Yazılar

Belediye Binaları Uygulamaları

Reklam Milestone

Günümüzde belediye binaları binlerce vatandaşların birtakım işlemleri yürütmek için ziyaret ettiği, sürekli sirkülasyon ve yoğunluğa sahip bir hizmet kurumu olarak görev almaktadır. Bu açıdan bakıldığında kurumun güvenlik seviyesinin üst derecede tutulması ve insan kaynaklı doğabilecek olası tehditlerin ve şüpheli şahısların önüne geçilmesi gerekmektedir.

Bu tip kurum binalarında, bu tarz tespitlerin sağlanması için güvenlik sistemleri tarafında akıllı analizli yapay zeka yazılımı ile kuruma giren kişilerin günlük yaş ortalamaları hesaplanabilir, saç, çanta, şort, gözlük, renk vb. verilere göre geriye dönük detaylı filtreleme yapabilir, kişi sayma ve şüpheli paket algılama, araç, motosiklet ve insan algılama vb. olayları filtreleyip herhangi şüpheli bir durumu kolaylıkla tespit edebilir.

Böylece kurumun refah ve güven seviyesi üst düzeyde tutularak, yapılacak olan doğru analizlerle bu tarz tehlikeler anında sağlıklı ve erken önlemler alınabilir, tehlikenin kolayca tespiti sağlanıp, olaya hızlıca çözümler sunulabilir.

Bir diğer önemli konu ise kurumun yangın alarm sisteminin aktif bir şekilde işlevini sürdürmesinin gerekliliğidir. Belediye binalarının kalabalık olması, kimi bölgelerde vatandaşların sıra kuyruklarında dahi beklemesi ve çok fazla insan sirkülasyonun olması; yangın durumunda panik olan herkesin aniden binayı boşaltmaya çalışması durumun izdiham ile sonuçlanmasına, insanların birbirine zarar vermesine hatta ölüme bile sebep olabilir.

Kısaca bilgi verecek olursam, akıllı yangın sistemlerinde yangın durumunda detektörlerden alınan alarm bilgisi doğru senaryo çizilerek, yangın durumunda insanların kısım kısım ve bir düzen halinde binayı boşaltmalarını sağlar.

Yine yapılan senaryolarla panik anında asansör kullanımını engellemek amacıyla asansörler devre dışı bırakılabilir, elektronik kapı ve turnikeler boşa çıkarılarak insanların rahatlıkla binayı boşaltması sağlanabilir. Böylece kaos ortamının önüne geçilip can ya da mal kayıpları en aza indirilir.

Piyasada maalesef kurumlara kurulan yangın ihalelerinde sistemler kurulduktan sonra sistem düzgün çalışmadığı için (devamlı alarm, siren durumu olması vb.) cihazların fişleri çekiliyor ve sistem etkisiz hale getiriliyor.

Bununla ilgili ülkemizde daha önce bir takım olumsuz tecrübeler yaşanmış; sistem çalışmadığı için kurum binalarında çıkan yangın pek çok insanın hayatına mal olmuştu. Bu sebeple olası can ve mal kayıplarını önlemek amacıyla belediye binalarında özellikle güvenlik ve yangın alarm sistemlerinin mutlaka düzgün kurulması ve çalışır halde olması üst düzeyde önem arz etmektedir.

Reklam blank

Melis İnce

2016 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri ve Çevre Mühendisliği çift anadal bölümlerinden mezun oldu. Ardından 2019 yılında Bahçeşehir Üniversitesi İşletme MBA yüksek lisans programını tamamladı. CCTV & Yangın Güvenlik sektöründe 4 yıllık bir tecrübeye sahiptir. Han Elektronik A.Ş’de Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

Son Yazılar

2 Yorum

  1. Elde edilen bilgilerle risk analizi yapan akilli sistemlerin hayatimizi kolaylastirmasi ve ihtiyac aninda gun yuzune cikmasi, guven anlaminda icimizi rahatlatmistir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı