Geçiş KontrolTeknik Bilgi

Kartlı Geçiş Sistemi Nedir

Kartlı Geçiş Sistemi, bir bina veya tesiste çalışan kişilerin ya da ziyaretçilerin, hangi alanlara, hangi yetkilerle veya kısıtlamalarla ulaşabileceğinin kontrol edilmesini, yönetilmesini ve izlenmesini sağlayan sistemlerdir.

Terminolojide; Erişim Kontrol Sistemi (Access Control SystemACS) olarak tanımlanan ve ülkemizde elektronik güvenlik profesyonelleri tarafından “Kartlı Geçiş Sistemi” (KGS) olarak adlandırılan, elektronik güvenlik sistemlerinin olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Kartlı Geçiş Sisteminin amacı; bir bina veya tesiste çalışan kişilerin ya da ziyaretçilerin, hangi alanlara, hangi yetkilerle veya kısıtlamalarla ulaşabileceğinin kontrol edilmesi, yönetilmesi ve izlenmesidir. Sistem basitçe; panel, yazılım, okuyucular, kilitler ve dijital kimliklerden oluşur.

Kartlı Geçiş Sistemleri, güvenlik senaryosuna bağlı olarak; standart okuyucu ve kilitler kullanabileceğiniz gibi, biyometrik sistemler ve yüksek tutma gücüne sahip kilitlerde kullanabilirsiniz. Sistemin giriş (input) ve çıkışlarına (output) farklı algılayıcı veya ekipmanlar bağlanarak, basit bir otomasyon sistemi de oluşturabilirsiniz. Burada güvenlik senaryosundan kastımız; bina veya tesiste yüksek güvenliğe ihtiyaç var mı (Askeri ve Emniyet tesisleri, Devlet Kurumları, Bilgi Merkezleri vs.) ya da sadece geçişleri kontrol altında tutmak mı (Ofisler, Okullar, Hastaneler vs.)? Tabi ki son kullanıcıların istek ve düşünceleri de göz önünde bulundurularak bir güvenlik senaryosu oluşturmak en sağlıklı yöntemdir. Oluşturulacak güvenlik senaryosu, Video İzleme Sistemi (CCTV), Yangın Algılama Sistemi, Hırsız Alarm Sistemi ve Acil Anons ve Seslendirme Sistemleri ile entegre edilecek şekilde planlanmalıdır. Sonuç itibariyle tüm bu sistemler entegre çalıştığında gerçek bir güvenlikten söz edilebilir.

Günümüzde ERP sistemlerinin kullanımının artmasıyla, özellikle çalışan vardiyalarının hesaplanması için Kartlı Geçiş Sistemleri‘nden faydalanılmaya başlanmıştır. Bu hesaplamalar Kartlı Geçiş Sistemleri‘nden veri alan yazılımlarla yapılabildiği gibi; Personel Devam Kontrol Sistemleri (PDKS) ile de yapılabilmektedir.

Unutmayalım ki; PDKS bir Kartlı Geçiş Sistemi değildir ve tesisin veya binanın güvenliğini sağlamak amacı ile kullanılmaz. Kartlı Geçiş Sistemleri‘nde kullanılan; teknolojiler, ekipmanlar ve bunların yapıları ile ilgili detaylı bilgileri ilerleyen makalelerimizde sizlere sunmayı planlıyorum.

Öğrenmek istediğiniz veya merak ettiğiniz konularda benimle iletişime geçebilirsiniz. Bilgim dahilinde veya araştırdığım konuları sizlerle paylaşabilirim.

Kartlı Geçiş Sistemi Nedir
4 (79.15%) 47 oy verildi

Reklam
Etiketler
kartlı geçiş sistemi kgs melih kıran nedir

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

6
Kim ne demiş?

avatar
3 Yorum Sayısı
3 Cevap Sayısı
0 Takipçiler
 
En çok puan alan
İlgi çeken yorum
  Takibe al  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Serkan Ataş
Ziyaretçi
Serkan Ataş

yıl 2019 hala pdksyi kartlı geçiş sistemi ya da güvenlik amaçlı kullanmaya çalışan kaldıysa yazık

Melih Kıran
Ziyaretçi
Melih Kıran

Merhaba Serkan Bey,

Kartlı geçişi yeni öğrenen meslektaşlarımız PDKS ürünlerini KGS olarak kullanıyorlar malesef. Biz gerekli uyarı ve bilgilendirmeleri yapıyoruz ancak ticari kaygılar sebebi ile halen kullananlar vardır. Ayrıca özellikle biyometrik okuyucuların kullanımı çok fazla arttı. Son kullanıcının ihtiyacı olmamasına rağmen, yüksek güvenlik adı altında parmakizi okuyucu ve yüz tanıma ürünleri satılmaya çalışıyor. Gerçekten yüksek güvenlik gerektiren bir veya iki kapıdan geçiş için bu ürün kullanılabilir, diğer kapılarda standart okuyucular kullanılabilir.

Cemal
Ziyaretçi
Cemal

güzel anlatmışsınız emeğinize sağlık. daha çok entegrasyonlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Melih Kıran
Ziyaretçi
Melih Kıran

Merhaba Cemal Bey,

Kartlı geçiş sistemleri konusunda her makalede ekipmanları, teknolojileri ve entegrasyon ile ilgili bilgileri sıralı bir şekilde yayınlayacağız. Öncelikle sistemin bileşenlerini anlatıp, sonrasında diğer sistemler ile entegrasyonlarından bahsedeceğiz. Takipte kalın lütfen.

Doğan Erel
Ziyaretçi
Doğan Erel

Melih Bey elinize, emeğinize sağlık.
Benim bir sorum olacak; KGS’de özellikle yüz tanıma ve parmak izi cihazlarının kullanımı KVK kanunu ile hangi alanlarda çatışmaktadır? biz tesislerde bu ürünleri kullanmaya karar verdiğimizde KVK’da ne gibi tedbirler almamız gerekiyor?
Teşekkürler.

Melih Kıran
Ziyaretçi
Melih Kıran

Merhaba Doğan Bey, Yüz tanıma, İris Okuyucu, Damar Tanıma, Avuçiçi ve Parmakizi Okuyucu gibi biyometrik sistemler, bizim bedenimize ait özel nitelikli kişisel verilerimizi kullanarak çalışan sistemlerdir. Ve doğru kullanılmadığı takdirde kişisel verilerimizi bir cihazın içerisinde ya da uzaktaki bir sunucuda depolarlar. KVKK kanununun 6. maddesinin 2. fıkrasında (Özel nitelikli kişisel verilerin, ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır.) gibi aslında ucu açık bir ifade mevcut olsa da, bu kişisel verilerimizin, kontrolü bizde olmayan bir alanda saklanması veya işlenmesi yasaktır. İlerleyen konularda daha detaylı bahsedeceğim ancak sorunuza hızlıca cevap vermem gerekirse, bu kişisel verilerin bir akıllı karta kaydedilip, akıllı kart + biyometrik… Devamını oku »

Başa dön tuşu
Kapalı