CCTVTeknik Bilgi

ONVIF Protokolü Nasıl Çalışır

ONVIF protokolü, IP kamera üreticilerinin çoğu tarafından kullanılır ve güvenlik endüstrisindeki sistem uyumluluğunu korumak için çok önemlidir.

Bu makalede, bu protokol tarafından kullanılan farklı profillerin ne olduğunu ve ayrıca avantajları ve sakıncalarını açıklayacağım.

ONVIF Nedir?

ONVIF, “Açık Ağ Video Arayüz Forumu” anlamına gelir. Güvenlik kameraları, video kayıt cihazları, yazılım ve erişim kontrol sistemleri gibi IP güvenlik cihazları arasında birlikte çalışabilirlik sağlayan açık bir endüstri standardıdır.

2008 yılında Axis Communications, Bosch Security Systems ve Sony Corporation tarafından kurulan ONVIF, IP güvenlik endüstrisindeki çoğu üretici tarafından standart olarak benimsenmiştir ve bugüne kadar 470+ üye bulunmaktadır.

Tüm üyeleri görmek için Onvif Üye Listesini kontrol edebilirsiniz.

ONVIF Protokolü Neden Bu Kadar Önemli

Seçim özgürlüğü, ONVIF protokolünün en güçlü avantajlarından biridir.

Hikvision tarafından üretilen bir IP kameranın özellikleri ile ilgilendiğiniz, ancak Sony Corporation tarafından üretilen Network Video Kayıt Cihazları ile de ilgilendiğiniz bir durum hayal edin.

Bu cihazlar, her iki tarafça da bilinen ortak bir protokol kullanarak, insanların İngilizce gibi evrensel bir dile sahip olmalarını sağlayarak iletişim kurabilir.

Üreticinin tescilli protokolünü kullanarak bu cihazlar arasında doğrudan bir entegrasyon yoksa, ONVIF protokolünü, aynı profile uygun oldukları sürece birlikte çalışması için kullanabilirsiniz.

Günümüzde insanlar IP gözetleme sistemleri hakkında düşündüklerinde, genellikle ONVIF kamera üreticilerini aramaya başlarlar, çünkü IP kamera avantajlarını CCTV projelerinde tercih özgürlüğü için kullanmak isterler.

ONVIF Hayatı Kolaylaştırır

ONVIF protokolünden önce, gözetim yazılımı geliştiricileri, cihazları tarafından kullanılan özel iletişim protokolünü anlayabilmek için her üreticinin teknik dokümantasyonunu kontrol etmek zorunda kalırdı.

Bu bir kabustur, çünkü geliştirme sürecini yavaşlatır ve ayrıca cihaz üreticisi her yeni bir özellik eklediğinde ya da protokolün bir kısmını değiştirdiğinde sürekli yazılım güncellemesi yapması gerekir.

Geliştirici, her üreticinin kodunu yeniden yazmak yerine, bir kez yazmak için ONVIF protokolünü kullanabileceğini ve yazılımın tüm aygıtlarla uyumlu olacağını bilmekten mutlu olacaktır.

Bu aynı zamanda müşterilere, sistem entegratörüne, distribütörlere, montajcılara ve IP güvenlik endüstrisinde yer alan diğer herkese fayda sağlayacaktır.

ONVIF Nasıl Çalışır

Aynı protokolü kullanarak, her IP güvenlik cihazı, yüksek çözünürlüklü bir video akışı başlatmak, görüntüyü kaydetmek veya bir PTZ (Pan Tilt Zoom) kamerayı taşımak gibi bazı komutları uygulamak için aynı komutları alabilir.

Bu komutlar, protokol standartlarına uygun olmak isteyen her üye için iyi bir şekilde belgelenmiştir ve kullanılabilir durumdadır. Sadece belgeleri almaları ve şartnameye göre geliştirmeye başlamaları gerekiyor.

Geliştirme tamamlandıktan sonra, cihazın resmi listeye sunulmadan önce uyumluluk gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığını test etmek için bir yazılım çalıştırmak gerekir.

Onvif’in Son Kullanıcı İçin Faydaları

Müşteri, CCTV gözetim sistemi için en iyi çözümü ararken, çalışmak üzere farklı satıcılar seçebilir.

Onvif’in Sistem Entegratörü İçin Faydaları

ONVIF standardı, projenin uygulanması sırasında zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olan entegrasyon karmaşıklığını ve sürücü gelişimini azaltır.

ONVIF Profilleri

ONVIF protokolü, profil adı verilen farklı bir özellik grubuyla çalışır.

Bu nedenle, video akışını bir kayıt cihazına yayınlamak için bir IP kamera yapılandırmanız gerekiyorsa, temel profil yeterli olacaktır ve her iki cihaz da uyumlu olduğu sürece her şey yolunda gidecektir.

Şimdi; alarm, video analitiği veya PTZ kontrolü gibi bazı ekstra özelliklere sahip olmak istiyorsanız, görevi gerçekleştirmek için farklı bir profil kullanmak gerekir. Daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki profilleri inceleyebilirsiniz.

Onvif Profil S

IP kameralar ve NVR’ler gibi IP cihazları tarafından kullanılan en temel profil, IP ağları üzerinden; video akışı, ses, meta veriler, röle çıkışları ve PTZ (Pan, Eğim ve Zoom) kontrolünün talep ve kontrolünü destekler.

Onvif Profil G

Bu profil, kaydetme, arama ve oynatma ile ilgili özellikleri destekler, böylece Kaydedilen videoları Ağ Video Kaydedicilerinden veya hatta IP kameralara takılı SD bellek kartlarından almak için VMS (Video Yönetim Sistemi) ile çalışmak mümkündür.

Onvif Profil Q

Profil Q, ağda tarama yaparak ağdaki IP kameraları ve diğer IP güvenlik cihazlarını keşfetmek için faydalıdır, bu da kurulum sürecini, özellikle de farklı markaların bulunduğu bir ortamda çok daha kolay ve hızlı hale getirir.

Onvif Profil C

Bu profil erişim kontrolü ve olay / alarm yönetimini destekler. Belirli alanlara erişimi kontrol etmek çok yararlıdır.

Onvif Profil A

Erişim kontrol sistemi, sistem entegrasyonunu desteklemek için A profilini kullanabilir.

ONVIF Protokolü Nasıl Çalışır
4.7 (93.08%) 26 oy verildi

Reklam
Etiketler
nasıl çalışır nedir onvif onvif profilleri onvif üye listesi

Ercan Öztürk

Elektrik elektronik mühendisi. Sektörün önde gelen firmalarında satış yöneticiliği ve direktörlük görevlerinde bulundu. CCTV sektörünün öncü firmaları; Alman menşeili Mobotix firmasın Türkiye İş Geliştirme Yöneticiliğini ve Kanada menşeili Avigilon firmasının ülkeler Bölge Satış Yöneticiliğini yaptı. Yakın zamanda bir cctv distribütörü firmada Satış Direktörlüğü görevini yerine getirdi. Sorularınız için; ercan@zayifakim.com

Kim ne demiş?

avatar
  Takibe al  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı