Akıllı Ev SistemleriKütüphane

Akıllı Ev Teknolojisinin Faydaları

Reklam Axis Seslendirme

Akıllı Ev teknolojisinin en yaygın beş avantajını ve bu yeni dünyaya nasıl geçebileceğinizi sizler için inceledik.

Son 10 yıldır gelişen ve yaygınlaşan akıllı telefonlar hayatımızda adeta bir devrim yarattı. Akıllı telefonlar, her geçen gün hızla gelişmeye devam ederken, hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Gelişen “mobil teknoloji” beraberinde kullanımı kolay, gelişmiş çözümler de sunmaya başladı. İlk olarak akıllı telefonlarla başlayan bu gelişme, akıllı ev sistemleri ile birlikte hayatımızın değişmez bir parçası olmaya devam ediyor.

Akıllı ev sistemleri, birbirleri ile entegre çalışan platformlar ve akıllı teknolojik sistemler ile birlikte yeni çağın vazgeçilmezi olma yolunda hızla ilerliyor.

Evinizi “Akıllı Ev” olarak dönüştürmenin pek çok avantajı bulunmaktadır. “Akıllı Ev” konseptinde uzaktan kontrol edebilmeden, analitik ve kullanım bilgilerini ölçmeye kadar bir çok avantaj bulunmaktadır.

Platformlar Arası Bağlanabilirlik (Entegrasyon)

#5: Platformlar Arası Bağlanabilirlik (Entegrasyon)

Güvenlik sisteminiz, hoparlörleriniz, aydınlatma sisteminiz ya da akıllı televizyonunuz olsun, evinizde farklı ürünleri birbirine bağlayarak; zamandan, paradan ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Birbirleri ile entegre ettiğiniz cihazlarınızı da cep telefonunuz aracılığı ile kontrol edebilirsiniz. Cihazları istediğiniz zaman, istediğiniz yerden açıp kapatabilir, ihtiyacınız olan ayarlamaları yapabilirsiniz.

Cihazlar arası entegrasyon; termostatınızı ayarlamanıza, güvenlik kamera görüntülerini izlemenize, ışıklarınızı programlamanıza ve çok daha fazlasını yapmanıza imkan sağlar.

Akıllı ev sisteminin en yaygın ve sık olarak kullanılan özelliklerinden ve faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir.

Uzaktan İzleme

Uzaktan izleme, ofisinizdeyken evinizdeki güvenlik kameralarının görüntülerini inceleme yeteneğinin ötesindedir; bir akıllı telefon, masaüstü bilgisayar veya tablet kullanarak yapabileceğiniz her türlü gerçek zamanlı veri görüntüleme özelliğini içerir. Buna kamera görüntülerinden ve oda sıcaklığından, ortamdaki sesleri ve karbon monoksit seviyelerini tespit etmeye kadar her şeyin izlenmesi dahildir. Evinizdeki tüm farklı sistemleri gerçek zamanlı olarak izlemeyebilmek, büyük bir avantajdır.

Kullanıcıya Göre Kişiselleştirme

Cihazlar arası entegrasyon, akıllı ev teknolojisinin diğer bir faydası olan kullanıcıya göre yüksek düzeyde kişiselleştirme ile birlikte gelmektedir.

Akıllı cihazlar, cihaza bağlı olarak genellikle çeşitli sliders ve kişiselleştirme araçlarını kullanarak hemen hemen her kullanıcı tercihi ile eşleşebilir. Örnek olarak bir akıllı termostat, evinizdeki sıcaklığı yerel hava koşullarına göre değiştirebilir. Akıllı Sprinkler sistemleri, evinizdeki farklı bölgeleri ayırt edecek şekilde programlanabilir; belirli bir alanın aldığı veya almadığı güneş ışığı miktarına göre davranışlarını özelleştirebilirsiniz. Bu tür bir özelleştirme, bahçenizdeki bitkilerinizi canlı tutmaya ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olacak daha verimli bir sulama programı sağlayabilir.

Akıllı Ev, Emniyet ve Güvenlik

#4: Emniyet ve Güvenlik

Emniyet, akıllı ev teknolojisinin ana faydalarından birisidir. Güvenlik kameraları ve ev alarmları gibi birçok popüler akıllı ev cihazı, evinizin güvenliğini anında artırabilir. Evinizin üzerinde görünür ve erişimi kolay bir güvenlik örtüsü sağlarlar.

Akıllı ev teknolojisinin birbirine bağlı olması sayesinde kablosuz kameralar, alarm sistemleri, hareket sensörleri, Wi-Fi özellikli kapı kilitleri, görüntülü kapı zilleri ve daha fazlasını kullanarak evinizi kolay ve akıllı bir şekilde güvence altına alabilirsiniz. Bu seçeneklere dair bilgileri aşağıda görebilirsiniz.

Kablosuz Güvenlik Kameraları

Kablosuz kameralar, söz konusu akıllı ev güvenliği olduğunda harika bir seçenektir. Bu sistemlerin kurulumunun kolay olması ve akıllı telefon ile kullanımlarının daha da kolay olması, evinizi istediğiniz zaman, istediğiniz yerden izlemenizi kolaylaştıracaktır.

Alarm Sistemleri

Kendi başınıza kurabileceğiniz (DIY-Do it yourself) kablosuz alarm sistemleri, daha fazla ev güvenliği için mükemmel ve uygun maliyetli bir seçimdir. Bu tür bir sistem satın aldığınızda herhangi bir profesyonel kurulum ücreti ödemek durumunda kalmazsınız ve bu durum size sensörleri dilediğiniz gibi ekleyip çıkarmanız için esneklik sağlayacaktır.

Profesyonel olarak kurulan sistemler ise, onları siber saldırılara karşı dayanıklı kılan çeşitli iletişim sistemleri ile birlikte kurulabilir. Cam kırılma sensörleri ile yerel ses ve ışık alarmları dahil olmak üzere çok çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Hareket Sensörleri

Günümüzdeki modern sensör sistemleri, hareket algılamada endüstri standardı haline gelen gelişmiş bir pasif kızılötesi (PIR) sistemi kullanmaktadır.

İç mekan hareket sensörleri genellikle hareket ile çalışan aydınlatma için kullanılır. Bu teknoloji, büyük bir güvenlik özelliği olmasının yanı sıra elektrikten tasarruf etmenin de bir yöntemidir. Öte yandan dış mekan sensörleri, daha belirgin bir şekilde güvenliğe yöneliktir ve genellikle güvenlik kamera sistemleriyle birlikte kullanılır.

Eğer sensörlerinizi bir ışığa bağlıyorsanız, evinizin dış bölümlerini sürekli olarak aydınlatmamak için hassasiyet düzeylerinizi iyi ayarladığınızdan emin olun. Doğru bir sistem, hava şartlarına karşı korumalı ve yanlış pozitif aktivasyonu (false-positive activation) önlemek için çapraz zone (cross-zoning) içermelidir.

Wi-Fi Özellikli Kapı Kilitleri

Akıllı kapı kilitleri, herhangi bir akıllı ev güvenlik sisteminin önemli bir bileşeni olabilir ve anahtarsız giriş yapmanıza olanak tanıyan karmaşık bir güvenlik düzeyi ekler.

Akıllı kilitler, platform uygulamaları aracılığıyla Bluetooth ve Wi-Fi gibi farklı iletişim sistemlerinin bir kombinasyonunu kullanarak kolayca iletişim kurabilir ve kontrol edilebilir.

Görüntülü Kapı Zilleri

Akıllı görüntülü kapı zilleri, birisi kapınıza yaklaştığında uyarı almanın basit ve etkili bir yoludur. Akıllı telefonunuza veya bilgisayarınıza otomatik bir uyarının yanı sıra canlı video akışı doğrudan gönderilir. En iyi tarafı da telefonunuzu kullanarak herhangi bir yerden ziyaretçiniz ile iki yönlü sesli iletişim kurabilirsiniz.

Günümüzde bazı gelişmiş akıllı ev güvenlik kameralarında iki yönlü ses özelliği olsa da akıllı görüntülü kapı zilleri ile aynı seviyede işlevselliğe sahip değildirler.

Akıllı Ev, Enerji Verimliliği

#3 Enerji Verimliliği

Akıllı bir evin birçok faydası, güvenlik ve uyumluluk içerirken en büyük avantajlarından biri de evdeki cihazların, ihtiyaç duydukları minimum seviyede enerji ile çalışmasını sağlamasıdır. İster düşük verimli akkor telli ampullerin yerine geçen LED ampuller veya sadece üzerine metal bir tava yerleştirildiğinde ısıtan indüksiyonlu ocaklar olsun, akıllı teknolojiyi kullanarak paradan tasarruf etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Elektriğin dışında akıllı ev teknolojisinin tasarruf etmenize yardımcı olabileceği diğer bir şey de su kullanımıdır. Akıllı sprinkler sistemleri, havuz pompaları ve yeni musluk teknolojisi; akıllı ev teknolojisi sayesinde su tasarrufu yapmanın yöntemlerinden sadece birkaçıdır.

#2 Tasarruf

İnsanların evlerini akıllı bir eve dönüştürmelerinin ana nedenlerinden birisi paradan tasarruf etmektir. Zamanlayıcılar ve kullanım monitörleri gibi kontrol özellikleri, cihazlardaki enerji kullanımında devrim yarattı. Akıllı kullanım dedektörleri, bu cihazların yalnızca kullanıcılar mevcut olduğunda etkin olmasını sağlar.

Evinizdeki her bir odanın sıcaklığını kontrol edip programlayabilen akıllı termostat gibi ürünlerle paranızın bir kısmı cebinizde kalabilir, hatta sifon her çekildiğinde güçten ödün vermeden normal tuvaletlere göre çok daha az su kullanan akıllı tuvaletler mevcuttur. Bu gibi ürünleri kullanmak ciddi tasarruf etmenizi sağlar.

Akıllı bir termostat kurmak, tüm olası tasarruflu akıllı ev geliştirmeleri arasında paranızın karşılığını en iyi şekilde alabilmenizi sağlayacak olandır. Evinizdeki sıcaklığın kontrolünü elinizde bulundurmak, dışarıda olduğunuz zaman bile enerji israfını neredeyse tamamen ortadan kaldırmanıza izin verir. Kullanılmayan odaları ısıtmanıza veya soğutmanıza gerek kalmaz; bunun yanı sıra evden çıkarken klimayı açık unutmanız ve siz dışarıdayken klimanın bütün gün çalışması gibi bir durum söz konusu olmaz.

Akıllı Ev, Tasarruf

EPA Çalışması

Çevre Koruma Teşkilatı (EPA) tarafından yapılan son bir araştırma, termostat kontrolü için akıllı ev teknolojisi kullananların enerji faturalarında 10% ile 30% arasında tasarruf ettiğini belirledi ve bu durum bize önümüzdeki birkaç yıl boyunca ciddi tasarruflar sağlanabileceğini gösteriyor.

Masraflarınızı daha da azaltmak istiyorsanız ek olarak güneş enerjisi kullanmak size ayrıca tasarruf sağlayabilir. Bu gelişmeler yalnızca fatura tutarlarınızı düşürmekle kalmaz, bu teknolojilerin her biri ilk başta çok maliyetli gibi görünse de kısa bir süre içinde kendi masraflarını çıkaracaklardır.

#1 Gelecek

Akıllı ev sistemleri, geçici bir heves veya bir teknoloji trendi değildir. Akıllı teknolojinin ortaya çıkışı ve kusursuz entegrasyonu, bizi yeni bir ev otomasyonu ve kontrol dünyasına götürüyor. Yakın gelecekte evlerin çoğu yapılırken bu özellikler standart olarak bulunacak. Birçok pazarda emlakçılar, rekabetçi kalabilmek adına piyasadaki evlerin akıllı teknoloji ile iyileştirilmesinde ısrar edecek.

Akıllı teknoloji, kendi başınıza yapabileceğiniz (DIY-Do it yourself) cihazlar arası entegrasyonun yanı sıra gerçek zamanlı izleme ve analitik özellikleriyle doludur. Bunlar, kullanıcılara evleri hakkında bilgi ve varlığından haberi bile olmadıkları fonksiyonları programlama ve kontrol etme yeteneği sağlıyor. Bununla birlikte emniyet, güvenlik ve enerji verimliliğindeki şaşırtıcı gelişmeler, kullanım rakamlarını azaltıyor ve bu süreçte çevreyi korurken diğer yandan da tasarruf etmemizi sağlıyor.

Reklam blank

Zayıf Akım Portalı

Sitemizde yayınlanan içeriklerin, izinsiz kullanılması ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması yasaktır. Tüm yasal haklar zayifakim.com'a aittir.

Son Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı