Köşe Yazıları

Kolay İş Planı ve Bütçe Nasıl Hazırlanır

Bu hafta aslında iki ayrı teknik konuyu birleştirerek vermeyi düşündüm. Birbiri ile ilintili olduğu için bilgiyi bölmek istemedim. Konularımız kısa iş planı ve bütçe hazırlama. Her ikisi için de örnekler yazının sonundaki linkte verilmiştir.

İster bir kurulu işletme, isterseniz yeni bir iş fikri olun, iş planı ve bütçe olmazsa olmazınızdır. Firmanızın ister kısa özet halinde ister uzun ve detaylı bir röntgenini dokümante etmenizi, tahmini giderlerinizi, bunu karşılayacak gelirlerinizi, kısaca yol planınızı hazırlamanızı sağlar.

Bu çalışmalar %100 doğrulukta çalışmalar değildir. Yeni bir yıla başlarken veya yeni bir iş fikrine başlarken neyi, neden, nasıl, kime, ne maliyetle, kaça satarak yapacağınız sorularına tahmini bir yol haritası çizmenizi, yani bir anlamda önünüzü görmenizi sağlar.

İş Planı Nedir

Çoğu zaman standart bir fizibilite çalışması olarak düşünülse de aslında iş planı bu kavramdan çok daha farklıdır. Yeni kurulacak veya mevcut işletmeler için hazırlanan iş planı; gelecekte işletmelerin başarılı olabilmeleri ve finansal açıdan varlıklarını koruyabilmeleri için önemlidir.

Basitçe iş planının ne olduğunu şöyle açıklayalım; şimdi yaptığınız veya gelecekte yapmak istediğiniz ‘işin’ sürdürülebilir bir başarıyla ilerlemesi ve süreçte karşınıza çıkabilecek zorluklarda neler yapmanız gerektiği konusunda size kılavuzluk edebilecek ve yatırım almanızı sağlayabilecek görünürdeki tek plan, iş planıdır.

İş Planı Nasıl Hazırlanır

İş planınızı hazırlarken; işletmenizin faaliyet planını, faaliyet planlarının nasıl gerçekleştirileceği ve değerlendiricinin değerlendirme yapabilmesi için gerekli tüm diğer bilgileri vermelisiniz.

Özellikle KOSGEB ve yatırımcılardan sermaye desteği almak için bir iş planı hazırlıyorsanız, iş planınızda aşağıdaki sorulara cevap vermelisiniz;

  1. Müşterinin hangi sorununa çözüm getiriyoruz? İşinizi hangi soruna çözüm bulmak için kurdunuz, müşteri tarafından tespit ettiğiniz sorunun detaylarını anlatabilirsiniz.
  2. Bu çözüm nedir? Çözümünüzün detayını, sorunu aşmak için öneri ve tekniklerinizi bu kısımda anlatınız.
  3. Parayı nasıl kazanıyorsunuz? – İş Modeli… Bu çözümünüzü nasıl paraya çevirmeyi düşünüyorsunuz?
  4. Hedef Pazarınız kimdir? – Müşterileriniz kimlerdir ve bu müşterilerden kaç tane var?
  5. Rakiplerden farkınız ve üstünlükleriniz nelerdir?
  6. Ekibiniz kimlerden oluşuyor?
  7. Finansal özet analizler nelerdir?
  8. Fon ihtiyacınız nedir?

Bütçe Nedir

Bütçe, gelecekteki belirli bir dönemde gerçekleşmesi öngörülen gelir ve giderlerin karşılıklı tahminlerini içeren cetveldir.

Bütçenin Özellikleri

Bütçe, belli bir döneme ait yapılacak giderleri ve elde edilecek gelirleri tahmini olarak gösterir. Bu dönem, mali yıl olarak adlandırılan dönemdir. Bütçe, henüz gerçekleşmemiş olan, tahmini rakamları gösteren bir mali plandır. Bütçenin dikkatli kullanılması ile gelir, şirket içi kaynakların dağılımı, kalkınma gibi konular üzerinde olumlu etkiler görülür.

Bütçede önce giderler tespit edilerek zorunlu ihtiyaçların karşılanması esas alınır. Giderler tespit edildikten sonra bunlara uygun gelir sağlanmaya çalışılır. Eğer giderleri karşılayacak kadar gelir sağlanamazsa bütçe açığı oluşur. Bu durumda ise firma, bütçe açığını kapatabilmek için farklı yöntemlere başvurur. Örneğin, ile satış kanalları, ekip revizyonu, kampanyalar, tasarruf tedbirleri gibi.

Sağlıklı hazırlanan bütçelerde sadece iyi bütçe tekniğinin yeterli olmadığı, aynı zamanda işi gerçekten iyi bilenler tarafından hazırlanması ve bütçeyi etkileyebilecek dış etkenlerin farkında olunması gereklidir. Bütçeler şirketlere bir planlama rehberlik hizmeti sunarlar. Bütçeleme sayesinde şirketler karar verirken ve farklılıkları araştırırken faydalı bilgilere de sahip olmuş olurlar. Bütçeleme şirkete değişen şartlara bağlı olarak oluşan geri bildirimlere dayanarak yeniden geleceğini planlama hususunda önemli katkı sağlar. Gerçekleşebilir oluşu, adil oluşu ve geniş bir katılımla hazırlanması halinde bütçelerin işletme sahipleri ile çalışanlar arasında iletişimi, işletmeye olan bağlılığı ve motivasyonu önemli ölçüde arttıracaktır.

Bütçeleme işlemi takım çalışması sonucu gerçekleşmelidir. Yukarıdan aşağı yapılan bütçeleme üst yönetim tarafından organizasyonda yürürlüğe konan bir bütçeleme türüdür. Bu yöntem bütçe hazırlama işlemi için verimli bir yol olabilir fakat çalışanların iştirak etmemesi sebebiyle bu tür bütçeler çalışanların ilgisiz kalmalarına ve yapılan işler sırasında oluşabilecek problemlerin çözümünde isteksiz olmalarına sebep olabilir. Çalışanlar hazırlanması sırasında bir parçası olmadıkları bütçelere karşı sahiplenme duygusu hissetmezler. Aşağıdan yukarıya bütçeleme sürecinde, geniş katılımla bütçeleme yapıldığında her departmanın kendi departman başarısı ve şirket hedeflerine göre ihtiyaç ve gereksinimlerini daha net olarak belirlenmiş olacaktır. Çünkü çalışanlar kendileri oluşumuna katkı sağladıklarından hazırlanan bu bütçeyi sahiplendikleri gibi bazen fazla sahip çıkabilirler.

Bütçe hedeflerini tutturan veya olumlu yönde uygulayan kişi ya da personeller teşvik sistemi uygulanması son derece önemlidir. Bütçelerde gevşeme ya da istismar edilme gibi etkenlerin etkisinde kalmamak için bir yönetmelik hazırlanması gerekmektedir. Öncelikle departmanların kendi durumlarını fiili durumdan iyi gösterebileceği gibi teşvik alabilmek amacıyla giderlerinde ihtiyaçtan daha az miktarlarda harcama yoluna gidebilirler. Aynı zamanda tam tersi gerçekleşmesi çok zor bütçelerde cesaret kıracağı için gerçekleşmeyebilir.

Hangi yaklaşım benimsenirse benimsensin geleceğin tahmini olan bütçe planlamasının bir rehber olduğunu kabullenerek bu bütçe planlamasının değişime uğramayacağını yada esnetilemeyeceği gibi bir düşünce içinde olmamaları da oldukça önemlidir. Eğer fırsatlar ortaya çıkarsa, koşullar değişirse, görülemeyen durumlar gelişirse, bu tür fırsatların avantajlarını bulmak ve kullanmak konusunda bütçenin bir engel teşkil etmesi için hiçbir sebep yoktur.

İş Planı, Bütçe Örneği

Kolay İş Planı ve Bütçe Nasıl Hazırlanır
4.7 (94.29%) 14 oy verildi

Reklam
Etiketler
bütçe ercan öztürk iş planı

Ercan Öztürk

Elektrik elektronik mühendisi. Sektörün önde gelen firmalarında satış yöneticiliği ve direktörlük görevlerinde bulundu. CCTV sektörünün öncü firmaları; Alman menşeili Mobotix firmasın Türkiye İş Geliştirme Yöneticiliğini ve Kanada menşeili Avigilon firmasının ülkeler Bölge Satış Yöneticiliğini yaptı. Yakın zamanda bir cctv distribütörü firmada Satış Direktörlüğü görevini yerine getirdi. Sorularınız için; ercan@zayifakim.com

Kim ne demiş?

avatar
  Takibe al  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı