Hemşire Çağrı SistemleriYazılar

IP Hemşire Çağrı Sistemi

Reklam Axis Seslendirme

Hemşire Çağrı Sistemi Nedir?

Hemşire çağrı sistemi; hasta odalarından, hastanın ihtiyaçlarını, yardım çağrılarını veya personelin yardım çağrılarını hemşire ünitesine sesli ve ışıklı olarak bildiren ve personelin müdahale performansını kayıt altına alan bir sistemdir.

Hemşire çağrı sisteminin amacı; hasta ve/veya sağlık personeli arasında bir çağrı, iletişim ve otomasyon altyapısı sağlayarak hastane hizmetlerinin performans ve kalitesini yükseltmektir.

Sistem, hasta bakım personelinin her bir hasta durumunu daima kontrol altında bulundurmalarına imkan sağlayan bir dizi buton ve kablosuz sensörden ibaret olup, hastanın güvenlik ve konforunu artırmaktadır. Hastaların ihtiyaç duyduklarında hasta odalarından, hasta tuvalet ve banyolarından hemşirelere çağrı yapılabilmesine olanak sağlayarak, hemşirelere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılabilmesini sağlamaktadır.

IP Hemşire Çağrı Sisteminin Avantajı

IP hemşire çağrı sistemi, IP teknolojisi ile çalışan ve hasta ile sağlık personeli arasında sesli iletişimi destekleyerek, hastanın durumu hakkında ön bilgi alımını sağlayan bir sistemdir.

Hemşire çağrı sisteminin sesli iletişim özelliğinin olması çok ciddi avantaj sağlamaktadır. Sesli iletişimin bulunmadığı hemşire çağrı sistemlerinde, sağlık personeli herhangi bir ön bilgiye sahip olmadığı için önce hastanın şikayetini görüp, tekrar müdahale için gerekli ekipmanları almaya gidecek ve belki de acil bir durum olmasına rağmen gereksiz vakit kaybedecektir. Sesli sistem hem hastanın durumu hakkında ön bilgi almayı, hem de hastanın psikolojik olarak rahatlamasını sağlamaktadır.

IP Hemşire Çağrı Sistem Üniteleri

IP hemşire çağrı sistemi; oda içerisindeki üniteler, network dağıtım sistemi, server ve yazılım ile hemşire ünitelerinden oluşmaktadır.

Oda içerisinde bulunan üniteler; oda kontrol ünitesi, yatak başı ünitesi, hasta el seti, WC/banyo ünitesi ve oda kapı üstü ikaz lambalarıdır. Bunların haricinde personelin hizmet performansını da ölçebilmek için RFID kart okuyucu, bazı mahallerde ihtiyaç olması halinde sadece çağrı (hemşire çağrı ya da mavi kod gibi) sağlayan butonlar kullanılabilir.

Oda Kontrol Ünitesi

Alcad Oda Kontrol Ünitesi Oda Kontrol Ünitesi, IP tabanlı ve doğruca hastane ağ sistemine bağlanan, hasta odasındaki diğer ekipmanların bağlandığı, voice over IP standartlarında sesli iletişim imkanı sunan, hastalara yataklarından kalkmadan eller serbest modda (handsfree) görüşme imkanı sağlayan ünitedir.

Yatak Başı Ünitesi

Yatak Başı Ünitesi, hasta el setinin bağlandığı ve her yatakta olması gereken ünitedir. El setinden hemşire çağrısı gönderildiğinde, el seti soketi yerinden sökülse dahi sinyal gönderimine devam etmektedir ve çağrı hemşire ünitelerine ulaşmaktadır. Alcad Yatak Başı Ünitesi

Hasta El Seti

Alcad Hasta El Seti Hasta El Seti, yatak başı ünitesine soketle bağlı olan ve hastanın yatağından kalkmadan eline alıp hemşire çağrı sinyali gönderebileceği ünitedir. Üzerinde karanlıkta fark edilmesini sağlayacak, ufak bir yeşil led ışık bulunmaktadır. Hemşire çağrı sinyali gönderildiği zaman da uyarı amaçlı olarak üzerinde ayrıca kırmızı bir led ışık bulunmaktadır. Kırmızı led, normal durumda yanmazken butona basıldığında kırmızı ışık yanıp sönerek görsel uyarı sağlamaktadır. Hasta el setlerinin üzerinde oda/yatakbaşı aydınlatmasını açıp kapatmaya yarayan butonlar olan ve IPTV sistemini kontrol ederek TV kumandası gibi kullanılabilen modeller de bulunmaktadır.

WC / Banyo Üniteleri

WC / Banyo Üniteleri, hasta odalarında tuvaletlerde ve duş bölümünde bulunan, öncelikli (acil) çağrı sinyali gönderen ünitelerdir. Alcad WC / Banyo Üniteleri

RFID Kart Okuyucular

Alcad RFID Kart Okuyucu RFID Kart Okuyucular, sağlık personelinin kullanacağı ve hasta odalarına girdiklerinde sisteme kendilerini tanıtacakları kartları okuyan ünitedir. Hastaya rutin bakımın, çağrı üzerine müdahelenin kim tarafından ve ne zaman yapıldığının kaydedilmesine olanak sağlar.

Oda Kapı Üstü İkaz Lambası

Oda Kapı Üstü İkaz Lambası, odalardan yapılan hemşire çağrıları ve acil çağrıların (mavi kod) oda dışında görsel olarak ikazını yapan cihazlardır.

Kırmızı Işık: Hasta odasından hemşire çağrısının yapıldığını gösterir.
Yeşil Işık: Sağlık personelinin odada olduğunu gösterir.
Mavi Işık: Oda ünitesine bağlı olup odadan mavi kod verildiğini gösterir.
Sarı Işık: Odada temizlik personelinin olduğunu gösterir.

Alcad Kapı Üstü Koridor Lambası

Hemşire Üniteleri

Hemşire üniteleri, odalardan ve diğer çağrı ünitelerinden yapılan çağrıların görüldüğü ünitelerdir. Hemşire üniteleri, IP telefon, Wifi telefon, Dect telefon, bilgisayar ve pager olabilir.

Hemşire çağrı sistemine belirli bölgelerde veya bir merkezde sınırsız sayıda bilgisayar bağlanabilmektedir. Bilgisayarlar aracılığı ile odalardan yapılan aramalar bölge-kat haritaları-krokileri üzerinde görülebilmektedir.

Oda çağrılarının denetimi tarayıcı üzerinden yapılabilmekte, bilgisayara yükleme gerektirmeyen bir yazılım çözümü sunulmaktadır. Odalardan gelen tüm çağrılar; tuvalet, duş, el seti olarak kategorilendirilir ve ilgili renkte görsel uyarıda bulunmaktadır.

Hemşire Çağrı Sistem Yazılımı

Hemşire çağrı sistem yazılımı, farklı kullanıcı profillerine izin vermektedir. Her kullanıcıya kendisine ait şifre verilebilmektedir. RFID kartlı geçiş sistemi ile entegre çalışabilmektedir. Yetkili kullanıcı yazılım ayarlarından RFID okuyucuları devre dışı bırakabilmektedir. Bir nedenden dolayı yazılım ile bağlantı kopsa dahi hemşire çağrı sistemi oda lokalinde çalışmaya devam etmektedir.

Yedekleme, Rapor, İstatistik ve Entegrasyon

Sistem otomatik olarak yedek almaktadır. Rapor ve istatistik oluşturabilme özelliğindedir. IP tabanlı bir sistem olduğu için diğer sistemlerle entegre çalışabilme imkanı vardır. Hastane yönetim sistemi ile entegre çalışabilmektedir.

Reklam blank

Melike Kamçı Aydemir

2009 yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ardından Anadolu Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünü tamamladı. Uydu-TV, IPTV, İnterkom ve Hemşire Çağrı sistemleri üzerine 10 senelik tecrübeye sahiptir. 2009-2010 yılları arasında 6 aylık Operasyon Mühendisliği görevinin ardından 2010 Temmuz ayından itibaren Alcad Elektronik'te Satış Mühendisi olarak görevine devam etmektedir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı