Yangın Dedektörleri

Alev Dedektörü

Reklam Axis Seslendirme

Alev dedektörü, alevi algılayan optik hücreler sayesinde yangınlara karşı ortamdaki alevi ya da ani parlamaları algılayıp, durumu kontrol paneline ileten cihazlardır.

Yanma olayında genellikle ısı ve ışığın oluşturduğu kimyasal bir reaksiyon söz konusudur. İnsan duyuları sebebiyle en iyi yangın algılayıcıdır. İnsanların olmadığı mekan, zaman ve durumlarda yangın algılama işini yangın dedektörleri yapmaktadır.

Yangın dedektörleri, yangın alarm sistemleri içerisinde en önemli unsurdur. Yangın dedektörleri, yangını algıladıktan sonra durumu kontrol paneline iletir. Gelen bilgi yangın kontrol paneli tarafından işlenerek yangın ihbar cihazları aracılığı ile insanlar uyarılır.

Yangın alarm sistemlerinde kullanılacak olan yangın dedektörlerinin türü ve yapısı; kurulumun yapılacağı yere göre farklı özellikler göstermektedir. Ortamda oluşabilecek alevi ya da ani parlamaları tespit etmek için alev dedektörleri kullanılmaktadır.

Alev Dedektörü Nedir

Alev dedektörü, alevi algılayan optik hücreler sayesinde yangınlara karşı ortamdaki alevi ya da ani parlamaları algılayıp, durumu kontrol paneline ileten cihazlardır. Ortamda oluşabilecek alevi ya da ani parlamaları tespit etmek için alev dedektörleri kullanılmaktadır.

Alev Dedektörü Çalışma Prensibi

Her yanan maddenin kendine has bir alev özelliği ve alevin içerisindeki her bir rengin ayrı bir dalga boyu bulunmaktadır.

Alev dedektörleri optik prensibine göre çalışmaktadır. İçerisinde alevi algılayan, ışığa duyarlı optik hücreler bulunmaktadır. Belirli dalga boylarına maruz kaldıklarında bu hücrelerin iletkenliği değişmektedir. Bu hücreler; altın, titanyum ve bizmut gibi maddelerden oluşmaktadır. Bu maddelerin işlenmesi ve karıştırılması ile belirli dalga boylarına göre ayarlanabilmektedir.

Alev Dedektörü Kullanım Alanları

Alev dedektörleri genellikle; kimyasal tesisler, petrol üretim tesisleri, askeri alanlar vb. gibi ani patlama ve parlamaların olabileceği yerlerde kullanılmaktadırlar.

Sadece IR, sadece UV ya da bu iki prensibin bir arada olduğu UV/IR alev dedektörleri de bulunmaktadır. Güneşin de UV ışınları yayıyor olması sebebiyle güneş ışınlarının bol bulunduğu ortamlarda UV alev dedektörü çok fazla yanlış alarm vereceği için dedektöre Solar Blind (güneş ışığından etkilenmeyen) özellik eklenmelidir.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı