Güvenlik KameralarıKütüphane

BLC Nedir

Reklam Milestone

BLC (Backlight Compensation), görüntünün bir kısmının aydınlık, bir kısmının karanlık olması durumunda ışığı arttırıp, karanlık bölümü aydınlatmaya yarayan özelliktir. BLC dilimizde “arka ışık telafisi” olarak tanımlanmaktadır.

BLC (Backlight Compensation), güvenlik kamera sistemleri teknolojileri içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. BLC, görüntünün bir kısmının aydınlık, bir kısmının karanlık olması durumunda ışığı arttırıp, karanlık bölümü aydınlatarak, ışık önünde duran nesne ya da canlıların net bir şekilde görüntülenmesini sağlar. Bu özellik sayesinde normalde karanlık ve belirsiz olan görüntü, net ve kolayca yorumlanabilen bir görüntüye dönüştürülebilir.

BLC Çalışma Mantığı Nedir?

BLC özelliği videoyu farklı bölgelere ayırır ve her bölgeye farklı bir pozlama uygular. Bu, yüksek veya düşük ışık seviyelerine sahip bölgelerin düzeltilmesine ve kameranın odaklandığı nesneler için normal bir ışık aralığını yakalamasını sağlar. Genel olarak BLC, video çerçevesinin tüm alanını algılayabilir ve ortalama ışık seviyesini ölçebilir. Bir diğer deyişle BLC, çok loş bir ön plan ile çok parlak bir arka planın olduğu durumlarda, kameranın karanlık bölgeye ışık uygulayabilmesi için aktif hale gelir.

BLC Kapalı / Açık

BLC özelliği, güvenlik kameralarının kapı, pencere vb. gibi doğrudan ışık gelebilecek yerlere bakması durumunda hayati önem taşımaktadır. Örneğin, bir kişi ya da bir nesne, bir pencerenin önünde ise kişi veya nesnenin arkasında çok fazla doğal ışık olduğu için görüntü karanlık olacaktır.

BLC, ön plan ile arka plan arasında aşırı bir ışık farkı olduğu durumlarda verimli çalışmayabilir. BLC, WDR’den farklı olarak aşırı ya da az ışık olan alanları dengelemek yerine bir görüntüdeki tüm sahneyi aydınlatmaya çalışmaktadır. BLC’nin zorlandığı bu durumda ise devreye WDR (Wide Dynamic Range) özelliği girmektedir.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı