CCTVYazılar

Güvenlik Sistemleri ve Yazılım

Reklam

CCTV pazarında yaklaşık 30 senedir aynı masalı dinliyorduk; bu kamera görmüş…. bu cihaz kayıt etmiş… bu görevli telsizle bildirmiş… bu görevli yakalamış… bu suçlu da “hani bana, hani bana?!” demiş….

Evet, eski sistemler için bu masal çok güzeldi ama gerçekler artık o kadar toz pembe değil!

Büyüyen güvenlik ihtiyacı, maliyeti düşen kameralarla beraber CCTV sistemi içindeki kamera adetlerini çok yüksek rakamlara çıkardı. Bu yüksek adette kameraları izleme ve kaydetme ihtiyacı, bize bir takım yeni sorular ve bu sorulara çözümler üretme zorunluluğu getirdi.

İlk akla gelen sorulardan bazıları şunlardı;

“Bu kadar çok kamerayı kaç kişi izleyecek?”
“Artan güvenlik personelinin maliyetini karşılamak akılcı bir çözüm mü?”
“Bu maliyeti nasıl düşürebiliriz ve düşürürken güvenlik açığımızı büyültmeden bunu nasıl yapabiliriz?”

Bu sorulara çözüm olarak önce “akıllı kayıt cihazları” geliştirildi fakat daha sonra görüldü ki; bu akıllı cihazların da ayrıca kontrol edilmeye ihtiyacı var! Acaba düzgün çalışıyorlar mı?!

Güvenlik sisteminiz sessiz sakin çalışırken ya da siz öyle zannederken, ona pek ihtiyacınız olmaz fakat bir olay olduğu zaman hemen onun yardımına ihtiyaç duyarsınız. Düşünün ki 3 yılda bir olay meydana geldi, işte tam o anda güvenlik sisteminiz size çok gerekli ama akıllı kayıt cihazınızın hard diski arızalanmış ve kayıt yapmıyormuş! İşte en ihtiyacınız olduğu zamanda elinizde bir delil yok! Harika! Bütün yatırımınız boşa gitti!

Hemen başka bir marka bulun, tüm sisteminizi değiştirin. En makul çözüm bu mu? Elbette HAYIR!
Buraya tekrar döneceğiz ama dönmeden önce bir diğer konuya da değinmek isterim. Bir güvenlik sistemi, özellikle bir CCTV sistemi, olay olduktan sonra mı bize gerekecek? Olay olmadan önlem alma şansımız yok mu? İşte bütün bu soru ve sorunlar da bizi yazılıma götürüyor.

Yazılım Çağı

Bilindiği üzere artık donanım değil, yazılım çağındayız! Günümüzde kullanılan yazılımlar, sistemleri bir araya toplayıp tek bir yerden kontrol etmemize,  zaman ve enerjiden tasarruf sağlamamıza yarıyor. Hatta bazı yazılımlar sayesinde çok daha geniş ve kapsamlı raporlar alabiliyoruz. Kısaca yazılımlar; bilişimden muhasebeye, güvenlikten ulaşıma kadar her alanda işimizi kolaylaştırıyor.

Peki güvenlik sistemleri konusunda sorulara “yazılım” tek başına bir cevap mı? Tabiki hayır!

Güvenlik sistemleri yazılım ile bir araya geldiği noktada sistemin klasik “kamerakayıt cihazı” konfigürasyonu da değişiyor. Kamera bölümünde bir değişiklik yok, zira kamera sistemin gözüdür; göz görür ama ne yapacağına karar veren beyindir. İşte yazılım ve video analitikler de tam burada devreye giriyor.

Diğer bütün elektronik cihazlarda olduğu gibi, kamera teknolojisinde de gelinen nokta itibarı ile, üreticiler arasında büyük fark yaratacak özellikler neredeyse kalmadı. Kameraların arıza oranları sıfıra yaklaştı. Bu durumda güvenilir bir üreticinin ürününü, iyi servis desteği sağlayan bir yetkili satıcıdan temin etmek, sistemin gözü olan kamera ihtiyacını çözecektir. Gelelim yazılıma!

Güvenlik Sistemlerinde Yazılım Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Yazılımlar da donanımsal her üründe olduğu gibi, belirli özellikler ve çözümleri ile birbirlerinden ayrılıyorlar. Üretilen cihazların yazılımları, ürünün özellik ve kalitesini büyük ölçüde etkiliyor. Yani donanım ne kadar güçlü olursa olsun eğer yazılım yeterince başarılı değilse o sistem de başarısız oluyor. Aynı şekilde cihazları entegre eden yazılımlar da sistemin kalitesini, kullanım kolaylığını ve maliyetini belirliyor.

İleride sistem ile ilgili sorun yaşamamak ve fazladan harcamalardan kurtulmak adına güvenlik sistemleri için yazılım seçerken şu kriterlere dikkat edilmeli;

  • Yazılımın kurulumu ve kullanımı kolay olmalı.
  • Yazılımın mimari yapısı güçlü olmalı.
  • Yazılımın ihtiyaç duyacağı sunucu donanımı abartılı olmamalı. (Kayıtların mutlak korunması ilkesi ile, sunucu en az “n+1 failover” olarak yedeklenmelidir.)
  • Yazılım tüm ONVIF IP kameralarla çalışmalı ve hatta eski analog sistemler de entegre edilebilmelidir. (Bu sizi marka bağımlılığından kurtarır ve önceden alımı yapılmış farklı marka sistemlerinizi de birleştirme olanağı sunar).
  • Yazılım “sistem sağlık kontrolü” yapabilmeli, çalışmayan ya da eksik işlev yapan parçalarla ilgili size anında alarm bilgisi verebilmelidir. (Bu özellik, sizin bir olay anında verilere ulaşamama riskinizi sıfırlayacaktır.)
  • Yazılım, olay meydana gelmeden önce size bilgi verebilecek akıllı analizlere sahip olmalıdır. (Böylece, tehdit oluşmadan engellenebilir veya erken bilgi ile size fiziki müdahale gerekecek zamanı sağlayabilir.)
  • Yazılım aynı zamanda diğer güvenlik sistemleri ve çevre birimler ile entegre çalışmalıdır. (Örneğin, izinsiz olarak bir kapının açılması, yetkisiz bir giriş yapılması veya bir yangın durumunda olaya en yakın kameranın görüntüsü sesli olarak alarm ekranına düşebilmelidir.)
  • Yazılımın uzun vadeli maliyeti hesaplanmalı ve bilinmelidir. (Güncelleme bedelleri, bakım ve servis paketleri, ileride sistemin büyümesi gerekirse oluşacak paket maliyetleri, ilk alımdan önce değerlendirilmeli ve en az 5 yıllık bir maliyet hesabı yapılmalıdır.)
  • Yazılımın, sisteminize özel isteklere hızlı cevap üretebilen bir yapıda olması gerekir. (Örneğin, standart yazılım paketi içinde olmayan ve kurguladığınız güvenlik senaryosuna özel talep edeceğiniz istekler için “yazılım paketimiz değiştirilemez veya bunu size özel yaptıramayız” cevaplarından ziyade ücretsiz veya ücreti karşılığında bir geliştirme çözümü üretebilen yazılımlar, ihtiyacınızı tam olarak karşılamanızı sağlayacaktır.)

Peki bu kadar özellik ve nitelikten nasıl emin olup doğru yazılımı seçebilirsiniz?

Öncelikle yukarıdaki soruları yazılım firmasına yöneltip sizin için önem ve önceliğine göre puanlandırmanız ve daha sonra yazılımı, ihtiyacınız olan tüm fonksiyonlarının açık olduğu bir demo versiyonunu kurarak test etmeniz yeterli olacaktır.

Güvenli günler.

Reklam
Etiketler
cctv entegrasyon güvenlik sistemleri murat terzioglu yazılım

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Kim ne demiş?

avatar
  Takibe al  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı