Kütüphane

Amazon Akıllı Market Teknolojisi

Reklam Axis Seslendirme

Günümüz teknolojisin en büyük devlerinden biri olan Amazon, akıllı market ile yeni bir devrin başlangıcına imza atıyor: Amazon Go.

Amazon Go, ödeme gerektirmeyen alışveriş türü olarak tanımlanıyor. Bu durumda, Amazon Go’da alışveriş yaptığınızda asla sırada beklemek zorunda kalmayacağınız anlamına geliyor. Mağaza bir Amazon Go uygulamasıyla çalışır. Kısacası, Amazon Go fiziksel olarak bulunabilen akıllı markettir. Bu markete girersiniz, istediğiniz ürünleri alırsınız ve uygulama sayesinde tekrar ayrılırsınız. Aldığınız ürünler Amazon yapay zeka algoritması ile sepetinize çoktan eklenmiş olur.

Amazon Go ilk olarak yaklaşık 1.800 feet kare perakende alana sahip Seattle’da küçük bir market olarak açıldı (Amazon Akıllı Market). Market, otomatik sürüşlü araçlarda bulunan ve bilgisayar görüşü, sensör füzyonu ve derin öğrenme gibi teknolojiler kullanılarak çalışır. Bu teknoloji, ürünlerin raflardan ne zaman alındığını veya ne zaman iade edileceğini algılar ve bunları sanal sepetinizde takip etmenize de ayrıca olanak sağlar. Mağazadan ürünleriniz ile birlikte ayrıldığınızda, Amazon hesabınızdan ücret alınır ve size bir makbuz gönderilir.

Amazon Go’yu kullanmaya başlamak için bir Amazon hesabına, desteklenen bir akıllı telefona ve ücretsiz Amazon Go uygulamasına ihtiyacınız var.

Uygulamanın sizin için özel oluşturduğu barkodu ilk başta market kapısında turnikeye okuttuğunuz an alışverişe başlayabilirsiniz. Raflarda bulunan ürünleri herhangi bir okuma yapmadan direk alabilirsiniz. Daha sonra işiniz bittiğinde dışarı çıkabilirsiniz. Aldığınız ürünleri istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Amazon Go, müşterilerin sadece aldıkları şeyler için ücretlendirilmesini sağlamak için yapay zeka, bilgisayarla görme ve çoklu sensörlerden alınan verilerin bir kombinasyonunu kullanır. Kameralar, raflardan alındıklarında öğeleri izlemek için kullanılır.

blank
Amazon Go, Seattle

Amazon tarafından 2015’in başlarında yapılan bir patent başvurusu, ilk önce Amazon müşterilerinin bir kasiyer kaydında veya kioskta (büfe de diyebiliriz) durmadan ürün seçmesine ve ayrılmasına izin verecek yeni bir perakende mağazası hakkında ayrıntıları ortaya koydu. Patent, alışveriş yapanları ve ürünlerini tanımlamak için bir kamera, sensör ya da RFID okuyucu sistemi kullanarak çalışacak bir mağazayı ortaya çıkardı.

Ayrıca, kullanıcının görüntülerini, kullanıcının boy ve kilo gibi ayrıntılarını, kullanıcı biyometriğini, bir kullanıcı adını ve şifreyi, hatta kullanıcı satın alma geçmişini içeren “yüz tanıma” ve kullanıcı bilgisinden de bahsedilir.

Bu patent başvurusunun, “Just Walk Out” teknolojisinin son yinelemesini tam olarak tarif edip etmediğinden net bir şekilde emin değiliz. Bununla birlikte, bir kamera izleme sistemi ve yüz tanıma şeklinde bir çeşit AI (yapay zeka) olduğu bilinmektedir.

Amazon Go uygulamasının altında dört ekran için sekmeler içeren bir gezinme çubuğu bulunur: “Anahtar“, “Makbuzlar“, “Hakkında” ve “Diğer“. Anahtar ekranı, mağazanın turnikelerinin size izin vermek için taradığı QR kodunu getirirken, Makbuzlar ekranı ayrıldıktan sonra ne satın aldığınızı gösterir.

Amazon Akıllı Market, Amazon Go ile beraber daha önceden marketlerde alışveriş esnasında meydana gelen ödeme, personel gibi sorunların çoğu çözülmüş ve market giderleri diğer normal marketlere nazaran daha az hale gelmiş oldu.

Amazon’un Deep Learning (analiz ve derin öğrenme algoritması), Computer Vision (yüzlerce kamera ile bilgisayar görüşü) ve Sensor Fusion (kilo, boy, yüz gibi fiziksel özelliklerin algılanması) teknolojilerini birbiri ile entegrasyonu olarak ortaya çıkardığı Amazon Go müşterilerine ileri teknoloji bir kullanıcı deneyimi sağlamayı amaç edinmektedir. Bu sayede Whole Foods, Fresh, Prime, Alexa gibi rakiplerinden daha ileri bir vizyona sahip olduğunu ayrıca göstermiş oldu.

Almak istediğimiz ürünleri bu kadar kolay bir şekilde almamızı sağlayan teknoloji belki de ileride ne alacağımızı bile bize gösterebilir. Kim bilir?

Reklam IRMARINETECH Yazılım

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı