NedirYangın Dedektörleri

Basınç Dedektörü

Reklam

Basınç dedektörü, basınç nedeniyle yanma ve patlamaların oluşabileceği alanlarda basınç değerini kontrol eden dedektörlerdir.

Yanma olayında genellikle ısı ve ışığın oluşturduğu kimyasal bir reaksiyon söz konusudur. İnsan duyuları sebebiyle en iyi yangın algılayıcıdır. İnsanların olmadığı mekan, zaman ve durumlarda yangın algılama işini yangın dedektörleri yapmaktadır.

Yangın dedektörleri, yangın algılama ve ihbar sistemleri içerisinde en önemli unsurdur. Yangın dedektörleri, yangını algıladıktan sonra durumu kontrol paneline iletir. Gelen bilgi yangın kontrol paneli tarafından işlenerek yangın ihbar cihazları aracılığı ile insanlar uyarılır.

Yangın algılama ve ihbar sistemlerinde kullanılacak olan yangın dedektörlerinin türü ve yapısı; kurulumun yapılacağı yere göre farklı özellikler göstermektedir. Ortamda bulunan basınç sebebiyle çıkabilecek yangınları önlemek için basınç dedektörüleri kullanılmaktadır.

Basınç Dedektörü Nedir

Basınç dedektörü, basınç nedeniyle yanma ve patlamaların oluşabileceği alanlarda basınç değerini kontrol eden dedektörlerdir. Basınç dedektörleri, kapalı hacimlerde, kanal veya kazanlardaki basınç yükselmelerini sisteme bildirir. Mantık olarak gaz dedektörü gibi çalışmaktadır. Belli bir basınç değerinden sonra patlama riski taşıyan gazların bulunduğu ortamlarda kullanılırlar. Çalışma ilkeleri basınç ölçüm cihazları ile aynıdır. En önemli özellikleri ise patlamaya karşı dayanıklı (ex-proof) olmalıdır.

Reklam
Etiketler
basınç dedektörü nedir yangın alarm yangın algılama yangın ihbar

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Kim ne demiş?

avatar
  Takibe al  
Bildir
Başa dön tuşu
Kapalı
X