Güvenlik KameralarıKütüphane

Imager (Görüntüleyici) Nedir

Reklam Axis Seslendirme

Imager (görüntüleyici), güvenlik kameralarında görüntüyü elde etmeye ve işlemeye yarayan yongadır (Chip).

Imager (Görüntüleyici), objenin ya da ortamın görüntü olarak kayıt altına alınmasını sağlayan elektronik sisteme ya da akşamlara verilen genel isimdir. CCTV sistemlerinde imager dendiğinde aklımıza; CCD, CMOS, ½”, ¼”, Big Pixels (Büyük Piksel) yada Small Pixels (Küçük Piksel) gibi kavramlar gelmektedir.

Sensör mü Görüntüleyici mi

Güvenlik kamera sistemleri konusunda genel olarak iki kavram kullanılmaktadır. Sensör ve görüntüleyici (Sensor – Imager). Her ne kadar genel olarak aynı kavram gibi algılansa da imager, sensörün spesifik bir çeşididir. Bu sebeple çoğunlukla “imager” kavramı kullanılmaktadır.

CCD ve CMOS

Geçmişten günümüze kadar gelmiş en çok bilinen görüntüleyici kavramları CCD ve CMOS’dur. CCD açılımı “Charge Coupled Device”, CMOS açılımı ise “Complementery Metal Oxide Semicondustor”. Her iki teknolojinin de kendi içerisinde güçlü ve zayıf oldukları özellikler bulunmaktadır. Her iki teknoloji de 1960 – 1970 yıllarında icat edilmişlerdir.

Imager Üreticileri

Dünya üzerinde çok az görüntüleyici üreticisi bulunmaktadır. Başlıca üretici olarak; Omnivision, Aptina ve Sony markalarını sayabiliriz. Kamera üreticileri gibi görüntüleyici üreticileri de; kapasite, maximum çözünürlük ve WDR kapasitesi gibi özellikleri ön plana çıkartan yeni ürünler üretmektedir.

Kamera Üreticilerinin Görüntüleyici İfşaları

Kamera üreticileri genellikle ürettikleri kameralar içerisinde kullanılan görüntüleyici marka ve modellerini ifşa etmemektedirler. Bazıları genel olarak marka ismi belirtmekte ancak kullanılan net model ve tip bilgisini paylaşmamaktadırlar.

Imager ve Çözünürlük

Görüntüleyiciler sundukları maximum çözünürlük oranları ile değişkenlik göstermektedirler. Çözünürlük; VGA, 1,3MP, 3MP ve 5MP olarak kullanılmaktadır. Ayrıca 4K / 10MP’lik görüntüleyiciler 4K kayıt yapabilen kameralar için kullanılmaktadır.

Imager Ölçüleri

Görüntüleyiciler kullanıldıkları yere göre büyük (Fotoğraf Makinaları İçin DLSR) ya da küçük (Cep Telefonları) olarak yapılmaktadırlar. CCTV sistemlerinde kullanılan kameralar için orta ölçekte yapılmakta ve kullanılmaktadırlar.

Piksel Boyutu (Oranı)

Görüntüleyicilerin değişkenlik gösterdiği bir diğer özelliği micron bazında ölçülebilen piksel değerleridir. Piksel boyutları, görüntüleyici büyüklüğüne ve bu büyüklüğün getirmiş olduğu piksel oranlarına göre değişmektedir. Aşağıda ki tabloda bu ölçüleri bulabilirsiniz.

Optik Format 1/4” 1/3” 1/3” 1/4” 1/3” 1/3” 1/2.5”
Çözünürlük VGA 1.2 MP 1.2 MP 1.1 MP 3.5 MP 3.1 MP 3.5 MP
Piksel Boyutu 5.6 um 3.75 um 3.75 um 3.0 um 2.2 um 2.2 um 2.2 um
Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı