Güvenlik KameralarıKütüphane

H.265 / HEVC Nedir

Reklam Axis Seslendirme

H.265 / HEVC (High Effiency Video Coding), elde edilen videoların boyut açısından sıkıştırılmasını sağlayan bir kodlama teknolojisidir.

H.265/ HEVC, güvenlik kamera sistemleri teknolojisinde çözünürlük ile birlikte elde edilen görüntü verilerinin artması, kodlama teknolojilerinin de geliştirilmesi ya da yeni kodlama teknolojilerin kullanılmaya başlamasını kaçınılmaz bir ihtiyaç haline getirmiştir. H.265 de videoların boyut açısından sıkıştırılmasını sağlayan bir kodlama teknolojisidir.

H.265’ten bir önceki video sıkıştırma teknolojisi olan H.264 / AVC kodlama teknolojisi HD (High Definition) için yeterli oluyordu ancak yeni çözünürlük değerleri olan 4K ve/veya 8K için yetersiz kalmıştır. Bunun sebebi ise 4K ya da 8K gibi yüksek çözünürlüklü görüntülerin daha fazla sıkıştırma ve daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyuyor olmasıdır.

Video sıkıştırma teknolojileri genel olarak aynı yapıya sahiplerdir. Encode (Kodlama) ve Decode (Çözümleme) olarak iki ayrı kısımda incelenebilir.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı