TV / UyduYazılar

Konut & Ofis Genel TV Uydu Sistemleri

Reklam Axis Seslendirme

Konut & Ofis genel TV uydu sistemleri, Multiswitch Sistemi, Headend Sistemi ve Multiswitch + Headend Sistemi olarak üç farklı şekilde kurulmaktadır.

Merkezi TV Uydu Sistemleri

Multiswitch Sistemi

Multiswitch TV Uydu sisteminde, uydu sinyalleri multiswitch cihazı üzerinden dağıtılmaktadır. Multiswitch cihazları, binadaki daire ya da ofislerin yoğunluk durumuna göre her kata veya belirli katlara konularak, buradan RG-6 kablolar ile daire ya da ofislere dağıtımı yapılır.

Eğer her prizden ayrı ayrı uydu alıcı kullanarak uydu yayını izlenmesi isteniyorsa; her TV prizinden kablolar multiswitch’e kadar çekilir fakat multiswitch’ten 1 kablo çekilir ve daire ya da ofis zayıf akım kutusunda bölücü ile dağıtım yapılırsa, ofis ya da daire içindeki TV prizlerinden, aynı anda sadece 1 tanesinde uydu alıcı cihazı kullanılabilir. Multiswitch TV Uydu sisteminde temel prensip; yayınların uydu alıcı ile izlenmesi olup multiswitch’ten giden kablo adedi kadar bağımsız uydu alıcı (receiver) kullanılabilir. Multiswitch TV Uydu sistemi genellikle konut, ofis vb. binalarda tercih edilmektedir.

Headend TV Uydu Sistemi

Headend TV Uydu sisteminde, uydu anteninden gelen sinyaller TV merkezinde (headend) toplanır. Sistem merkezinde, seçilmiş belirli sayıdaki (ör; 100-200 kanal) kanallar, bina içindeki kat dağıtım panolarından amfi ve bölücüler aracılığı ile blok içinde dağıtılır.

Headend TV Uydu sisteminde, daire ya da ofise çekilen tek kablo üzerinden dağıtım yapılarak ve bölücü ile bölünerek tüm prizlerden sistem merkezinde belirlenen kanallar seyredilir. Aynı kablo üzerinden ayrıca Digiturk sinyali dağıtımı da yapılabilmektedir fakat bu sistemde, sistem merkezinde belirlenen kanallar dışında, uydu alıcı ile (Digiturk hariç) yayın izlenebilmesi mümkün olamamaktadır. Headend TV Uydu sistemi, genellikle ofis, AVM, otel, hastane vb. binalarda tercih edilmektedir.

Multiswitch + Headend TV Uydu Sistemi

Multiswitch + Headend TV Uydu sistemi, her iki sistemin (Multiswitch ve Heaend) birbiri ile entegre edilmesi ile çalışmaktadır. Böylece tüm prizlerden uydu alıcı kullanmadan, Headend merkezinden gönderilen kadar kanal izlenebilir. Hem de kullanıcı istediği uydu alıcısını kullanarak, istediği uydu yayınlarını seyretme imkanı sağlanmaktadır.

Multiswitch + Headend TV Uydu sisteminde, multiswitch’ten ofise ya da daireye gelen kablo bölündüğünde,  bölünen uçların herhangi birinde aynı anda bir uydu alıcısı çalışabilmektedir fakat bütün TV prizlerinden headend kanalları seyredilebilmektedir. Multiswitch + Headend TV Uydu sistemleri, genellikle konut, ofis vb. yapılarda tercih edilmektedir. Multiswitch + Headend TV Uydu sistemleri, merkezi TV uydu sistemleri içerisinde en çok tercih edilen ve kullanılan sistemlerdir.

Teknik Not

Yukarıda bahsi geçen her sistemin sağlıklı çalışabilmesi için, TV prizlerinde olması gereken ideal sinyal değerlerinin sağlanması gereklidir.

Uydu alıcı ile izlenen yayınlar (950-2150 Mhz) için TV priz çıkışında olması gereken desibel seviyesi; 47db‘dir. Headend’ten alınan yayınlar (47-862 Mhz) için TV priz çıkışında olması gereken desibel seviyesi; 60db‘dir.

Reklam blank

Kemal Yer

2008 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi Elektrik Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Ardından Anadolu Üniversitesinde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkiler ve Düzce Üniversitesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği programını tamamladı. Uydu-TV, IPTV, İnterkom ve Hemşire Çağrı sistemleri üzerine 10 senelik tecrübeye sahiptir. ALCAD Elektronik firmasında İş Geliştirme Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı