Örnek Uygulamalar

Tansa’nın İstanbul Havalimanındaki Örnek Projesi

Reklam

Turnike denince akla ilk gelen markalardan biri olan Tansa, İstanbul’da yapılan yeni havalimanında örnek bir proje gerçekleştirdi.

Geçiş kontrol sistemleri, kişilerin belirli alanlara giriş ve çıkışlarını kontrol ve takip etmeye yarayan sistemlerdir. Geçiş kontrol sistemleri, zayıf akım sistemleri içerisinde hayati öneme sahip elektronik güvenlik sistemlerinden birisidir.

Ülkemizde de turnike denince akla ilk gelen markalardan biri olan Tansa, İstanbul‘da yapılan yeni havalimanında örnek bir proje gerçekleştirdi. Tansa’nın İstanbul Havalimanı’ndaki ürünü İ-GATE, bir turnikeden daha çok üzerindeki sistemlerle insansız pasaport kontrolü yapan akıllı bir mimarinin parçası. İ-GATE, 3400 santimetrelik tek yönlü geçiş koridoruyla üzerindeki okuyucular vasıtasıyla pasaport kontrolü yapıyor.

İ-GATE, ürün olarak dünya üzerinde de eşine az rastlanır bir örnek teşkil ediyor ve Tansa‘nın yerli üretici olması sebebiyle de ihracat konusunda ülkemiz için çok daha önemli bir ürün haline geliyor.

Proje ve firma ile ilgili olarak Tansa Ankara Bölge Satış Müdürü sayın Kenan Çağlar şu bilgileri verdi;

Tansa’nın Tarihçesi

1962 yılında duvar saati üretimi ile başlayan serüvenimiz; elektrik sayacı ve ölçü aletleri gibi titiz üretim gerektiren ürünler ile devam etti. Kazandığımız tecrübeyi aynı hassasiyetle en önemli güvenli geçiş malzemelerinden olan TURNİKELERE aktararak, sanayimize yerli üretici olarak hizmet vermeye başladık.

Tansa’nın ana misyonu her zaman kaliteden ödün vermemek olmuştur. Bu sayede kendi sektöründe yerli malı kalitesiz olur algısının yıkılmasında önemli bir role sahibiz.

Proje Önemi ve Yer Almamızın Hikayesi

Lansmanını devlet büyüklerimizin yaptığı İstanbul Airport‘u ilk önce medyadan öğrendik. Avrupa’nın en büyüğü olan bu projede yer almanın tüm üreticiler için bir onur olacağını düşünerek gerekli çalışmalarımıza başladık. İlgili personeller ile iletişime geçerek ihtiyaca en uygun ürünlerin belirlenmesi safhasında yer aldık. En uygun ürünlerin arasından seçilen modelin bizim ürünümüz olması ise ilgili ve titiz çalışmamızın ödülü oldu.

İ-GATE

İGA’daki ürünümüz İ-GATE, bir turnikeden daha çok üzerindeki sistemler ile insansız pasaport kontrolü yapan akıllı bir mimarinin parçasıdır.

3400 santimetrelik tek yönlü geçiş koridoru ile üzerindeki okuyucular vasıtasıyla pasaport kontrolü yapmaktadır. Gerekli onayları Emniyet Genel Müdürlüğü‘nün sistemlerinden alarak açılan bir cam kapı ve ışıklı yönlendirmeler ile kontrol personeli kullanılmadan vatandaşlarımıza hizmet veren, dünyada eşine ender rastlanan bir sistemin ana malzemesidir.

İ-GATE’in Çalışma Prensibi

İ-GATE, çalışma prensibi olarak şu kontrol ve denetlemeleri yapmaktadır;

  • Emniyet Genel Müdürlüğü Sistemleri üzerinden (POL-NET) pasaport doğruluğu ve vize kontrolü yapmak.
  • Doğrulanan pasaport ve vizenin, vatandaşın biyometrik verileri ile eşleştirerek gerçek vize sahibinin geçiş izni almasını sağlamak.
  • Yukarıdaki 2 doğrulamadan herhangi birinden uygun onay alınamaması durumunda ışıklı ve sesli siren ile güvenlik görevlilerine uyarı ikazı verilmesini sağlamak.

Sistemin Önemi

İGA’nın ülkemizde önder olduğu bu sistem, ülkemizdeki diğer hava alanlarının da ilgisini çekmiş ve kontrol sistemin ve ürünümüzün yerli olması ilginin ikiye katlanmasına sebep olmuştur.

İnsansız kontroller sayesinde çalışan personel sayısında büyük tasarrufa geçilmiş, kontrollerin sistemler üzerinden direkt sorgulanabilmesiyle de daha kısa zamanda daha fazla vatandaşa hizmet verilmesi sağlanmıştır.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı‘nın ilgili personellerinin eşsiz yardımları neticesinde KAMUÖZEL SEKTÖR işbirliği ile kurulan bu yapı; yurt dışında bir çok havalimanına olumlu örnek teşkil etmiştir.

Tansa yapmış olduğu bu proje ve üretmiş olduğu ürünle birlikte bugüne kadar birçok sistemi ithal eden ülkeden, sistem ihraç eden bir ülke olma yolunda dev bir adım atılmıştır.

Reklam
Etiketler
geçiş kontrol istanbul airport istanbul havalimanı kenan çağlar pasaport kontrol tansa turnike

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

2
Kim ne demiş?

avatar
1 Yorum Sayısı
1 Cevap Sayısı
0 Takipçiler
 
En çok puan alan
İlgi çeken yorum
  Takibe al  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ekin
Ziyaretçi
Ekin

ay sonu deneyeceğiz inşallah

İbrahim Çelik
Ziyaretçi
İbrahim Çelik

Ekin abi ötüyormuş baksana bi de sana denk gelmesin 🙂

Başa dön tuşu
Kapalı