milyar dolarlık proje üstlendiğini belirterek, bunun bir önceki yıla göre yüzde 28,2’lik bir artışı ifade ettiğini söyledi.

Müteahhitlerin 2018 yılında yurt dışında üstlendiği projelerin bölgelere göre dağılımı ise; %46 Avrasya, %26 Orta Doğu, %18 Afrika, %6 Avrupa, %3,2 Güney Asya ve %0,6 Amerika olarak sıralanmaktadır.
Yenigün, sektörün geçen yıl iş üstlendiği ilk 3 pazarın Rusya (3,9 milyar dolar), Suudi Arabistan (3 milyar dolar) ve Katar (2 milyar dolar) olduğunu kaydetti.

Mithat Yenigün, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı

2030 Yılı Hedefi 50 Milyar Dolar

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün’e göre; günümüzde 470-500 milyar dolar seviyesinde bulunan uluslararası müteahhitlik pazarının 2030 yıllarında 700 milyar dolar seviyesine çıkması bekleniyor.

Türk müteahhitlerinin 2023 hedefinin yıllık 30-35 milyar dolarlık proje üstlenmek olduğunu anlatan Yenigün, “2030’larda ise uluslararası pazardan aldığımız payı yüzde 7’lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Küresel ekonomideki gelişmelerin sektöre olası etkilerine ilişkin de görüşlerini paylaşan Yenigün, şunları kaydetti; “Gelişmiş ülke merkez bankalarının normalleşme adımlarıyla piyasadaki likiditenin azaldığı bir ortamda dünyada yükselen borçluluk, büyüme konusunda gelen olumsuz sinyaller, ticaret savaşlarına yönelik endişeler ve petrol fiyatlarında öngörülemeyen hareketlilik gibi çok bilinmezli bir gündem 2019 yılına taşınmıştır. Önümüzdeki dönemde yurt dışı inşaat pazarını etkileyecek unsurların başında enerji fiyatlarının seyri ile Suudi Arabistan, Cezayir gibi müteahhitlik firmalarımızın referanslarının güçlü olduğu pazarlardaki yatırım ortamı ve finansman koşulları geliyor.”

Rusya ve Irak pazarlarının sektör açısından önemini koruyacağına dikkati çeken Yenigün, özellikle Rusya’da önceki yıllarda olduğu gibi yıllık 5-6 milyar dolarlık proje tutarına yaklaşılabileceğini dile getirdi.

Güvenlik sorunlarının aşılmasının ardından Bağdat ve çevresi ile Basra başta olmak üzere Irak’ta önemli bir iş hacmi oluşturacağını belirten Yenigün, söz konusu gelişmenin Irak’ın Türk müteahhitlerine olan birikmiş borçlarını ödemelerine ve mevcut projelerin tamamlanmasına olanak sağlayacağının altını çizdi.

Kaynak; https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/avrasya-pazarina-turk-muteahhit-damgasi/1369473

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı