Yangın DedektörleriYazılar

Sıcaklık Dedektörü Nasıl Çalışır? Nerelerde Kullanılır?

Reklam Milestone

Sıcaklık dedektörleri yangının üç ana belirtisinden biri olan ısı algılamasında kullanılır. Sıcaklık dedektörleri bulunduğu ortamdaki sıcaklığı içindeki termistörler aracılığıyla algılar.

Termistör NTC (Negative Temperature Coefficient) veya PTC (Positive Temperature Coefficient) tip kullanılabilir. NTC tip termistörlerin dirençleri sıcaklık arttıkça azalır. PTC tip termistörlerin direnci ise sıcaklık arttıkça artış gösterir.

Sıcaklık dedektörlerinin özellikleri (bkz. Isı Dedektörleri) ve performans kriterleri EN 54-5 standardında belirtilmiştir. Binalarda kullanılacak sıcaklık dedektörlerinin uluslararası akredite kuruluşlar tarafından verilen EN 54-5 CPR sertifikasının bulunması gerekmektedir.

Sıcaklık dedektörleri sabit sıcaklık ve kombine sıcaklık olmak üzere ikiye ayrılır. Sabit sıcaklık dedektörleri, ortam sıcaklığının (EN54-5 standardının belirlediği eşik değer olan) 60°C’yi geçmesi durumunda algılama yapar. Kombine sıcaklık dedektörleri ise ortam sıcaklığı 60°C’yi geçtiğinde veya sıcaklık artışı bir dakikada 30°C‘den fazla olduğunda algılama yapar.Sıcaklık Dedektörü Nasıl Çalışır?Sıcaklık dedektörünün seçimi EN 54-14 Standardının 6.4 ve 6.4.3 bölümünde yer alan şartlara göre yapılır. Genellikle mutfaklar, çay ocakları, otopark, ütü odası, çamaşırhane vb. ortamda buhar, toz, duman partikülleri bulunan mahallerde kullanılır. Bu tip mahallerde duman dedektörü kullanılması önerilmez çünkü ortamdaki buhar, toz, duman gibi partiküller duman dedektörlerinin asılsız alarm vermesine neden olabilir.

Yangın algılama sistemlerinde uygun dedektör seçimi kadar dedektörün doğru projelendirilmesi de oldukça önemlidir. Sıcaklık dedektörlerinin yerleşimi ise EN 54-14 Standardının 6.5, 6.5.2 ve Ek A.6.4 bölümünde yer alan şartlara göre yapılır

Asılsız alarmları önlemek için EN 54-14 Standardının Ek B.3 maddesinde yer alan bilgiler doğrultusunda seçim ve yerleşim yapılır. EN 54-14 standardı Ek A.6.4 bölümünde bulunan tabloya göre sıcaklık dedektörlerinin algılama yarıçapı 5 metredir. Tavan yüksekliğinin maksimum 8 metre olduğu mahallerde kullanılabilir. Ayrıca dedektörün kullanılacağı mahalde ölü alan kalmayacak şekilde yerleşim yapılması gerekmektedir.Sıcaklık Dedektörü Nerelerde Kullanılır?Sonuç olarak sıcaklık dedektörleri yangın algılama sistemlerinin önemli cihazlarından biridir. Dedektör seçimi yapılırken mahalin kullanım amacı, mahalin yapısı, mahalde çıkacak yangının öncelikli belirtileri vb özellikler dikkate alınmalıdır. Uygun dedektör seçimi yapıldıktan sonra EN 54-14 standartlarına uygun olarak projelendirilmelidir.

Reklam blank
Kaynak
Sıcaklık Dedektörü Nasıl Çalışır? Nerelerde Kullanılır?

İpek Yavuz Konak

2007 yılında Üsküdar Amerikan Lisesi'nden, 2011 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ardından Yeditepe Üniversitesi İşletme MBA yüksek lisans programını tamamladı. Yangın ve gaz algılama sektöründe 8 senelik tecrübeye sahiptir. Mavili Elektronik’te Dış Satış Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Son Yazılar

4 Yorum

  1. İpek hanım yeni yönetmelik yayınlanmış sanırım. Bu doğruysa bu konuda da bilgilendirme yapacak mısınız?

    1. Öncelikli olarak temel konuları işleyeceğim. Yönetmelikle ilgili de bilgilendirme yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı