KütüphaneRack Kabinet

Güvenli Okul Projesi Saha Kabini Nasıl Olmalı

Reklam Axis Seslendirme

Güvenli okul projesi kapsamında alınacak olan ürünler için teknik şartname yayınlandı. Şartnameye göre güvenli okul projesinde saha kabini nasıl olmalıdır?

Güvenli okul projesi, daha kaliteli bir eğitim öğretim için; öğrenci ve öğretmenlerin kendilerini güvende hissedeceği, fiziksel ve çevresel olarak okulların modern ve korunaklı hale getirilmesi amacıyla; Millî Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulmuş bir projedir.

Güvenli okul projesi kapsamında kullanılacak olan ürünler arasında rack kabinet ürünleri ile ilgili teknik özellikleri, doğru ve yanlış uygulamaları inceledik.

Rack Kabinet Nedir

Rack kabinet, zayıf akım sistemleri içerisinde kullanılan cihazların düzenlenmesi ve korunması için kullanılan kabinlerdir. Rack kabinetler, sistem odalarına konulmaktadır ve ölçü olarak standart oldukları için içine yerleştirilecek olan cihazlarla uyumludurlar. Montaj genişliği inç, yükseklik ölçüsü ise “U” ile ifade edilmektedir. 1U, 1,75 inç yani 44,45mm’dir. Rack kabinet içerisine yerleştirilen ürünler 1U ile 4U arasında yüksekliklere sahiptirler.

Güvenli Okul Projesi Şartnamesinde Göre Saha Kabini Nasıl Olmalıdır

Güvenli Okul Şartnamesi’nde açıklanan ve uyulması beklenen en belirgin özellikler aşağıdaki gibidir.

Direk Tipi Saha Dolabı Özellikleri

Saha Dolabı Dış Ortam Boyası

Güvenli okul projesi şartnamesinde yer alan “3.16.1.8” maddesine göre saha dolapları dış ortam boyası ile boyanmalıdır.

Saha Dolabı Dış Ortam Boya

Yukarıda belirtilen hatalı uygulamada kabinetlerin genelinde “ringel” adı verilen pütürlü boya kullanılmıştır. Bu tür pütürlü boya kullanımında ürünlerin dış ortam dayanımı bulunmamaktadır. Dış ortam saha dolapları için kullanılması gereken “epoxy polyesterdış ortam dayanımlı boya olmalıdır.

Saha Dolabı Yalıtım Malzemesi

Güvenli okul projesi şartnamesinde yer alan “3.16.1.9” maddesine göre; saha dolabının tabanı hariç, yan yüzeyleri ve tavanı çift cidarlı olmalıdır. Yan yüzeylerdeki iç ve dış cidar arasında ısı yalıtım malzemesi kullanılmalıdır. Isı yalıtım malzemesi de “Poliüretan köpük” olmalıdır.

Saha Kabini Yalıtım Malzemesi

Bu maddeye göre kullanılması gereken malzemenin eni 10 mm kalınlığında ve köpük yoğunluğu 10 kg/m3 poliüretan malzeme olmalıdır. Yine birtakım firmaların bu şartın dışında resimde görüleceği üzere farklı malzemelerle verdiği ürünler mevcuttur.

Saha Dolabı Havalandırma Çıkışı

Güvenli okul projesi şartnamesinde yer alan “3.16.1.15” maddesine göre, havalandırma çıkışları konumlandırılmasında; basınçlı su ve sabotaja karşı gerekli koruma tedbirleri alınmış olmalıdır.

Saha Dolabı Havalandırma Çıkışı

Verilen bazı kabinetler yukarıdaki resimde görüleceği üzere IP korumayı sağlamamakta olup, içeriye katı cisim ve su girişine müsaade etmektedir.

Saha Dolabı Enerji Çıkışı

Güvenli okul projesi şartnamesinde yer alan “3.16.1.17” maddesine göre; saha dolabı ve direk arasında enerji ve data kabloları için 2 (iki) adet boru kullanılmalıdır. Açıkta kablo veya PVC boru gözükmemelidir.

Saha Dolabı Enerji Çıkışı

Verilen kabinetlerin geneli yine yukarıdaki resimde görüleceği üzere bu maddeyi karşılamamakta olup bir adet boru kullanılmıştır. Kabinde ikinci borunun takılabileceği herhangi bir alan yoktur.

Saha Dolap Kilidi

Güvenli okul projesi şartnamesinde yer alan “3.16.1.26” maddesine göre; kabin kilitleri “WK2” standardında olmalıdır.

Saha Dolap Kilidi

Verilen kabinetlerin birçoğunda WK2 standardını karşılamayan belgesiz ürünler kullanılmaktadır.

Yer Tipi Saha Dolabı Özellikleri

Yer tipi saha kabininde direk tipi saha kabininde istenen özelliklere aşağıdaki madde ilave edilebilir.

3.16.1.8 Saha dolabı TS-914 EN ISO 1461 standardına uygun galvanizli sacdan ya da ISO 2081 standardına uygun elektrolitik yöntem ile kaplanmış galvanizli sacdan imal edilmiş olacaktır. Saha dolabının yere monte edilmesi durumunda taban hariç dış cidarlar en az 3 (üç) mm, iç cidarlar en az 2 (iki) mm. et kalınlığında olacaktır. Direk üstü tip saha dolabı kullanılması halinde ise taban hariç dış cidarlar en az 1,5 mm, iç cidarlar en az 1 (bir) mm. et kalınlığında olacaktır. Saha dolapları direkler üzerine sabitlenerek, sağlam şekilde monte edilecektir. Saha dolapları dış ortam boyası ile boyanacaktır.

Ne yazık ki projelere verilen birçok kabinde ölçülerin şartnameyi karşılamadığı görülmektedir. Şartnameye uymayan saha kabini saç kalınlık ölçüleridış cidar 2,50mm, iç cidar (Kapak) 0,80mm, kapak 1,50mm, şapka 1,50mm, baza 1,50mm şeklindedir.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı