İnterkomYazılar

IP İnterkom Sistemi

Reklam Axis Seslendirme

IP interkom sistemi tamamen IP tabanlı bir sistem olup herhangi bir dönüştürücü ile IP sisteme dönüştürülen bir çözüm değildir.

IP interkom sistemi; zil paneli, daire içi ünite ve POE dağıtım switchlerinden oluşmaktadır. Herhangi bir ek dağıtım ünitesi veya sistemi karmaşıklaştıracak cihazlar bulunmamaktadır.

IP interkom sistemi SNMP ağ protokolünü desteklemektedir. Sistem teknolojik yönleri ile bir konut projesinde sakinler arası dahili sınırsız görüşme özelliğine sahiptir ve önemli bir alternatif iletişim aracıdır. Ağ üzerinde farklı servisler ile birlikte çalışabilen IP interkom sistemi kendisi için oluşturulmuş VLAN (Virtual Local Area Network) içerisinde sorunsuz çalışabilmektedir.

IP interkom sistemi, daire ile bina kapısı veya site girişi – resepsiyon arasında sorunsuz ve teknolojik iletişim sunmaktadır. En son teknolojik özellikleri ile kullanıcıya hizmet etmekte, onun konforu ve güvenliği ile birlikte tüm beklentilere cevap verebilmektedir. Gelişen teknolojik çözümler ile entegre olma yeteneğine sahiptir ve her an bilişim dünyasının kullanıcılara sağlayacağı yeniliklere altyapı sağlamaktadır.

Lokal kurulum üzerindeki tüm daireler birbirini arayabilmekte ya da yazılım üzerinden bu fonksiyon devre dışı bırakılabilmektedir. Bununla birlikte bu fonksiyon aktif olsa bile daire sahibi kendi ünitesi üzerinden diğer dairelerden gelen aramayı devre dışı bırakabilmektedir.

Zil paneli, üzerinde entegre kamera ve kart okuyucusu olan Linux işletim sistemine sahip bir üründür. Daire içi üniteler, genellikle 7” genişlikte dokunmatik ekranlı tercih edilmektedir. Farklı boyutta ve tipte ürünler de mevcuttur. Kolay, anlaşılır ikonlarla menülere girip gerekli işlemleri basitçe yapma özelliğinde sahiptir.

IP interkom sistemi, VLAN’ına bağlı IP kamere görüntüsünü gösterebilmektedir. Ayrıca gerekli görüldüğünde iç ünite üzerinden bir buton yardımı ile anlık fotoğraf çekimi yapılabilmektedir.

Duman, gaz ve diğer sensörlerin bağlanabilmesine imkan vermekte ve bu sensörlerin durumlarını gösterebilmektedir.

IP İnterkom Sistem Şeması

İç üniteler POE ya da harici beslenebilmektedir. İçerisinde adres defteri bulunmaktadır. Böylece kullanıcılar kolayca arama yapabilmektedir. Aramalarda otomatik olarak aranılan noktada bulunan IP kamera görüntüsü ekranda belirmektedir. Daire sakini isteğe göre cevap vermekte veya tek tuşla sesi kapatabilmektedir. Ünitelerde “Rahatsız Edilmeme” (do not disturb) modu bulunmaktadır. Bu moda alındığında üniteler aranamamaktadır.

Alarmlar için çeşitli modlar ayarlanabilmektedir (Uyku, Evde yokum, Evdeyim. vs.) ve bunlar kolayca değiştirilebilmektedir. Cihazın menüsü içerisinde kullanım kılavuzu elektronik olarak bulunmaktadır. Menü içerisinden kullanım bilgileri okunabilmektedir. Ağ bağlantısından kopan cihazlar ana ekranda görülmek üzere uyarı işareti vermektedir.

Site girişi-güvenlik-resepsiyon ünitesi, dayanıklı ve ahizeli olmalıdır. Bu üniteden yapılan aramalarda otomatik olarak girişteki harici IP kamera görüntüsü dairelere iletilmektedir. Arama geçmişi tümüyle görülebilmektedir.

Cihaz, bloklara ait zil panellerinin kamerasını istediği an görebilmektedir. Bu bir misafirin bildirdiği bloğa gidip gitmediğini kontrol etme imkanı sağlamaktadır. Daire içi ünitelerden ve zil panellerinden aranabilmektedir.

Asansör ünitesi, entegre kameraya sahip olan acil çağrı butonuna basıldığı anda tanımlı olan güvenlik noktalarına çağrı düşürebilen ünitelerdir. Güvenlik noktalarına asansör ünitesinin dahili kamera görüntüsü iletilmekte ve güvenlik ile konuşulabilmektedir.

Bütün zil panellerinin kamera görüntüleri yazılım üzerinden izlenebilmektedir. Bütün dairelere toplu mesaj gönderebilmektedir. İhtiyaç halinde sadece belli dairelere ya da tek bir daireye mesaj gönderebilmektedir. Gelen alarmlar tarih ve saati ile birlikte listelenmektedir. Daire sahipleri için kapı geçişlerinde kullanacakları kart kayıtları isim, soy isim ve daire numarası ile ekleyebilecek menüye sahiptir.

IP interkom sistemleri, altyapıda yatay kablolama 10/100/1000 Mbit/s hızları desteklemekte ve CAT6 kablo ve bağlantı elemanları ile gerçekleştirilmektedir. Fiber optik omurga 1/10 Gbit/s hızları desteklemekte ve 50/125 fiber kablo ve bağlantı elemanları ile gerçekleştirilmektedir.

Bakır ve fiber optik omurga kablolaması hiyerarşik yıldız yapıda tesis edilmektedir. Sistemde dağıtım amaçlı iç ünitelerin sayısına uygun çıkışta POE switchler kullanılmaktadır.

Reklam blank

Melike Kamçı Aydemir

2009 yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ardından Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünü tamamladı. Uydu-TV, IPTV, İnterkom ve Hemşire Çağrı sistemleri üzerine 10 senelik tecrübeye sahiptir. 2009-2010 yılları arasında 6 aylık Operasyon Mühendisliği görevinin ardından 2010 Temmuz ayından itibaren Alcad Elektronik'te Satış Mühendisi olarak görevine devam etmektedir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı