Yazılar

Pazarlama Nedir? (Krizden Nasıl Çıkarım 4. Bölüm)

Reklam Milestone

Değerli okurlarımız ve meslektaşlarımız,

Öncelikle yazı dizimize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Olumlu olumsuz tüm yorumlarınız bizim için altın değerinde. Her okurumuzun aynı görüşte olmaması ve uzlaşı için güzel bir çatışma ortamı yaratmakta. Tüm yorumlarınızı göz önüne alarak şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

Şuana kadar yaptığımız basit egzersizler ile müşteri verilerimizi oluşturma, bütçemizi gözden geçirme ve satış planlamamızı yapabilme kabiliyetlerimizi geliştirmeye odaklanmıştık. Bahsettiğimiz konular kocaman bir okyanus gibi. İhtiyaç duydukça bu alanlara tekrar tekrar değineceğiz. Bu yazımızda işin biraz pazarlama kısmına dokunmaya çalışacağız.

Pazarlama Nedir?

Kısa tabiri ile bir ürün veya hizmetin tüketiciye ulaşana kadarki süreçte firmanın sergilediği faaliyetler toplamıdır. Dolayısı ile etkin bir pazarlama stratejiniz olmadan satış yapmanız olanaksızdır. Satış gerçekleştirebilen herkes aslında potansiyel bir pazarlamacıdır. Ancak pazarlama doğaçlama yapılamayacak kadar önemli bir unsurdur. Klasik pazarlama tekniklerinde üzerinde durulması gereken 4 önemli unsur vardır. Bu 4 unsur dünyaca kabul görmüş ve klasik pazarlama kuramında yerini “4P” kavramı olarak almıştır.

Pazarlamada 4P Kavramı Nedir?

4P’nin açılımı; Product (Ürün), Price (Fiyat), Place (Yer), Promotion (Tutundurma)

Pazarlama, müşteri odaklı yapılan hizmettir. Yani müşterilerin beklentilerini, isteklerini anlamalı ve bu kapsamda ürün ya da hizmetlerin tasarlanması planlanmalıdır. Öncelikle ortada ürünümüz olmalı ve bunu piyasa koşullarına göre fiyatlandırmalıyız. Daha sonra ürünün tüketiciye ulaşılması sağlanmalı ve nihayetinde piyasada ürünümüzü tutundurmalıyız.

Bizim sektörümüzde faaliyet alanlarımıza göre ürün konumlandırmak müşteri taleplerine doğru cevap verebilmek adına çok önemlidir. Çoğu zaman firmaların web siteleri veya sunumları incelendiğinde kamera, alarm, PDKS, turnike, bariyer, uydu, smart tv, network vb. birçok faaliyet alanına rastlanmaktadır. Ancak firmaların çoğunda CCTV ve alarm harici faaliyet alanlarında ne ürün nede referans gözlemlenememektedir. Bunun için firmalar ilk önce faaliyet alanlarına uygun tedarikçileri bulmalı ya da faaliyet alanlarını etki edebildikleri ölçüye küçültmelidir.

Günümüzde rekabet piyasası gün geçtikçe daha da sertleşmeye başlıyor. Şirketler artık kendi ulusal pazarlarında değil uluslararası bir yapıya bürünmüş durumdalar. Ürün çeşitliliğinin artması ve artan teknolojik gelişim pazarlamaya verilen önemi de arttırmıştır. İşte yaşanan tüm bu sürece karşın Philip Kotler tarafından şirketin, işletmenin pazarlamaya nasıl başlayacağı, artan rekabete karşı nasıl tutunacağına dair bir pazarlama karması olarak pazarlamanın 4P’si kavramını ortaya atmıştır. Şimdi bu 4 maddeyi tek tek açıklamaya çalışalım.

Ürün (Product)

Ürün için tanım yapmamız gerekirse, ham maddelerin bir takım işlemlerden geçirilip, işlenip, bir araya getirilmesiyle oluşturulan bütün diyebiliriz.

Pazarlama yapabilmek için öncelikle ürüne ihtiyacımız vardır. Pazarlamanın 4P’si olan ürün ile pazara ne ile ulaşacağımızı, rekabetteki konumumuzu, ürünün özelliklerinin ne olması gerektiğini belirleriz.

Fiyat (Price)

Bir ürüne sahip olduktan sonra artık ikinci olarak yapacağımız şey bu ürüne bedel koymamız gerekliliğidir. Ürünün fiyatını belirlemede birçok faktör etkili olmaktadır. Bunlardan birisi de üretim maliyetleridir. Fakat tek başına yeterli değildir. Pazarlamanın değişkenliğini, kapsamı, vizyonu, yaratıcılığı, araştırmacılığı ortaya çıkmaktadır.

Fiyat belirlenirken tüketicilerin bu ürünü almaya razı oldukları fiyat aralıkları, hedef kitleye göre fiyatlandırma, piyasa rekabetindeki diğer fiyatlar pazarlamanın rolleri içerisinde önemli bir yer kapsar. Pazarlamanın 4P’si olan fiyatlandırma yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, satıcının satmak isteyeceği fiyat ile alıcının ödeme yapabilmek için razı olacağı noktanın bulunmasıdır.

Dağıtım (Place)

Artık bir ürünümüz ve bu ürünümüzün de fiyatı var. Sıra geldi tüketicilerin ürünümüzü nerede bulacağı sorusuna cevap bulmada. Dağıtım sayesinde, ürün doğru yerde doğru zamanla müşteri buluşması hedeflenir. Pazarlamanın 4P’si olan Dağıtım konusunun üzerinde yeterince durulmaması, yaratıcılığının sınırlı olduğu gibi kanılar olsa da birçok başarılı pazarlama öyküsünün altında ve aynı şekilde birçok başarısız pazarlama öyküsünün altında dağıtım yer almaktadır.

Bir ürününüz var mükemmel! Çok iyi de tanıtım faaliyetleri yapmışsınız. Place kavramı perakende sektöründe ürünün dağıtım kanallarını işaret etse de hizmet ya da son kullanıcıya hizmet veren firmalar bu kavramı hedef satış alanı olarak değerlendirmelidir.

Tutundurma (Promotion)

Günümüzde artan had safhadaki rekabette hemen hemen her sektörde onlarca rakip ve yüzlerce ürün bulunuyor. Peki tüketiciler sizin ürününüzün farkında mı? Bu kadar fazla alternatif arasından kendi ürününüzü ortaya çıkarabilmek oldukça önemlidir.

Dağıtımda olduğu gibi ürün, fiyatlandırma yaptık doğru yerde-zamanda da ürünü ulaştırdık fakat tüketici sizin ürününüzün farkında değilse başarılı satış yapabilmeniz pek mümkün olmayacaktır. Eğer ürününüzü tanıtım yoluna giderseniz insanların sizin ürününüzü fark etmesine yol açacak ve başarılı bir şekilde devam edilirse istek sonrasında ise satın almayı düşüneceklerdir.

Günümüzde 4P kuramına ilaveten daha çok pazarlamanın tüketiciye değen 4C kavramı 6C kavramı gibi yeni kavramlar hayatımıza girmiştir. Ancak her sektör 4P kuramına bağlı kalarak kendi pazarlama stratejisini oluşturmalıdır.

Şimdi bizim yapmamız gerekenler;

  1. Faaliyet alanlarımızı belirlemek.
  2. Faaliyet alanlarımıza uygun ürünleri belirlemek.
  3. Faaliyet alanlarımıza uygun olduğunu belirlediğimiz ürünleri nereden tedarik edebileceğimizi ve satınalma koşullarımızı sözleşmelere bağlamak.
  4. Satışa sunulacak ürünleri ön plana çıkaracak pazarlama enstrümanlarını alınacak eğitimler ile belirlemek.
  5. Faaliyet alanlarımıza uygun olarak belirlediğimiz ürünler ile alakalı kime satış gerçekleştirebileceğimizi belirlemek (daha önce yaptığımız sektör bazlı müşteri segmentasyonunuzu kullanabilirsiniz).
  6. Ürünlerimizin son kullanıcı tarafından satınalmasını tetikleyecek katalog, broşür ve sunumlarımızı hazırlamak.

Tüm bu çalışmaların sonunda artık hangi müşteriye hangi ürünü hangi fiyattan sunmanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız ve satış şansınız artacak.

Değerli dostlarımız,

Yazılarımızı takip ettiğinizi ve okuduğunuzu bilmek bize mutluluk veriyor. Ancak sadece okuyarak yol alamayacağınızı üzülerek söylemek isterim.:) Adım adım her yazımızda verdiğimiz çalışmaları yaparsanız gelişiminiz daha hızlı olacaktır.

Bu nedenle Takıldığı konular ya da destek ihtiyacı olan tüm dostlarımız bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilirler.

Bir sonraki yazımıza kadar bol kazançlar…

Reklam blank

Bahadır Acar

Batu Savunma A.Ş. Kurucu ortağı ve genel müdürü sayın Bahadır Acar, 22 yıllık sektör tecrübesi ile birlikte bizlere ışık tutuyor.

Son Yazılar

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı