Hırsız Alarm SistemleriKütüphane

Evcil Hayvan Besleyenler İçin Alarm Sistemi

Reklam Milestone

Evcil hayvan dostu (uyumlu) alarm nedir? Alarm sisteminizi nasıl evcil hayvanlara uyumlu hale getirirsiniz?

Evlerinde hayvan besleyenlerin hırsız alarm sistemleri konusundaki en büyük sorunu sistemin hayvanlara uyumlu olmaması sebebiyle yanlış alarm vermesidir. Hayvanlar alarm sistemlerinin verdiği uyarıyı insanlara göre çok daha hassas bir şekilde duydukları için, alarm sisteminizin sürekli hatalı alarm vermesi hayvanlarda çok ciddi stres yaratmaktadır. Alarm sisteminin yanlış alarmlar vermesi, hayvanlarınızı ve sizleri olduğu kadar çevrenizi de (komşular, polis vb.) olumsuz etkilemektedir.

Evcil hayvan besleyen ve evcil hayvana uyumlu alarm sistemi kullanmayanların çoğu bahsettiğimiz bu sorunlardan ötürü ya alarm sistemini devre dışı bırakmakta ya da besledikleri hayvanın yaşam alanını sınırlamaktadır. Bu sorunun önüne geçmek aslında sanıldığından daha kolay ve ucuzdur.

Evcil Hayvan Dostu (Uyumlu) Alarm Nedir

Evcil hayvan dostu alarm sisteminin ana kontrol paneli, standart bir sistemin ana kontrol paneliyle aynıdır. Sistemi “evcil hayvan dostu” yapan şey aslında hareket sensörleridir (PIR dedektör). Evcil hayvan dostu PIR dedektörler, evcil hayvanlara toleranslı olarak tasarlandığı için hayvanların hareketlerini görmezden gelip alarm durumuna geçmemektedir.

Evcil Hayvan Dostu (Uyumlu) Alarm Nedir

Evcil Hayvan Dostu Alarm Nasıl Çalışır

PIR dedektörler, vücut ısısının hareketini algılamak için tasarlanmıştır. PIR dedektörler bulundukları ortamdaki termal değişiklikleri sürekli olarak kontrol etmektedirler.

Boş bir odanın termal enerjisi oldukça kararlı olduğu için ani termal değişiklikler yaşanmamaktadır. Bir kişinin odaya girmesi, insandan yayılan vücut ısısı sebebiyle PIR dedektörler tarafından değişiklik olarak algılanmaktadır. Buna bağlı olarak ortamda oluşan ani termal değişiklikle birlikte PIR dedektörler devreye girerek alarm konumuna geçerler.

Evcil hayvan dostu olan PIR dedektörleri, 20-25 kilogram (günümüzde 33-35 kilograma kadar algılamayanları da mevcuttur) üzeri termal hareketleri algılamak için tasarlanmıştır. Evcil hayvan dostu PIR dedektörler 20-25 kilogramın altındaki hayvanların hareketlerini dikkate almadığı için alarm konumuna geçmezler.

blank

Alarm Sisteminizi Evcil Hayvanlara Uyumlu Hale Getirmenin Yolları

Alarm sisteminizi evcil hayvan uyumlu hale getirmeden önce dikkat etmeniz gereken ilk şey kurulacak olan sistemin doğru projelendirilmesidir. Her ortamın farklı yapısı ve her sistemin de farklı özellikleri olduğu için ezbere ya da gelişigüzel kurulan sistemler sürekli sorun çıkartmaktadır.

Evcil hayvan dostu alarm sisteminde ise PIR dedektörler, evcil hayvanınızı alarmın radarından uzak tutarak farklı boyut, şekil veya ağırlıkları görmezden gelecek şekilde ya da yerden belli bir yüksekliği algılayacak şekilde ayarlanabilir, böylece evcil hayvanınızın tespit edilmeden evin içerisinde hareket etmesi sağlanır.

Alarm sistemini evcil hayvan dostu olacak şekilde ayarlamak için bir diğer çözüm yolu da; alarmın iki ayrı dedektör tarafından tetiklenmesidir. Bu durumda iki ayrı dedektör tarafından ikaz verilmedikçe sistem alarm durumuna geçmemektedir.

Eğer evcil hayvan dostu PIR dedektör sizin için tam bir çözüm sunmuyorsa (örneğin; evcil hayvanınız çok büyük ya da hareketliyse) alternatif olarak cam kırılma dedektörü ya da kamera kullanabilirsiniz.

Alarm Sisteminizi Evcil Hayvanlara Uyumlu Hale Getirmenin YollarıCam kırılma dedektörü, pır dedektör için bir alternatiftir. Cam kırma dedektörleri, camın kırıldığı anda çıkan sesi algılayarak ihbar veren cihazlardır. Eğer evinizde sesin kolayca iletilmesini sağlayacak yüzeylerin fazla olması durumunda ise cam kırılma dedektörleri havlayan bir köpek ya da kırılan bir tabak tarafından kolayca tetiklenebilir.

Kameraların da sisteme entegre edildiği alarm sistemleri “akıllı alarm sistemi” olarak bilinmektedir. Alarm sistemine entegre edilen kameralar, PIR dedektörlerin tetiklenmesi durumunda ortamın fotoğrafını çeker (seri fotoğraf çeken sistemler de bulunmaktadır) ve bu fotoğrafı doğrudan size iletir. Bu sayede siz de telefonunuza kurabileceğiniz uygulama (her üreticinin kendi uygulaması bulunmaktadır) ile alarm sistemini uzaktan devre dışı bırakabilir ya da aktif edebilirsiniz.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı