Güvenlik KameralarıKütüphane

FPS (Frame Per Second) Nedir

Reklam Axis Seslendirme

FPS (Frame Per Second), bir videoda saniye başı üretilen görüntü miktarı ya da saniyelik görüntü sayısı olarak tanımlanmaktadır.

FPS (Frame Per Second), güvenlik kamera sistemlerinde çözünürlük ile birlikte en çok karşımıza çıkan kavramlardan birisidir. FPS’nin (Frame Per Second) tam açılımı “Saniye Başı Üretilen Görüntü Miktarı” olarak tanımlanmaktadır. Genelde FPS “Yenileme Hızı” kavramı ile karıştırılmaktadır.

İzlediğimiz bütün videolar saniyelik resimlerin sıralanması halinde oluşturulmaktadır. Bir saniyede oluşturulan ve arka arkaya sıralanan resim sayısı FPS değerini göstermektedir. Oluşturulan videolarda FPS değeri için genel olarak “Frame Rate” tabiri de kullanılmaktadır. Örneğin; 30 FPS olarak nitelendirilen bir kamera, saniyede 30 adet resim oluşturuyor demektir.

FPS değeri görüntünün akış hızını belirlemektedir. Gözün gerçek anlamda görebildiği ve algılayabildiği en yüksek FPS değeri saniyede 24 karedir. Örneğin; sinema filmleri 24 FPS olarak oynatılmaktadır. Bu değerin altına düşen tüm kayıtlar ya da görüntüler gözün normalde gördüğü şekilde değil de genel anlam itibari ile atlaya atlaya kaydedilen veya görüntülenen bir görüntü halinde izlenebilecektir. FPS değeri yüksek olduğunda ise uzun süreli görüntü izleme durumunda insan beyni yorulmaktadır.

Türkiye’de kurulan CCTV sistemlerinde, görüntünün kaplayacağı kayıt alanını düşürmek için kameralar uzun bir süre 12 FPS olarak kayıt edilmiştir. Zamanla gelişen teknoloji ile birlikte resim kalitesi arttırılırken resimlerin kapladığı alan azaltılmıştır. Buna bağlı olarak günümüzde güvenlik kamera sistemlerinde 30 FPS kayıt daha sık karşımıza çıkmaktadır.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı