Kayıt CihazlarıKütüphane

NVR Nedir

Reklam Axis Seslendirme

NVR (Network Video Recorder), internet protokolü (IP) ile video kaydetmek için tasarlanmış bir tüketici elektroniği cihazıdır. NVR cihazları, ülkemizde güvenlik sistemlerinde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

NVR cihazları, ülkemizde kurulan güvenlik kamera sistemleri içerisinde; DVR (Digital Video Recorder) ve HVR (Hybrid Video Recorder) ile birlikte en çok kullanılan kayıt cihazı türüdür. Bu cihaz türlerinde ise; analog sistemlerde görüntüyü kaydetmek için DVR, IP sistemlerde NVR ve Hybrid sistemlerde de HVR kayıt cihazları kullanılır. Daha gelişmiş IP sistemlerde ise kayıt için “Server” kullanılmaktadır. NVR cihazları; 4, 8, 16, 32, 64 ve 128 kanal kapasitelidir.

blank

NVR Nedir

NVR (Network Video Recorder), internet protokolü (IP) ile video kaydetmek için tasarlanmış bir tüketici elektroniği cihazıdır. NVR cihazları, ülkemizde güvenlik sistemlerinde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

NVR, bir ağ kablosuyla iletilen video akışını kaydeder. IP kameralar NVR’a LAN üzerinden bağlanır. IP kamera kullananlar için NVR dışında VMS (Video Yönetim Yazılımı) aracılığı ile kayıt yapabileceği durumlar bulunmaktadır. NVR, DVR‘a göre internet veya LAN üzerinden uzaktan yönetilebilir. Bu özelliği ile NVR kullanıcılara büyük esneklik sağlar. NVR’ın bir diğer avantajı da kurulum ve kullanımdaki kolaylıktır.

NVR yapı olarak DVR‘a benzemektedir. NVR’ın temel işlevi, eş zamanlı kaydın yanı sıra IP kameralara uzaktan erişim sağlayarak canlı bir video akışını da gözlemlemeyi sağlar. NVR tam anlamıyla bir dijital sistemdir ve ağ üzerinden alınan dijital görüntüleri ya da videoları bir sabit diske veya başka bir depolama cihazına kaydeder.

NVR, genellikle kullanıcı dostu bir grafiksel kullanıcı arayüzüne, esnek kayıt özelliğine, oynatma özelliğine, akıllı hareket algılama ve pantiltzoom kamera kontrol özelliğine sahiptir. İşletim sistemi olarak da genellikle Windows ya da Linux ortamlarını desteklerler. NVR, çok çeşitli yazılım uygulamalarını ve isteğe bağlı video analizini destekler. NVR, hem kayıt hem de yeniden yayınlama için çok sayıda video akışını işleme özelliğine sahiptir. Bu bağlamda, bir PC sunucusu platformuna kıyasla, belirli sayıda kameraya karşı en iyi performans için tasarlanmıştır.

IP teknolojisi, analog sistemlere göre daha yüksek bir çözünürlük sunmaktadır. Daha güçlü bir ağ sistemi ile birlikte NVR, sistem entegrasyonu ve yapının esnekliği konusunda kolaylıklar sağlamaktadır. NVR, PoE (Power over Ethernet) desteği sağlamaktadır. PoE, enerjinin ethernet üzerinden iletilmesini sağlamaktadır. PoE desteği olan sistemler için ek olarak enerji kablosu çekmeye gerek yoktur. Ethernet veya Wi-Fi üzerinden PoE kullanımı, bir IP güvenlik kamera sisteminin kurulum ve montaj sürecini kolaylaştırır. Bu özellik işçilik ve maliyeti etkilemektedir.

blank

NVR Neden Tercih Edilir

Kolay Kurulum

NVR, kurulum konusunda kolaylık sağlamaktadır. Kablo yapılandırması basittir. NVR kablosuz teknolojiyi kullanır ve Power over Ethernet ile NVR’ın yalnızca bir kabloya ve tek bir PoE anahtarına ihtiyacı vardır. Bunu DVR ile yapmak mümkün değildir çünkü DVR yapısı gereği daha fazla bağlantıya ihtiyaç duyar ve kurulumu NVR’a göre daha uzun sürer.

Yüksek Çözünürlük

NVR sistemleri DVR’a göre daha yüksek çözünürlük sağlar. IP kameralarla birleştirip daha net görüntüler elde edersiniz. Yüksek çözünürlüklü video görüntüleri arıyorsanız, IP teknolojisini tercih etmeniz gerekmektedir. DVR sistemlerinin de HD sundukları doğrudur ancak IP sistemlerde görüntü kalitesi daha iyidir.

DVR sistemlerinde (analog sistemler) kullanılan kameralar için en üst sınır 1 megapiksel iken, NVR sistemlerinde (IP sistemler) kameralar 5 megapiksel çözünürlüğe erişmektedir.

Kamera Kontrolü

Bir NVR ile sisteminizde hangi kameraların görüneceğini kontrol edebilirsiniz. NVR, içerisinde yüklü olan yazılımlar sayesinde kamera kontrolünü de kolaylaştırmaktadır. NVR ile PTZ kameraları kontrol edebilir, PoE üzerinden hangi kameranın ne kadar enerji tükettiğini öğrenebilirsiniz. Bu yazılımlar markadan markaya göre değişmektedir.

Kullanım Kolaylığı

NVR cihazlarının kablolu ve kablosuz çeşitleri mevcuttur ve her ikisi içinde kurulum ve kullanım kolaydır. NVR sistemi, NVR ile aynı ağdalarsa IP kameraları algılar ve çoğu NVR’da sistemi açtığınız anda kayıt ve izleme başlar.

blank

NVR Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bütçeniz açısından NVR satın alırken dikkat edilmesi gereken birkaç kriter vardır. Bu kriterler NVR cihazının; performansını ve fiyatını etkilemektedir. NVR, satın alırken dikkat etmeniz gerekenler;

 • OnVIF Desteği (OnVIF özelliği NVR cihazına marka bağımsızlığı kazandırmaktadır. OnVIF destekli NVR’a yine OnVIF destekli herhangi marka IP kameralar takılabilmektedir)
 • İşlemci Gücü
 • Çözünürlük
 • Desteklenen Kamera Sayısı
 • Saniye Başına Üretilen Görüntü Miktarı (FPS)
 • Video Sıkıştırma Teknolojisi
 • Sabit Disk (HDD) Kapasitesi
 • Ağ Bağlantısı / Uzaktan İzlenebilme Özelliği
 • Hareket Algılama
 • Zamanlama
 • Ses Desteği
 • Akıllı Arama
 • Dayanıklılık
 • Kurulum ve Kullanıcı Arayüzünün Kolaylığı
Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

2 Yorum

 1. Merhaba güvenlik sistemleri ürünleri hakkında ürün incelemesi yapmayı düşünüyor musunuz? Bir son kullanıcı olarak artık kendimiz kurabileceğimiz sistemler mevcut. Ancak hangisine güvenmeliyiz, nasıl seçim yapmalıyız, püf noktalar neler vb. bir çok sorunun cevabını kolayca bulamıyoruz. Bu konuya da el atarsanız çok sevinirim 🙂 Mesela vidyo ürün incelemeleri harika olurdu. Cep telefonlarında ki gibi.

  1. Alper Bey merhaba. Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Sitemiz yavaş yavaş gelişmekte. Ürün inceleme konusunda da bazı çalışmalarımız var. Evet teknoloji gelişiyor ve tak çalıştır sistemler de her geçen gün artıyor fakat bu ürünler ve sistemler sistemler kullanıcı açısından kolay olduğu gibi art niyetli kişiler tarafından da çözülmesi en kolay sistemler olarak öne çıkıyor. Bizler güvenlik alanında özellikle bir bilene danışmanızı, sistemleri bu konuda profesyonel firmalar tarafından temin etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı