Yazılar

Dijital Dönüşümü Nasıl Iskalarız?

Reklam Axis Seslendirme

Mayıs 1844’te Samuel Morse, dünyanın ilk ticari telekomünikasyon sistemini duyurdu. Binlerce yıl boyunca bilginin yayılma hızı atların hızıyla sınırlı kalmıştı. Şimdi ise elektronların hızı ile yayılıyordu. Peki Morse dünyayı nasıl bir geleceğin beklediğini görebildi mi? Hayır. Alexander Graham Bell icadını ilk sergilediğinde ciddiye bile almamıştı.

Buharlı makinelerden elektrikli makinelere geçişte merkezi bir buhar ünitesi olmamasına rağmen fabrika tasarlayanlar tüm makineleri merkeze sıkıştırıyordu. Bunun üretkenliği düşürdüğünü ise 20-30 yıl sonra fark edeceklerdi.1Microsoft CEO’su Steve Ballmer, USA Today gazetesine verdiği röportajda “iPhone’un ciddi pazar payı alabilmesi olası değil” diyecekti.2

Motorlu araçların icadından sonra atlı arabaların manevra kabiliyetini artırıcı ve daha çok beygir gücü eklenmesi gibi güncellemelerin hepsi çöpe giden yatırımlardı ama bunu o zamanın yöneticileri fark edemedi. Şu anda koca koca holdinglerin dijital dönüşüm adına kurdukları ofislerin bundan başka bir şey yaptığını düşünmüyorum.

Dijital dönüşümü ıskalamak mı istiyorsunuz? O halde bir ofis kurup süreçlerinizi yükseltin (upgrade edin). Dönüşüm zamanla gerçekleşmesi gereken bir süreç olarak algılanıyor halbuki dönüşüm şu anda gerçekleşiyor. Siz bunun ne kadarının içinde iseniz o kadar dönüşeceksiniz.

Otoritenin mutlak güç olduğu plazalarda oturup nasıl dönüşürüz diye tartışırken bir taraftan çıkışta gideceğimiz restaurant için masanın altından rezervasyon yapıyorsak o küçücük restaurant dönüşüme ayak uydurmuş ama biz hala kristal şatolarımızın yıkılmayacağını düşünüyoruz demektir.

Yeni kurban Thomas Cook oldu ama sonuncusu olmayacak. Küçüğün hızla büyüyüp devleri yutabildiği bir dünya var peki bunu hangi kurallar yönetiyor? Kaos mu? Yoksa aslında bir ana kraliçe mi var?

Thomas Cook batmadan önce at arabalarının yaptığını yapmaya çalıştı. Çok iyi yazılımcılar ile güzel bir web sitesi yaptı. Bu siteye güzel görseller koydu. Artık tıpkı booking.com gibi online rezervasyon mümkündü ancak olmadı. Şirketi yine de battı.

Körlerin Fil TarifiDijital dönüşümü ıskalamak mı istiyorsunuz? Bir veya daha fazla yazılım satın alın. Yıllardır dijital dönüşümü ERP firmaları kendi penceresinden, e-ticaret firmaları kendi penceresinden anlattı. Şimdi ise MES yazılımı satanlar aynı şeyi yapıyor ancak bunların hepsi filin tanımı gibi. Herkes görebildiği kadarını size sunmaya çalışıyor.

Karıncaların bir ana kraliçe tarafından yönetildiği teorisi çürümek üzere artık bilim insanları tüm karıncaların iletişiminden oluşan bir üst bilinçten bahsediyor. Karl Gruber ve ekibi bu konuda araştırmalar yapıyor.3 Peki yıllardır neden bir ana kraliçe tarafından yönetildiklerini düşündük? Çünkü kendi komünitemiz bu şekilde çalışıyordu. Aslında insan kendi gelişimi sayesinde otoriteden üst bilince geçiyordu.

Otoriteden üst bilince geçiş internet sayesinde şu anda gerçekleşiyor, nasıl mı? Dev şirketlerin yıllar boyunca dev kaynaklar kullanarak yaptığı yazılımları, komüniteler hem de daha mükemmele yakın şekilde geliştiriyor. Bu o kadar hızlı gerçekleşiyor ki biz yetişmekte zorlanıyoruz. Açık kaynaklı (Open Source) bu projelerin en büyük karşıtlarının başında Microsoft geliyordu. Ancak bu dalganın altında kalacağını anladığından beri en büyük destekçisi oluverdi.

Peki bu durumda ne yapacağız?

Aslında çok basit; insana yatırım yapacağız! Dijitalleşen aslında makinalarımız, üretim bandımız, ticaret şeklimiz değil, asıl dijitalleşen bizleriz. Biz ve şirketimiz dijitalleşemezsek yola devam edemeyeceğiz.


[1] Paul A. David “The dynamo and the computer an historical perspective on the Modern productivity paradox” American Economic Review,20 no:2 (1990)
[2] David Lieberman USA Today 30 Nisan 2007
[3] Some Intriguing New Hints About What Ant Consciousness

Reklam blank

Osman Tuzcu

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Elektrik - Elektronik mühendisliğini bitirdi. Çalışma hayatına üniversitedeyken başladı. İki şirket kurdu. Kamu hizmeti yaptı. IT sektöründe farklı pozisyonlarda çalıştı farklı girişimlerde bulundu. Şimdi "Dijital Dönüşüm Danışmanlığı", "Ağ Sistemleri Danışmanlığı" ve kendi projeleri üzerinde çalışıyor.

Son Yazılar

3 Yorum

  1. Son derece akıcı ve hiç sıkılmadan okudum. Zaten keyif alarak araştırdığım konular. Umarım bu tarz konulara değinmeye devam edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı