Haber

TBMM’de Güvenlik Seviyesi Artırılıyor

Reklam Axis Seslendirme

DHKP-C ile bağlantıları tespit edilen 2 kişinin TBMM’deki güvenlik görevlisini rehin almaya kalkışmasının ardından güvenlik tedbirleri gözden geçirildi. Bu kapsamda meclis ve çevresine; yüz tanıma sistemi, plaka tanıma sistemi, 500 kamera ve anti-drone sistemi yerleştirilecek.

14 Mayıs’ta DHKP-C terör örgütüne bağlı iki kişi TBMM’deki banko görevlisini rehin almaya kalkıştı. Etkisiz hale getirilip gözaltına alınan 2 terörist, işlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

​Yaşanan olayın ardından TBMM’de yeni güvenlik önlemleri alındı. Bu kapsamda TBMM ziyaretçi kapılarına yüz tanıma sistemleri yerleştirilecek. Test aşamasında olan sistem, özellikle önemli günlerde, TBMM’ye 400-500 kişilik toplu girişlerde güvenlik görevlilerine büyük kolaylık sağlayacak. Sistemle ayrıca, TBMM kapısında yapılan eylemlere katılanlar taranıp, GBT‘leri çıkarılacak ve şüpheli kişilerin bilgileri anında güvenlik operatörünün önüne düşecek.

Teknoloji Daha Kapsamlı ve Akıllı Olacak

Yüz tarama sistemi ile birlikte yeni güvenlik önlemleri arasında yer alan “akıllı teknolojik güvenlik sistemi” test çalışmaları da yapılıyor. Özellikle ziyaretçi girişlerinin gerçekleştiği Dikmen Kapısı‘na koyulacak bu sistemle; meclis duvarlarından herhangi bir canlı atladığında veya geçiş yaptığında tespit edilecek. Fare, kuş gibi canlılar bile izlenebilecek.

500’den Fazla Kamera ile İzleniyor

TBMM yerleşkesine 360 derece çekim açısına sahip 500’den fazla kamera yerleştirildi. Kameralar ile TBMM yerleşkesi 24 saat izleniyor. Termal ve akıllı kameralar, bazı vakalarda davranış tespitleri için kullanılıyor. Özellikle ziyaretçinin yoğun olduğu günlerde; aşırı gülen, aşırı tedirgin ve benzeri davranışlarda bulunanların davranışları kameraya takılıyor. Şüpheli jestler ve mimikler dikkatle inceleniyor. Termal kameralı akıllı yeni sistem, Türkiye’de ilk kez uygulanıyor. TBMM içinde ilk kez sabit kameralar dışında, mobil tarama da yapılıyor.

Plaka Tanıma Sistemi ve Çipli Kartlar

Daha önce girişlerde alt kısmı ayna ile aranan araçlar için şimdi plaka tanıma sistemi getirildi. Meclis’e gelen araçların plakalarını sistem otomatik tanıyor, şüpheli bir durum yoksa bariyer otomatik kalkıyor. Güvenlik önlemleri kapsamında meclis personeli ve mecliste sürekli görev yapan gazetecilerin giriş kartlarına çip takıldı. Giriş ve çıkışlar çipli kartlarla gerçekleşiyor.

Anti-Drone’lar Koruyor

TBMM’de, mevcut güvenlik önlemleri arasında “anti drone” sistemi de yer alıyor. TBMM ana bina çatısına kurulan sinyal bozucu özelliğe sahip sistem ile yabancı unsurlar tespit edilip, ilgililere bildiriliyor.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı