Haber

IBM Akıllı Video Analiz Bölümünü Kapattı

Reklam Axis Seslendirme

IBM, akıllı video analiz çözümünü durdurduğunu açıkladı.

IBM’in geliştirdiği akıllı video analiz sistemi, geçtiğimiz Mart ayında “Akıllı Video Analizler ve İnsan Hakları İhlalleri” başlıklı bir haberde; “IBM tarafından Filipin Emniyetine, Davao kentinde kurulumu yapılan Akıllı Operasyon Merkezi (IOC) sayesinde, mevcut Filipinler idarecisi Başkan Rodrigo Duterte ve kızı Sara’nın direktifleri doğrultusunda, sistem tarafından noktasal takibi yapılan “yüzlerce” kanunsuz cinayetin işlendiği bilgisi geldi. Konuyu yayınlayan “The Intercept” cinayetlerde IBM’in rolünün Amerikan Ulusal Güvenlik (NSA) teşkilatı tarafından incelemeye alındığını bildirdi.” şeklinde belirtmiştik.

“IBM Artık Akıllı Video Analiz Çözümü Sunmuyor”

IBM‘in üzerinde çalıştığı akıllı video analizi, “insan hakları ve kişisel gizliliğin ihlali” kaygıları üzerine son zamanlarda birçok habere konu oldu. Bunun yanı sıra yapılan pazar araştırmalarına göre de iyi bir satış rakamına ulaşamadığı için iptal edildi.

IBM, Video Analiz TweetIBM, bir tweet ile IPVM’e konu ile ilgili olarak haber gönderdiğini doğruladı ve resmi güvenlik destek hesabıyla da çözümün 23 Nisan 2019’da piyasadan çekildiğini belirterek, bir “duyuru” sayfası paylaştı.

IBM Video Analiz İptal SayfasıIBM‘in akıllı video analiz (Intelligent Video Analytics) web sayfası şuan IBM‘in hava durumu çözümlerine yönlendirilmiş durumda.

IBM Akıllı Video Analiz Çalışmalarını Neden Durdurdu?

Medyada Çıkan Olumsuz Haberler

IBM‘in akıllı video analiz çalışmalarını durdurmasının başında “The Intercept” tarafından yapılan iki haber ile IBM’in ciddi tepkiler alması geliyor.

20 Mart 2019’da yayınlanan bir makalede, IBM’in Filipinler’de bulunan Davao kentindeki yetkililer için bir “Akıllı İşlem Merkezi” inşa ettiği ve IBM’in akıllı video analiz sisteminin yargısız ölümler için kullanıldığına dair ciddi şüpheler barındırdığını anlatıyordu.

Geçtiğimiz Eylül ayında yayınladıkları bir diğer makalede de, IBM’in NYPD (New York Polis Departmanı) güvenlik kamera görüntülerini “polisin ten rengine göre arama yapmasına izin veren teknolojiyi geliştirmek” için kullandığını, bu durumun da ırkçılık ve önyargı kaygılarını artırdığını ortaya koymuştu.

Yaşanan Ticari Olumsuzluklar

IPVM’in yaptığı pazar araştırmasına göre IBM’in akıllı video analiz sistemi yeterli ilgiliyi görmedi. Buna bağlı olarak da sistem, ticari anlamda IBM tarafında hayal kırıklığı yarattı ve çalışmanın iptalini hızlandırdı.

Akıllı Video Analizi ve İnsan Hakları İhlalleri

Her ne kadar maddi olarak istenilen elde edilmese de anlaşılacağı üzere IBM‘in akıllı video analiz çalışmalarını sonlandırmasının başlıca sebebi, basında yer alan “insan hakları ihlalleri” ile ilgili haberler oldu. IBM’in üretimi durdurması da bizlere; “insan hakları ve kişisel gizliliğin” güvenlik kamera sistemleri için çok daha önemli bir hale geldiğini gösteriyor.

Akıllı video analiz konusunda firmaların yaptığı çalışmalar ile; teknoloji gelişiyor, analizlerin doğruluğu artıyor ve maliyetler düşüyor. IBM şuan için akıllı video analiz pazarından çekilmiş olsa da ilerleyen zamanlarda ticari çıkarların insan hakları konusunda daha çok tartışılacağı gözüküyor.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı