Haber

Siber Cuma’ya Karşı Tetikte Olun!

Reklam Axis Seslendirme

Zyxel Kurumsal Kanal Satış Müdürü Ömer Faruk Erünsal Yaz aylarında özelikle Cuma günleri artan siber saldırılara karşı kurumları uyardı. Erünsal, şirketlerin 5651 güvenlik yasası ile uyumlu ürünler ile kendini güvence altına alabileceğini vurguladı.

Yaz aylarında siber saldırılar artma nedeni nedir?

Yaz aylarında Türkiye ve dünya genelinde siber saldırıların sayısında artış gözlemledik. Siber korsanların özellikle Cuma günü pusuya yatıyor, Nemucod yöntemi ile yapılan saldırıların arttığına dikkat çekmek isterim.  Nemucod adlı bu zararlı yazılım, zip dosyaları içeren e-mailler aracılığıyla yayılıyor. Mahkeme celbi veya online fatura şeklinde resmi belge olarak algılanabilecek formatta olan e-postaların eklentilerini açan kişilerin bilgisayarları kilitleniyor. Siber korsanlar tarafından dosyaların şifrelenmesinin ardından şifreyi kırmak için fidye talep ediliyor.

Kurum çalışanlarının bu nedenle bilinmeyen kişilerden gelen e-mailleri açmaması gerekiyor. Temkinli olmakta fayda var. Zira geçen yıla oranla DDoS saldırılarının sayısının da %18 oranında arttığını tespit ettik.

Dijital teknolojilerin yükselişi ile birlikte ortaya çıkan siber saldırılar şirketleri tehdit ederken saldırıların maliyetinin dünya genelinde yaklaşık 2 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor. 2018’de siber suçlarla mücadele için yaklaşık 80 milyon dolar para harcanmış. 2019’da ise siber saldırıların maliyeti 2 trilyon doları aşacağı öngörülüyor.

Yaz mevsimi, tatili ve dinlenmeye ayrılan zamanları çağrıştırıyor. Ancak siber riskler özelikle bu dönemde artıyor. Yaz rehavetini fırsat bilen siber suçlular, kullanıcıların parasını, finansal bilgilerini ve kimlik bilgilerini ele geçirmek istiyor.

Kurumlar ve bireyler siber saldırılara karşı nasıl önlem alabilirler? Güvenli Wifi ile internet suçlarından nasıl uzak durulabilir?

5651 sayılı kanun gereğince, sahip oldukları ağ ve internet erişimi çok sayıda kişi tarafından kullanılan şirketler, bu ağ üzerinde gerçekleşen tüm yasal durumlardan hukuki olarak yükümlü bulunuyor. Şirketler bünyesindeki internet bağlantısından yararlanan kullanıcıların herhangi bir yolla hakaret, haksız rekabet, terör içerikli girişim, çocuk pornografisine bulaşmak, kumar oynamak ya da organize suç işlemek gibi kanunlara aykırı girişimlerde bulunması durumunda, söz konusu yasa; kimlik ve log takibi yapılmayan şirketlerde kanuni sorumluluğu doğrudan ilgili kuruma yüklüyor. Bu durumların yaşanmaması için 5651 sayılı kanun kapsamında, sistemlerdeki aktivitelerin kayıtlarının tutulması gerekiyor.

ZyXEL tarafından kullanıma sunulan Firewall Analyzer yazılımı, tam bu noktada şirketlere rasyonel ve ekonomik bir çözüm sunuyor ve internet ağları üzerinde gerçekleşen tüm log’ları kayıt altına alarak güvenli bir şekilde saklıyor, gerektiğinde raporlama imkanı sunuyor.

Yaz döneminde cafe, restoran, spor merkezleri, AVM ve konaklama tesisleri gibi işletmelerde kullanılan bağlantılar üzerinden saldırıların gerçekleşiyor. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren kurumların bu konuda ekstra özenli olması gerekiyor.

Zyxel Kurumsal Kanal Satış Müdürü, Ömer Faruk Erünsal

Kurumların neden güvenlik yatırımlarını artırması gerekiyor. Bu noktada olası sorunların önüne geçmek için Zyxel’in Firewall Analyzer güvenlik çözümü ne gibi avantajlar sunuyor?

Mobilite, hepimize son derece esnek bir yaşam vaat ediyor. Ancak tehlikeleri de yok değil. Dünya genelinde 2021’e kadar siber saldırıların sebep olduğu tahribatın 6 katrilyon dolar seviyesinde olması bekleniyor. Kurumların bu nedenle güvenlik yatırımlarını artırması gerekiyor. Turizm ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketler, risk grubu yüksek kategoride yer alıyor. Bu nedenle 5651 sayılı yasaya uygun hareket etmeyen şirketleri büyük tehditler bekliyor.

Biz de Zyxel olarak; firewall cihazlarıyla işletmeleri siber saldırılara karşı korurken, Cafe, spor / spa merkezi, AVM ve konaklama tesislerinde, LogAnalyzer yazılımı ile konuklara sunulan güvenli internet hizmeti sayesinde işletmeleri güvence altına alıyoruz. Firewall Analyzer yazılımı ile şirketler, internet erişimini 5651 sayılı yasaya uygun olarak kontrol edebiliyor. Firewall Analyzer, internet ağları üzerinden gerçekleşebilecek hakaret, organize suç, terör içerikli girişimler gibi kanuna aykırı durumlara karşı kurumların, yasal tedbirler alabilmesini sağlıyor. 5651 sayılı kanuna en uygun şekilde kayıtların anlık HASH bilgisive zaman damgasını tutan Firewall Analyzer, gelişmiş içerik filtreleme lisansı ile entegre şekilde çalışarak istenmeyen içerikler hakkında rapor ve istatistiki veriler de üretebiliyor. Bu sayede bazı sakıncalı sitelerin girişine engel olunarak internet bağlantısından daha verimli bir şekilde yararlanmak mümkün hale geliyor. Güvenlik anlamında getirdiği yeniliklerin yanı sıra Hotspot desteğine de sahip olan Firewall Analyzer, sadece kablolu değil, kablosuz ağların da denetlenebilmesini sağlıyor. Gelişmiş özel uyarı mekanizmalarıyla sistem yöneticilerinin en büyük yardımcısı olarak öne çıkan Firewall Analyzer yazılımı, e-posta veya SMS ile uyarı üretebilme desteğine sahip bulunuyor. Firewall Analyzer kullanıcı dostu Türkçe arayüzü ve kolay kullanımıyla internet sisteminin yönetimini çok daha basit bir hale getiriyor.

Zyxel’in diğer güvenlik çözümleri hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?

Zyxel güvenlik alanında uçtan uça hizmet sunuyor. Zyxel’in ATP serisi, geleneksel güvenlik önlemlerinin çok daha ötesinde ekstra koruma sağlıyor. Ürünün bulut tabanlı sandboxing özelliği sayesinde dışarıdan ağa saldırı veya tanımlanamayan bir program olduğunda zararlı virüslere karşı en efektif önlemleri alıyor. Zyxel ATP, bilinen ve bilinmeyen tehditleri tespit etmek ve engellemek için ölçeklenebilir, bulut tabanlı korumalı alanı (sandboxing), ek güvenlik katmanı ile birleştiren bir “all-in-one” (hepsi bir arada) ağ geçidi çözümü olması nedeniyle de kurumlara maliyet avantajı da sunuyor.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı