Kütüphane

Endüstri 4.0 Önündeki Engeller

Reklam Axis Seslendirme

Endüstri 4.0 kısaca 4. sanayi devrimi olarak tanımlanmaktadır. Endüstri 4.0 ile birlikte özellikle üretim alanında çok ciddi gelişmeler yaşanırken, Nesnelerin İnterneti sayesinde de hayatlarımız kolaylaşacak. Peki bu süreçte Endüstri 4.0 önündeki engeller nelerdir?

Üreticiler, operasyon ve yönetim alanlarında daha fazla verimlilik elde edebilmek amacıyla giderek artan bir şekilde Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’ne (IIOT) yönelmektedir.Bu sürecin sağlıklı olarak tamamlanabilmesi ve işler hale gelebilmesi için Endüstri 4.0 önünde aşılması gereken bir takım engel bulunmakta.

Endüstri 4.0 Önündeki Engeller

Operasyonel Teknoloji ve Bilgi Teknolojisi

Operasyonel teknolojinin (OT) ve bilgi teknolojisinin (IT) farklı sorumlulukları bulunmaktadır ve genelde kesin bir şekilde ayrıdırlar. Operasonel teknoloji, imalat yürütme sistemi ile otomasyon ve PLC yönetimine odaklanırken, bilgi teknolojisi isebilgisayar ve sunucu yönetimi ile ağ güvenliği yönetimi üzerine yoğunlaşmaktadır.

Operasyonel teknoloji üretime değer kattığı ve kolaylık sağladığı için teknolojiyi esas alırken, bilgi teknolojileri güvenliği öncelik olarak belirlemektedir. Buradaki engel, birbirlerinden keskin bir şekilde ayrılmış olan bu iki yapının nasıl uyum sağlayacağı konusudur.

Altyapı

Endüstri 4.0’da yüksek veri hacmi olduğu için altyapı en önemli unsurdur. Altyapı ise maliyet demektir. Cihazlar birbirlerine ya da sisteme bağlıdır. Cihazların iletişimi için düşük bant genişliğindeki bağlantılar yeterli olmamaktadır. Bu sebeple yapısal kablolama gelişmiş ve dayanıklı ürünlerle yapılmalıdır.

Güvenlik Endişeleri

Güvenlik endişeleri; çalışanların ve şirketin verilerinin dışarıya sızabilmesi ya da hackerların sisteme ya da sisteme bağlı olan cihazlara sızmalarıdır. Verilerin gizliliği ya da cihazların zarar görmesi gibi konuları en aza indirmek için yazılım ve altyapının güncel tutulması gerekmektedir. Ayrıca siber güvenlik konusunda deneyimli insanlarla çalışılmadır.

Yetersiz Uzmanlık

Endüstri 4.0 ile birlikte gelişen yeni teknolojilerin kullanılması firmalarda farklı alanlarda deneyimli personel ihtiyacını doğurmaktadır. Oluşturulacak olan istihdamın doğru bir planlama ile yapılması gerekmektedir. İnsan kaynaklarına eklenecek yeni bölümlerin başında “veri ve iletişim teknoloji uzmanlığı” gelmektedir. Bu alanda henüz uzman sayısı pek az olduğu için gelişmesi biraz zaman alacaktır.

Veri Sahipliği

Veriler akışkan bir yapıya sahip oldukları için esas sahiplerinin kim olduğunu belirlemek de zorlaşıyor. Bu bağlamda aşağıda bahsi geçen konuların netleşmesi gerekmektedir.

  • Hangi verilerden bahsediliyor?
  • Veriler nerede ve hangi süreç veya mekanizma ile yaratılıyor?
  • Hangi veriler kimin için gizli kalmalıdır?
  • Değer üretmek için verileri kullanma hakkına sahip olan kimdir?
  • İlgili tarafın verilerle veya bilgilerle ne yapmasına izin verilmektedir?
  • Nakliye ve depolama nasıl güvence altına alınmıştır?
  • Veri sızıntısı veya yanlış kullanımından kaynaklanan zararları kim karşılamaktadır?

Değişim Yönetimi

Endüstri 4.0 bir nevi “dijital dönüşüm”dür. Bu dönüşüm sürecini imalatçı ve tedarikçilerin çok ciddi bir biçimde desteklemesi gerekmektedir. Endüstri 4.0 ile birlikte firmalarda pek çok departman değişecektir. Bu değişiklik sürecinde ise; ince düşünen, empati ve vizyon sahibi liderlere ihtiyaç olacak. Değişimin planlı ve organize olarak düzgün bir şekilde yönetilmemesi ciddi bir biçimde zaman ve para kaybına yol açacaktır.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı