Haber

CES 2019 – Güvenlik Teknolojisindeki Yenilikler

Reklam Milestone

CES 2019 fuarı artık akıllı ev ve kurulumunun kolay olduğu elektronik güvenlik teknolojileri konusunda daha fazla şey sunuyor.

LAS VEGAS – Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen teknoloji üreticileri; günlük yaşam, iş ve eğlence hayatımızda devrim yaratacak yeni nesil cihazları ve sistemleri her yıl düzenlenen CES fuarında sergilemek için Las Vegas’ta buluştular. Fuar; elektronik güvenlik sistemleri dahil olmak üzere sürücüsüz araçlar ve ileri mobil iletişimden son teknoloji ürünü eğlence cihazlarına kadar pek çok sanayi sektöründen geniş bir teknolojik yenilik yelpazesi barındırıyor.

CES’in elektronik güvenlik sektörüne girişi, günümüzde “Akıllı Ev” olarak bilinen ev otomasyonu ve bu otomasyonun zamanla konut güvenlik sistemleri ile birleşmesi ile başladı. Elektronik güvenlik sistemleri ile birlikte fuar; yapay zeka (AI), makine öğrenimi, nesnelerin interneti (Internet of Things) gibi elektronik güvenlik pazarının diğer çeşitli sektörlerini etkileyen (ör: Güvenlik Kameraları, erişim kontrolü) önemli teknoloji akımlarına göz atma imkanı sunuyor.

CES 2019 fuarında elektronik güvenlik sistemleri konusunda sunum yapan başlıca firmalar;

Ambarella

Ambarella, CVFlow ile yapay zeka destekli CV2 işlemcisi olan neural network tanıtımı ile içerisinde yapay zeka bulunan güvenlik kameraları ile CES2019’da adeta bütün dikkatleri üzerine çekti. Ambarella’nın şu anki çözüm ortakları, güvenlik kamerası pazarında bu işlemcileri bireysel olarak kullanan en üst düzey tedarikçiler arasındadır. Ambarella’nın diğer üreticilerden en önemli farkı; yonga setinin (chipset) termal ortamına bağlı düşük performans ihtimalini ortadan kaldıran düşük güç tüketimidir. Rakibi ile karşılaştırıldığında Ambarella’nın çok şeritli araç tanımlama ve ANPR/LPR (plaka okuma ve plaka tanıma) yapay zeka tabanlı işlemcisi, video akışını sürekli ve kesintisiz gösterirken rakibinin işlemcisi uyum sağlamakta zorlanıp 5 kare/saniye çerçeve hızına sahip gibi görünen dalgalı bir video oluşturmaktadır.

Ambrella firmasının üretmiş olduğu sistemi kısaca özetlemek gerekirse;

 • Tanıma güvenilirlik düzeyi ile gerçek zamanlı nesne tanıma.
 • Çok şeritli, gerçek zamanlı araç tanımlama + ANPR/LPR – (plaka okuma ve plaka tanıma) ile üzerinde birden fazla plaka olan tırları da tanımlayabiliyor.
 • Görsel farkları renkli olarak gösteren 3 boyutlu nesne görüntüleme.
 • Nesne tanıma ile caddelerin, trafiğin ve binaların tam renkli görüntülerini sunması.
 • Yoğun kalabalığa sahip bir kavşakta bile her bir aracın tanımlanması ve plakalarının tespit edilebilmesi.

Security and Safety Things (SAST)

Bosch firmasından ayrılarak kurulan bu şirket, aşağıdaki dört ana hizmeti yaratarak elektronik güvenlik ekosisteminde en çok gelecek vaat eden yenilikleri sunuyor;

 • Herhangi bir güvenlik kamerasının iyileştirmelerini destekleyecek (Google Play ve App Store’daki güncellemeler gibi) ilk “standartlaştırılmış” işletim sistemi platformu.
 • Video hizmetlerini sunmak için tasarlanmış bir integratör portalı.
 • Video yönetimi, video analizi ve ilgili uygulamaların satın alınabileceği dünya standartlarında bir uygulama mağazası.
 • Yeni platformda iş birlikteliğini teşvik etmek ve SAST toplumunun ilerlemesini sağlamak için tasarlanmış bir yazılım geliştirici ortamı.

Resideo (Honeywell’den Ayrılıp Kurulan Bağımsız bir Şirket)

HVAC (ısıtma, havalandırma ve soğutma) ve bina yönetiminden ev otomasyonuna, Honeywell elektronik güvenlik ve emniyet endüstrisini en uyumlu çözümlerle desteklemektedir. Resideo, yerleşim yerleri ve küçük ticari bölgeler için HVAC, rahatlık, güvenlik ve tam entegre ev otomasyonu sağlamak amacıyla kurulmuştur. Firma tarafından havuzları, mülkleri ve evlerin içini korumak amacıyla nesne tanıma özelliğine sahip çoklu sensörlü iç-dış alan tespit sensörü tanıtılmıştır. HVAC cihazları artık basit ve akıllı sıcaklık kontrolü ile birlikte düzen içinde çalışabilmektedir. Endüstrinin tablet formatındaki ilk entegre mobil ev otomasyon kontrol paneli artık, evin içinde veya dışında herhangi bir yerde taşınabilir olup, cihazların kontrolünü ve güvenlik kameralarını izleme imkanı sağlıyor. Resideo, entegre olarak çalıştıkları pek çok ev otomasyon bileşeni ve çözüm şirketlerini içeren bir sunum yaptı. En ilgi çekici ürün ise; alan tespiti, giriş kilit kontrolü, güvenlik kameraları, sesi ve konuşulan dili algılayabilen yüksek teknoloji ürünü silindir oldu.

Alarmcom

Kapsamlı mobil hizmetler platformu ile tanınan şirket, CES 2019’da iki yeni özelliği tanıttı;

 • Yanlış alarmları en aza indirmek için sunulan “Akıllı Sinyal” teknolojisi herhangi bir abone evindeki alarmı uzaktan iptal ya da teyit edebilecek. Alarm izleme merkezi ilgili birimleri (polis, itfaiye, ambulans) bu işleme göre bilgilendirecek.
 • Yeni bir sağlık hizmeti olarak sunulan Wellness; yaşlılar için kişiselleştirilebilir bakım içeriyor. Bu özellik ile yaşlıların bağımsızlığını koruyarak aynı zamanda aile üyeleri ve arkadaşlarına onları güvende tutma olanağı sunuyor. Wellness, tüm yaşam alanı boyunca gizli kablosuz sensörler kullanarak aktiviteleri takip edip; düşüşleri ve sağlık verilerini izleyerek bakıcılara anlık durumun yanı sıra olası acil problemler hakkında gerçek zamanlı bilgi veriyor.

UVEye

Araç şasi taramalarında derin öğrenme (deep learning), yüksek çözünürlüklü kameralar ve sürekli olarak geliştirilen UV-EYE, taşıt görüntülemenin daha hızlı işlenmesi için gereken yanıttır. UV-EYE; sınır geçişleri, taşıt üreticileri, havalimanları ve stadyumlar gibi geniş dikey endüstri alanlarında kullanılmaktadır. UV-EYE, yakıt deposu gibi aracın altında bulunan bölümleri sürekli başarılı bir şekilde tarayarak bu bölümlerin nasıl görünmesi gerektiğini belirler ve aracın herhangi bir parçasındaki en ufak görsel değişikliği fark ederek bu bölümlere gizlenmiş bomba, silah ve uyuşturucuların tespit edilmesini sağlar, böylece makine öğrenimi algoritmaları sayesinde tanıma sürecini geliştirir.

Kwikset

İki yeni kablosuz internet ve bluetooth özellikli “Halo” akıllı kilitleri, herhangi bir hub’a ihtiyaç duymadan var olan modemlere bağlanır ve Kwikset mobil akıllı telefon/tablet uygulaması aracılığıyla 250 adet eşsiz kullanıcı kodu, misafir ve uzaktan kilitleme/kilit açma fonksiyonunu destekler.

CES 2019 fuarında ürünlerini sergileyen diğer güvenlik şirketlerinden bazıları ise şunlardır;

Seco-Larm – Alan Meşguliyet İzlemesi (Room Occupancy Monitor)ilk defa tanıtıldı.

Ring – Kapı İzleme Kamerası ve Akıllı Aydınlatma Çözümü lansmanı yapıldı.

Nortek Security & Control – ELAN akıllı dokunmatik paneli ve videolu kapı zili tanıtıldı.

ADT – Komut Paneli & Kontrol Platformu duyuruldu.


Kaynak; https://www.securityinfowatch.com/video-surveillance/video-analytics/article/21040959/innovations-in-security-tech-from-ces-2019

Reklam

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Kim ne demiş?

avatar
  Takibe al  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
X