Güvenlik KameralarıKütüphane

IR (InfraRed) Nedir

Reklam Milestone

IR (InfraRed), kısaca kızılötesi ışınım olarak adlandırılmaktadır. Güvenlik kameralarının gece daha iyi görüş sağlayabilmesi için IR özellikli güvenlik kameraları tercih edilmektedir.

IR (InfraRed) özelliği, CCTV sistemlerinde kameraların gece karanlığında da görüntü almasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. IR kameralar, üzerlerinde kompakt bir şekilde monte edilmiş olan IR (Kızıl Ötesi) Led’ler bulunmaktadır. Ortamda ki ışığın, kameranın görüntü kaydetmek için ihtiyacı olan minimum ışık değerinin altına düşmesi durumunda üzerinde kompakt bir şekilde bulunan Led’lerin otomatik olarak yanmaya başlaması ile çalışan sistemdir.

IR (InfraRed), ışığın azaldığı durumlarda kameranın içerisinde bulunan mekanik bir sistem sayesinde devreye girmektedir. Karanlıkta görüntü alabilmek için bazı sistemlerde pek sağlıklı olmayan dijital olarak (yazılım üzerinden) çözümlenmeye çalışılmaktadır.

IR (InfraRed), gece görüşü açısından dış ortam güvenlik kamera sistemlerinde özellikle tercih edilen bir özelliktir. IR özelliğini barındıran kameralar, aynı zamanda IP66 koruma standardına sahip olduklarından suya ve toza dayanıklıdırlar. Bu tip kameralar, muhafazası, montaj ayağı ve lens ihtiyacını içerisinde barındırdığından hem maliyet, hem de kullanım ve montaj kolaylığı sağlayabilmektedir. IR özelliğinin kullanılması ile ilgili detay bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

IR (InfraRed) Özelliğinin Kullanılması

Kameralarda görüntü alabilmenin temel ihtiyacı ışıktır. Yeterli oranda ışık olmayan ortamlarda cisimler ve renkler maalesef görüntülenememektedir. Işık oranı minimum değerlerin altına düştüğünde yanan Led ışıklar sayesinde IR ışınlar kamera menzili içerisinde bulunan katı cisimlere çarparak geri dönmekte ve böylece kayıt işlemi gerçekleşmektedir. Bu noktada şartnamelerde belirtilen yada istenilen gece görüş menziline uygun olan kameraların konumlandırılması büyük önem taşımaktadır.

IR (InfraRed) özellikleri olan bir kamera sistemi kurulacaksa, önemli olan diğer bir ihtiyaç ise enerjidir. IR özelliği olan bir CCTV kamerası, IR özelliği olmayan CCTV kamerasına göre yaklaşık olarak 2 kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple seçilen enerji merkezinin mutlaka dikkatli bir şekilde tasarlanması gerekmektedir.

IR (InfraRed) özellikleri kameraların kullanıldığı kamera sistemlerinde alınacak olan gece görüntüsünün kalitesi aşağıda belirtilen etkenlere bağlıdır.

  • Resim algılama kalitesi ya da hassasiyeti
  • Kullanılan IR Led lamba gücü ve dolayısı ile yansıyacak olan ışığın miktarı
  • Kamerada kullanılan lens büyüklüğüne
  • Işığın yansıtıldığı cismin şekline ve büyüklüğüne
Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı