Reklam
Röportaj

Azim ve Fedakarlık: Belkız Çınar Pişman’ın Başarı Yolculuğu

Sıfırdan geldiği noktada dürüstlüğü, kararlılığı ve çalışkanlığı ile örnek olan, Egemen Elektronik şirketinin kurucusu Belkız Çınar Pişman ile iş hayatındaki yolculuğunu konuştuk.

Belkız Hanım’ın mütevazı kişiliği, misafirperverliği ve samimiyeti bizi çok etkiledi. Değerli vaktini ayırdığı ve bizi kırmadığı için kendisine teşekkürü bir borç biliriz.

Sektöre nasıl bir başlangıç yaptığınızı kısaca paylaşır mısınız?

Sektörde çalışmaya 1999 yılında, gazetenin iş ilanları sayfasında görüp başvurduğum ilan ile başladım. Çalıştığım ilk firmada seslendirme, uydu, yangın alarm ve ağırlıklı olarak CCTV sistemleri üzerine çalıştım.

O yıllarda çok yoğun bir şekilde çalışıyordum. Şehir içi ve şehir dışı müşteri ziyaretleri yapıyordum, fuarlara katılıyordum. Tabi o dönem bütün bu yoğunluğun içerisinde eğitimime 2 kez ara vermek zorunda kaldım.

O dönem çalıştığınız şirketlerde hangi departmanlarda görev aldınız?

Ağırlık olarak satış bölümündeydim ama muhasebe, depo vb. bütün departman işlerini de yapıyordum. Müşteri ile görüşüp ürünün satışı konusunda anlaştıktan sonra tahsilatını yapıyor, faturasını kesiyor ve paketlemesini yapıyordum. Bir ürünün içerisine hard disk takılmasından tutun da, sistemin kurulup çalışır hale getirilmesine kadar birçok teknik bilgiyi de bu şekilde öğrendim.

Peki bütün bu çalışmalar tecrübe açısından size neler kattı?

İlk iş yerinde 7 yıl çalıştıktan sonra başka bir firmaya geçiş yaptım. B2B sistemi kullanıyorduk. OEM ürünlerin yerine marka ürünler satmaya başlamıştım. Perakende satışlar yapıyordum yine. Çalıştığım bir sonraki firmada perakendeyi bırakıp tamamen kurumsal satış tarafına geçtim.

Perakende tarafında belirttiğim gibi ürünün satışı, yan ürünleri ve sevkiyatına kadar olan bütün bu süreci öğrenmiştim. Kurumsal satış yaptığım dönemlerde ise yoğun olarak sahadaydım. Müşterileri ve projeleri sahada daha iyi gözlemleme fırsatı buldum. Kurumsal firmalar proje ağırlıklı çalıştığından dolayı, bir projenin başlangıcından sonuna kadar olan bütün süreci takip etme imkanım oldu. Bu sayede sahada, keşifte, uygulamada çok önemli ve değerli tecrübeler edindim.

Belkız Çınar Pişman, Egemen Elektronik

Kendi firmanızı kurmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Sektörde tedarikçi sayısının daha az olduğu dönemdeki çalışma şekli; sektörü oluşturan üretici ve distribütör firmalarda alışkanlıklar oluşturmuştu. Teknolojinin gelişmesiyle üretici ve distribütör sayısı artmaya başladı, bununla birlikte; ürün, fiyat, çalışma koşulları açısından müşterilerin seçenekleri de çoğaldı.

Eski ve köklü firmaların çoğu, hantallaşan yapıları sebebiyle bu değişimi fark edemediler ve bu değişim sürecine ayak uydurmakta zorlandılar. Bu firmaların katı kuralları vardı ve müşterilerine mesafeliydiler. Kısacası alıştıkları “ürün bu, fiyatı bu, ödeme şekli de bu” yaklaşımından vazgeçemediler.

Ben de o dönem müşterilerimin yaşadıkları sorunları çözmek, işi ve işleyişi geliştirmek için çaba sarf ediyordum. Sonuç olarak çalıştığınız yerin kurallarına uymak zorundasınız ancak alışkanlıkları aşmaya çalışmak, inisiyatif almak da benim açımdan yorucu ve yıpratıcı olmaya başlamıştı. Kendi firmamı kurmaya da o dönemde karar verdim. Müşterilerin sorunlarına çözüm üretecek, işi ve işleyişi geliştirecek bir yapı oluşturmak istiyordum ve Egemen Elektronik’i kurduk.

Egemen Elektronik’i kısa bir süre içerisinde başarılı bir noktaya taşıdınız, bu başarıyı neye borçlusunuz?

Aslında Egemen Elektronik risk aldı ve her şeye sıfırdan başladı. Şirketi 2013 yılında kurduk, 4-5 yıl içerisinde de 3 büyük proje aldık. Sahip olduğumuz vizyonu Egemen Elektronik ile ortaya koyduk. Önceliğimiz; her zaman müşterilerin sorunlarını daha hızlı ve kolay bir işleyiş ile çözmek oldu.

Çalışanlara yaklaşım şekli de başarı için çok önemli. Mesela şu an bizde çay saati, kahve saati gibi bir yaklaşım yok. Öncelik olarak firma çalışanına değer vermeli, sonra bunun karşılığını beklemeli. Siz değer verdiğiniz zaman çalışanlar da size değer veriyor ve emek harcıyor.

Başarımızın büyük bir bölümü de bizi anlayan, bize değer ve destek veren tedarikçilerimiz ve müşterilerimizin sayesindedir. Ne kadar iyi olursanız olun karşılığını bulamadığınız zaman devam etmeniz mümkün olmuyor. Egemen Elektronik’in işe yaklaşımı müşteriler tarafından karşılık buldu ve bu şekilde çalıştıkça da işler arka arkaya gelmeye başladı. Bu vesileyle tedarikçilerimize ve müşterilerimize teşekkür etmek isteriz.

Egemen Elektronik

İş hayatında karşılaştığınız zorluklar oldu mu, olduysa bu zorluklarla baş etme yöntemleriniz nelerdi?

Çok fazla oldu. İlk önce Belkız’ı sonra Egemen Elektronik’i bildiler. Destek olanlar kadar, “destek oluruz” deyip hala daha carisi olmayanlar da var tabi. Hiç çalışmadığım halde tıkandıkları noktada destek olduğum firmalar da oluyor. Hani derler ya “iyilik yap denize at” ben buna inanıyorum.

Egemen Elektronik açısından en önemli zorluk ise firmaların; “distribütör varken neden yeni kurulmuş dağıtıcı bir firmadan ürün alayım” demeleriydi. İşte biz de tam burada ziyaretlere öncelik verip, ikili ilişkileri ve diyalogları geliştirmeye başladık. “Saat 17:00 kargo çıkamayız” demedik, gerekirse saat 18:00’da 19:00’da otobüslere ürün bıraktık. “Gecenin bir yarısı” demedik, işyerini açıp ürün teslim ettik.

Mesela; gece 04:00’da bir yandan çocuğumu ayağımda sallarken diğer yandan AutoCAD’te ürün belirledim, sabah 06:00’da Türk Hava Yolları’nın antreposu için demo yapmaya gittim… Bu ve bunun gibi örnekleri çok fazla yaşadık. Sıfırdan kurulan Egemen Elektronik’i bugün milyon dolarlık cirolara ulaştıran da bu fedakarlıklardır.

“Çocuk” dediniz. Türkiye’de iş hayatında kadın olarak başarılı olmak zaten zor bir şey iken, siz bir de bu süreçlerde anne olarak nasıl bir mücadele verdiniz?

Burada öncelikle eşim Levent Pişman’a teşekkür etmek istiyorum. Bana en büyük desteği o verdi.

2007 yılında Egemen dünyaya gelmişti, 2013’te şirketi kurduk, 2014’te Ulaş, 2015 yılında da Kuzey ile birlikte üçüncü kez anne oldum. Zor gerçekten ama çocuk rızkıyla gelir derler… Günün yarısında çalışıp diğer yarısında çocuk baktım. Elimde pusetle ziyaretlere gittiğim oldu. Kucağımda çocuğumla proje anlaşmaları yaptım. Hani “çocuk var” deyip bahane ediyorlar ya, bu bende hiçbir zaman olmadı.

Sektör sürekli olarak gelişiyor, peki sektörün geleceği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Bizim oluşturduğumuz sistemlerin önemi ihtiyaç olana kadar anlaşılmıyor. Sağlık gibi, eğitim gibi çok göz önünde değiliz fakat bütün sektörlere hizmet veriyoruz. Sektör olarak, güvenlik sistemleri ve güvenlik önlemleri ile ilgili yasaların artmasıyla daha ön plana çıkmaya başladık.

Eskiden sayılı marka ve ürün vardı, teknolojinin gelişmesi markaların ve ürün çeşitliliğinin de artmasına sebep oldu.

Peki sizce markaların artmasının avantajları ya da dezavantajları nelerdir?

Markaların artmasının aslında birçok avantajı var. Markalar rekabet ortamını arttırıyor. Teknolojik olarak daha gelişmiş ürünleri daha uygun fiyatlara alıyoruz ama bazen bilgisizlik yüzünden bu rekabet dezavantaja dönüyor, bu da sektörü olumsuz yönde etkileyebiliyor. Marka sayısındaki artışı daha avantajlı olarak kullanmamız gerekir.

Egemen Elektronik Showroom

Teknolojik gelişmeleri nasıl takip ediyorsunuz?

Markaların yaptığı sunumlara, tanıtımlara, sertifika programlarına katılıyoruz. Sattığımız ürünler ile ilgili eğitimler alıyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı bütün önemli fuarları ziyaret ediyoruz.

Bütün bu rekabetin yanında, ekonomideki dalgalanmalar da firmaları olumsuz yönde etkiliyor. Siz bu rekabet ve ekonomik koşullarla nasıl mücadele ediyorsunuz?

Rekabet konusunda… Gelen talepleri ve ihtiyaçları doğru analiz edip, alternatif çözümler sunuyoruz. Kaliteli hizmet verebilmek adına da dünya çapında kabul görmüş olan markalarla çalışıyoruz.

Ekonomik dalgalanmalar açısından bakacak olursak; evet ne yazık ki kur her sektörü olduğu gibi bizim sektörümüzü de olumsuz etkiledi. 2018 yılından sonra bir çok firma kapandı. Kurun kaç olduğundan çok, ani büyük değişikliklerin olması zarar veriyor. Aslında kur istikrarlı olsa daha kolay olur. Biz stoklu çalışan bir firmayız. Sadece satış olduğunda ürün tedarik etsek, bulunduğumuz noktada devam etmemiz zordu.

Son olarak, sektördeki çalışanlara kendi işlerini kurmaları konusundaki tavsiyeleriniz nelerdir?

Günümüzde çalışanların çoğu kendi firmalarını kurmaya çalışıyor. Bir iki iş yaptıktan sonra “ben oldum artık firmamı kurayım” diye düşünüyor ama muhasebesini, vergisini, KDV’sini, aracını, sigortasını vb. giderleri hesaplamıyor. Bütün bunların yanında içinde bulunduğunuz dönemin şartlarını da hesaba katmak gerekir. Egemen Elektronik’i bugün kuracak olsak her şey çok daha zor olabilirdi.

Reklam
Etiketler
Belkız Çınar Pişman egemen elektronik röportaj

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

20
Kim ne demiş?

avatar
10 Yorum Sayısı
10 Cevap Sayısı
0 Takipçiler
 
En çok puan alan
İlgi çeken yorum
  Takibe al  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Güler
Ziyaretçi
Güler

Egemen Elektronik ; Emeğin ve Azmin Büyük bir örneğidir.Allah yolunuzu daima açık etsin.

BELKIZ PİŞMAN
Ziyaretçi
BELKIZ PİŞMAN

Güler Hanım çok teşekkür ederim sağolun, Allah razı olsun , Allah utandırmasın inşallah , amin …

sevgi arzu ağca
Ziyaretçi
sevgi arzu ağca

Egemen elektronik basarılı destegini asla esirgemeyen fedakar azimli dürüst bir firma . yolunuz açık olsun herdaim. Allahım emeklerinizi asla boşa cıkarmasın , bol kazanclar versin inşallah .

BELKIZ PİŞMAN
Ziyaretçi
BELKIZ PİŞMAN

Sevgi Hanım çok teşekkür ederim çok sağolun, destekleriniz ile inşallah. Amin inşallah. Allah razı olsun. Allah utandırmasın inşallah.

Ertan GÜL
Ziyaretçi
Ertan GÜL

Sevgili Kardeşim. Seninle ve ailen ile gurur duyuyorum.. Başarıların kat ve kat artmasını yüce Allah tan tememin ederim.. Sağlık ile kal.. Sevgiler Ertan

Belkız Çınar PİŞMAN
Ziyaretçi
Belkız Çınar PİŞMAN

Ertan Abicim çok teşekkür ederim. Allah razı olsun, Allah utandırmasın inşallah. Hep birlikte başarılara inşallah. Amin . Sevgiler, Saygılar…

Hakan Ulu
Ziyaretçi
Hakan Ulu

Beni de Ailenin İçine Kabul Ettikleri ve Aile içinde Nazımı Çektikleri İçin Kendilerine Teşekkür Ediyorum. Sayenizde Bu Sektöre Bende Giriş Yaptım. Her zaman Her şeyin En Güzelini Hak ediyorsunuz. Yüce Yaradanım Yolunu Her Daim Açık Tutsun.

Belkız Çınar PİŞMAN
Ziyaretçi
Belkız Çınar PİŞMAN

Çok çok teşekkür ederim Hakan ne demek rica ederiz. Sen her zaman bizim ailemiz içindesin desteklerin , arkadaşlığın dostluğun için çok teşekkür ederiz. Sektörde güzel işler projeler yapmamız dileğiyle yorumun için teşekkür ederim … Allah razı olsun . Amin inşallah.
Sevgiler, Saygılar…

Saliha
Ziyaretçi
Saliha

Azim ve sabırla başardın canım. Gurur duyuyorum başarılarını gördükçe. İyilik yap denize at felsefen egemen elektroniği daha büyük başarılara götürecek buna inanıyorum.

Belkız Çınar PİŞMAN
Ziyaretçi
Belkız Çınar PİŞMAN

Ablam Çok teşekkür ederim sektörün bana kazandırdığı ablalarımdan birisin iyi ki varsın . Allah razı olsun. Allah utandırmasın ablacım inşallah hepimizin yolu açık olsun Sevgiler, Saygılar..

Mustafa Saner Ege
Ziyaretçi
Mustafa Saner Ege

Allah başarılarınızı daim etsin

Belkız Çınar Pişman
Ziyaretçi
Belkız Çınar Pişman

Mustafa Bey çok teşekkür ederim. Allah razı olsun , Allah utandırmasın inşallah sağolun.

Deniz baş
Ziyaretçi
Deniz baş

Güvenlik sektöründe bana göre en güzel idol dür belkıs pişman hem cinsim olarak gurur duyuyorum kendisine ve ne olursa olsun mütevaziliginden insanlara eşit duruşundan ödün vermeyen çok başarılı bir iş kadını,bir anne ,bir eş bunların hepsini bir anda yapıp bu kadar mütevazi kalmak kişiliğinden ödün vermemek herkesin harcı değil maddi manevi kazançlı huzurlu günlerin olsun iyiki varsın sevgi ve saygılarımla

Belkız ÇINAR PİŞMAN Egemen
Ziyaretçi
Belkız ÇINAR PİŞMAN Egemen

Denizcim çok teşekkür ederim düşüncelerin ,duyguların için çok mutlu oldum . Her zaman elimden geleni yapmaya çalıştım ve yapmaya çalışacağım. Allah utandırmasın inşallah, Rabbim bugünümüzü aratmasın inşallah. Hep beraber sağlıklı huzurlu ve başarılı bir dönem bizim olsun inşallah ..
Sevgi ve Saygılarımla…

Arif ARSLAN
Ziyaretçi
Arif ARSLAN

Sevgili kardeşim başarıların devamını diliyorum. Bütün bu süreçte nasıl azimle çalıştığına hem iş arkadaşlığımız boyunca hemde Egemen Elektroniği kurduktan sonra şahidim. Rabbim daha büyük başarılar yaşatsın sana.İnanıyorum ki Egemen Elektronik daha iyi yerlerde olacak.

Belkız Çınar Pişman
Ziyaretçi
Belkız Çınar Pişman

Arif Abicim çok çok teşekkür ederim, Allah razı olsun , Rabbim utandurmasın inşallah. Umarım hep beraber başarılı işlere imza atar, iyi yerlerde oluruz. Saygılar, Sevgiler.

Mahmut bilaloğlu
Ziyaretçi
Mahmut bilaloğlu

Belkız hanım başarılarınız daim olsun.

Belkız Çınar Pişman
Ziyaretçi
Belkız Çınar Pişman

Çok teşekkür ederim Mahmut Bey ,
Amin inşallah hep birlikte başarılar daim olsun.

Nusret Altınoluk
Ziyaretçi
Nusret Altınoluk

Bir Türk kadınının azmi,çalışkanlığı ve fedakarlığı karşısında yıkılamayacak engel yoktura en güzel örnek olmuş bu hikaye. Sizi canı gönülden tebrik ediyorum Belkıs Hanım. Umarım bu röportaj kulaktan kulağa bir çok kadın girişimcimize ulaşır ve sadece bu sektördeki değil, tüm sektörlerdeki atılım yapmayı düşünen ancak zorluklar karşısında çekinen kadınlarımıza örnek olur. Başarılarınızın devamını dilerim. Saygılar…

BELKIZ PİŞMAN
Ziyaretçi
BELKIZ PİŞMAN

Nusret Bey öncelikle ilginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Umarım Allah bizleri utandırmasın ve yaşadığımız tecrübeler, başarılar herkese örnek olsun.
Kadın isterse, çalışırsa yapamayacağı şey yoktur sanırım hayatta. Tabi ki şans yanımızda olmalı.
Bana destek olan herkese sizin vesilenizle tekrardan çok teşekkür ederim.
Sizlere de başarılar dilerim.
Saygılar.

Başa dön tuşu
Kapalı