Yazılar

Şirket Yönetiminde Bütçe Yaklaşımı (Krizden Nasıl Çıkarım 2. Bölüm)

Reklam Axis Seslendirme

Değerli okurlarımız ve meslektaşlarımız,

Öncelikle “Krizden Nasıl Çıkarım?” yazı dizimizin ilk bölümü olan “Neden Krizdeyim?” başlıklı yazımıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Yazımıza gerek sitemizden, gerek sosyal medya kanallarından gösterdiğiniz ilgi, ne kadar doğru bir konuya parmak bastığımızı kanıtlamış oldu ve yenilerini yazmaktaki motivasyonumuzu arttırdı.

Yazı dizimizin ilk bölümünü kaçıran okurlarımız linkten ulaşabilirler; Neden Krizdeyim? (Krizden Nasıl Çıkarım 1. Bölüm)

Yazı dizimizin ikinci bölümünde, “Şirket Yönetiminde Bütçe Yaklaşımı” konusunda kısa bilgiler vereceğiz.

Şirket Yönetiminde Bütçe Yaklaşımı

Bütçe kısaca; bir devletin, bir kuruluşun, bir ailenin ya da bir kimsenin ileriye dönük olarak bir süre için tasarladığı gelir ve giderlerini tür ve ayrıntılarıyla gösteren çizelgeye verilen isimdir.

Bütçe kelimesinin tanımından da anlaşılacağı üzere; sadece kuruluşlar değil, şahıslar da bütçe ile hareket eder. Tecrübemiz ve işimiz gereği, küçük ve orta ölçekli birçok şahıs firmasını ya da limited şirketleri ziyaret etmekteyiz. Gördüğümüz en önemli sorunlardan bir tanesi, şirketlerin veya şahıs girişimlerinin bütçeleme konusundaki bilgi ya da uygulama eksiklikleridir. Firmalar genellikle küçük organizasyonlar olmalarını bahane ederek bütçe gibi profesyonel bir çalışmanın, kendilerine uygun olamayacağına inanmış ya da inandırılmışlardır. Peki gerçekte bu durum böyle midir!?

Değerli dostlarım,

Yaşadığımız hayat özünde bütçeden ibarettir. Yola çıkarken; aracınızın ne kadar yakıt tüketeceğini, yolda ne kadar harcama yapacağınızı, gideceğiniz yerdeki konaklama masraflarını vb. hesaplamaları yapmadan yola çıkanınız yoktur. Bununla birlikte, gittiğiniz yerden ne fayda sağlayacağınızı da göz önünde bulundurursunuz.

Çocuğunuzu bir okula kaydettireceğiniz zaman ödeyeceğiniz para ile sağlayacağınız fayda arasındaki çalışmalar da aslında basit bir bütçe çalışmasıdır. Markete giderken ihtiyaçlarınızı planlamak ve uygun kaynakla yola çıkmak, pazara giderken alacaklarınıza uygun bir parayı cebinize koymak ya da cebinizdeki paraya en uygun alışverişi yapmak da bütçe çalışmasından başka bir şey değildir. Dolayısı ile bütçe, hayatımızın her alanını yönetirken, şirketimizde bunu uygulamadan başarı sağlamak tamamen şans eseri olacaktır. Bu yazımızda; bütçe çeşitlerinden size en uygun olan işletme bütçesinden bahsedeceğiz.

İşletme Bütçesi Aşamaları

Doğru bir bütçe çalışmasının dört farklı aşaması vardır. Bunlar; hazırlık, inceleme, tasdik ve icradır.

Hazırlık Aşaması

Hazırlık aşaması bir bütçenin en önemli aşamasıdır. Bu aşamada firmalar veya şahıslar, yıl sonuna kadar harcamayı öngördükleri tüm faaliyet giderlerini, aylara bölünmüş olarak ayrı ayrı ve çalışanlara göre tasnif edilmiş şekilde listelemelidirler.

Bütçenin giderler kısmında her detay ayrı bir satırda yer almalıdır. Giderler kısmında özetle; maaşlar, SGK, işveren payları, araç / bina / depo vb. kira giderleri, kira stopajları, ADSL, su, elektrik, bakım, müşavirlik, danışmanlık, araç yakıt giderleri, personel yemek giderleri, sarf malzeme giderleri, planlanan bir sabit demirbaş alımı (bu bir tornavida seti bile olabilir) vb. şekilde yapılan tüm harcamalar, harcamaların yapıldığı ayların altına ayrı ayrı kayıt edilmelidir. Diğer yandan şirketin var ise; sabit bakım gelirleri, sabit ya da öngörülebilir servis gelirleri, planlanan satışlardan elde edilmesi öngörülen gelirleri ve diğer bütün gelirler de aynı şekilde bütçenin sabit ve planlanan gelirler hanesine işlenmelidir.

Tüm bu hazırlık aşamasında şirketin var ise; kredi kartı, kredi faizi vb. giderleri de mutlaka bu bütçede yerini almalıdır.

İnceleme Aşaması

Hazırlanan bütçe taslağı, mutlaka bağımsız bir göz tarafından kontrol edilmelidir. Genellikle bütçelerdeki sapma oranı, bütçeyi hazırlayan kişilere göre değişir. En iyi bütçe sapma oranı en düşük olandır. Bu nedenle bütçe kontrolü ve revizyonu büyük önem taşımaktadır. Firmalar, bütçe kontrolü ile ilgili; mali müşavirlerinden, çalıştıkları bankaların ilgili temsilcilerinden rahatlıkla destek alabilirler. Büyük firmalarda genellikle bu iş ile ilgili danışman firmalar ya da dahili çalışma grupları bulunmaktadır.

Tasdik Aşaması

Hazırlık safhası tamamlanmış, kontrolden geçmiş ve varsa revizyonu tamamlanmış bütçe, tüm ortaklar tarafından onaylanır ve kabul edilir. Şirketler, yılın ve sektörün koşullarına göre zarar da bütçeleyebilirler. Bu durumda; öngörülen zararın özsermaye aktarımı ile kapatılabilmesi ve paydaşlar arasındaki iş hukukunun devamlılığı için de bütçe tasdiki çok büyük önem taşımaktadır.

İcra Aşaması

Bütçe planlaması ile birlikte gider hedefleri ve gelir hedefleri net bir şekilde ortaya konulmaktadır. Bütçe çalışmasından sonra şirket yetkilileri, bir taraftan gider bütçesi ile alakalı tasarruf çalışmalarını yaparken, bir diğer taraftan da hedefledikleri gelirleri ortaya koymak için satış aksiyon planlarını ortaya koymalıdır.

Yazımızdan da anlaşılacağı üzere; şirket bütçesini ortaya koymadan yola çıkmak, deposunda ne kadar yakıt olduğu bilinmeyen tekneyle balık avına çıkmaya benzer.

Değerli okurlarımız,

Krizden Nasıl Çıkarım?” yazı dizimizin ilk bölümü olan “Neden Krizdeyim?” başlıklı yazımızda; firmalarımızın neden ekonomik sıkıntılar çektiğini, bu sıkıntılardan çıkmanın ilk adımının da mevcut müşterilerimiz ile tekrardan iletişime geçmek olduğunu belirtmiştik.

Şimdi sıra biraz da bilgisayar başında planlama yapma vakti.

Şirket bütçelerini tamamlamak ya da gerçekleştirmek isteyen dostlarımız yorum kısmına mail adreslerini bırakabilirler. Mail adreslerinize göndereceğimiz “Bütçe Taslağı” üzerinden planlamanızı kolaylıkla yapabileceksiniz.

Bir sonraki yazımız; “Satış Planlaması ve Satış Öngörüleri” üzerine olacak.

Ama önce bütçe 🙂

İyi haftalar dileriz.

Reklam blank

Bahadır Acar

Batu Savunma A.Ş. Kurucu ortağı ve genel müdürü sayın Bahadır Acar, 22 yıllık sektör tecrübesi ile birlikte bizlere ışık tutuyor.

Son Yazılar

12 Yorum

  1. bütçe planlaması yapıyoruz fakat satın alım yaptığımız bütün ürünler döviz üzerinden fakat satışlar hep tl olduğu için çok sıkıntı yaşıyoruz

  2. insanımız için en tatlısı kolay para kredi çeken zengin oldum diyor ve harcıyor sonra sıkışınca da ağlıyor

  3. Yine son derece faydalı bilgiler. Anlattıklarınızın bir çoğunu biliyoruz Bahadır Bey. Bir çoğunu da bildiğimizi sanıyoruz. Ancak öğrenmenin yaşı yok ki hala daha hem bir şeyler öğrenebiliyoruz hem de doğru sandığımız yanlışları düzeltme fırsatımız oluyor. Ayrıca olayları farklı bir gözden değerlendirme şansımız da oluyor,bakış açımız değişiyor. Tekrardan teşekkür ederim Bahadır Bey. Emeğinize sağlık. Devamını merakla bekliyorum. Tüm yazılarınızın takipçisi olacağım.

  4. Yine harika bir bilgi paylaşımı. Teşekkürler Bahadır Bey. Devamını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı